25 Şubat 2020 Salı 02:55

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ZULÜMLERİ KINIYORUZ

Doğu Türkistan'daki zulümleri kınıyoruz
19 Ocak 2019 Cumartesi 21:31

.

Türk Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı, Doğu Türkistan'da yaşayanlara yapılan baskılardan dolayı Çin hükümetine tepki gösterip imza kampanyası başlattı.


İzmit Sabri Yalım Parkı'nda gerçekleşen imza kampanyası öncesinde konuşan Türk Ocakları Kocaeli Şubesi Başkanı Yücel Alpay Demir, yaklaşık 1 milyon Türk'ün yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu ifade ederek, bu kamplarda özellikle genç erkeklerin tıbbi deneylere maruz kalıp, iç organlarının alınması gibi işkenceler gördüklerini söyledi. Doğu Türkistanlıların eğitim kamplarında esir tutulduklarına dikkat çeken Demir, "Çin hükümeti, Doğu Türkistan halklarını İslam'ı reddetmeye, kendilerini ve sevdiklerini eleştirmeye, hakaret etmeye ve Çin'in iktidar partisini, Çinliliği yüksek sesle övmeye zorlanmaktadırlar. İtaatsizlik edenlere ise saatlerce işkenceler uygulanmaktadır. İnsan hakları örgütleri dahi kaybolan veya Çin'in Nazi Kamplarında öldürülmüş Uygur Türklerinin tam sayısına ulaşamamaktadır. Bu tutuklulardan hayatta kalabilenler katı bir gözetim altında, psikolojik baskılara tabi tutulmakta, ana dillerini , dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halkı ise çok yoğun bir şekilde izlenmekte, birbirlerini gözetlemeleri konuşmaları gibi temel insan hakları ellerinden alınmaktadır.Baskı ve zulümlerin devam etmesi hâlinde, emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskılar maalesef ülkemizde ve dünya gündeminde gerektiği kadar yer bulamamaktadır. Ne üzücüdür ki Doğu Türkistan'da yaşanan bu zulümleri Amerika'nın ve Avrupa'nın kendi politikaları gereğidir veya bu onların iç meselesidir şeklinde açıklayanlar konunun önemine gölge düşürmektedirler. Hal bu ki; orada zulüm altında yaşayanlar, soydaş veya dindaşlarımız olmasalar dahi insanlık duyguları körelmemiş herkesi insan hakları açısından ilgilendirmesi gerekir. Bizler Türk Ocakları Kocaeli şubesi üyeleri ve buraya toplanan vatanseverler olarak Çin'in Doğu Türkistan'da hayatın her alanında uyguladığı bu zulümleri kınıyor ve lanetliyoruz."dedi.

   

Bu haber 995 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Lüks otelde servet harcadı

İMO'da kazanan Bulut oldu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) başkanı seçti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ