21 Ocak 2019 Pazartesi 01:16
 
  • 5,332 TL

  • 6,066 TL

  • 220,47 TL

  • 98.455

Öncekiler Sonrakiler

DUMLUPINAR DENİZALTISI’NIN 81 ŞEHİDİ ANILDI

Dumlupınar Denizaltısı’nın 81 şehidi anıldı
04 Nisan 2018 Çarşamba 14:51

.

Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaparken 65 yıl önce Nara Burnu önlerinde İsveç şilebi Naboland ile çarpışması sonucu batan Dumlupınar Denizaltısı faciasında 7’si subay,  35’i astsubay ve 39 er olmak üzere şehit olan toplam 81 denizci için anma töreni düzenlendi.

Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan Deniz Şehitleri Anıtı'nda anıldı. Donanma Komutanlığı, Denizaltıcılar Birliği Derneği, Denizaltını Sevenler Sosyal ve Yardımlaşma Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin çelenkleri sunmasıyla başlayan törene Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Dumlupınar Şehitleri Aileleri, gaziler, emekli denizaltıcılar, bölgede görev yapan amiraller ve denizaltıcı personeli katıldı.


“Ölümsüz kahramanlardır”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Dz. Alb. Mete Kavcı, “ 81 kahraman ülkemizin bağımsızlığı için şehit oldu. Vatan sevgimizin ölümsüz kahramanlarıdır. Onlar bizlere hepimize bu topraklarda ebediyen hür ve bağımsız yaşayabilmek için karada, denizde havada ve hatta denizin altında gerektiğinde canımızı seve seve vereceğimizi altın harflerle yazdılar. Ülke olarak her gün güçleniyorsak bunu şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız” dedi.

“Sonsuza kadar unutulmayacaklar”

Şehit aileleri adına Şehit Telsiz Asb. Kd. Bçvş. Sait Yıldırım'ın kızı Prof. Dr. Berke İnel ise, “İçinde babamın da bulunduğu 81 yiğit denizcimizi yitirdiğimiz facia aslında 3. Trajediyi oluşturmaktadır. Mavi denizlerin sonsuz derinliklerinde sonsuz uykuya dalan bu insanlarımızı çelik iradeli leventler olarak tanımlamak herhalde abartı olmayacaktır. Emek sarf etmeyen hiç kimse emeğe bir anlam yükleyemez. Yaşanmış misyonların elbette bir karşılığı olacak. 81 denizaltının vatan sağ olsun dediği mesaj içimizi titretirken değil 65 yıl, sonsuza kadar unutulmayacaklardır” ifadelerini kullandı.


Denize çelenk bırakıldı
Konuşmaların ardından tören Harp Silah Araçları Müzesı’nin gezilmesiyle son buldu.
Arından kabirleri deniz olan tüm şehitleri anmak üzere Donanma Komutanı, Denizaltı Filosu Komutanı tarafından Denizaltı Filosu Komutanlığı önünden denize çelenk bırakıldı ve TCG DOĞANAY denizaltı gemisi misafirler tarafından ziyaret edildi.
Bu haber 589 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ