25 Mayıs 2018 Cuma 04:06
 
  • 4,757 TL

  • 5,576 TL

  • 199,47 TL

  • 101.138

Öncekiler Sonrakiler

EBELERE KARŞI UYGULANAN AYRIMCILIĞA SON VERİLMELİ.

Ebelere Karşı Uygulanan Ayrımcılığa Son Verilmeli.
22 Nisan 2016 Cuma 12:30

21-28 Nisan tarihleri arası ebeler haftası olması nedeniyle Türk sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yazılı açıklama yaptı.

Şube Başkanı Çeker Yapmış olduğu Açıklamada; 2010 yılında Aile Hekimliği uygulaması tüm yurtta uygulamaya başlandıktan sonra ebelik mesleği ve ebelerimiz Sağlık bakanlığı tarafından adeta yok sayılmıştır. Dedi. Çeker; Sosyalisazyon kanununda  “sağlık ocağı sisteminde”  ebenin önemi ve vaz geçilmez ehemmiyeti vardı. Her 2500 nüfus’a bir ebe hizmet vermekteydi. Sağlık Bakanlığında ebe olarak görev yapmak demek Sağlık bakanlığına bağlı faaliyet gösteren tüm birimlerde ebe joker eleman olarak çalıştırmak demektir. Dedi.

Baş Vuruları Kabul Edilmemektedir.
Çeker; Oysa Dünya Sağlık Örgütü ebeyi; Gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını, aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişi olarak tanımlar. Diyen Çeker;  Günümüzde ise Sağlık Banklığına bağlı faaliyet gösteren kurumlarda kurumun ihtiyacına göre acil servis, yoğun bakım genel cerrahi, ameliyathane, diyalizden v.s gibi servislerden tutunda aklımıza gelmeyen görev tanımına uymayan yerlerde çalıştırmaktadırlar.  Diyen Çeker; Sertifika programlarına baş vuru yaptığında ise hemşire olmadıkları için baş vuruları kabul edilmemektedir. Dedi.
 
Ebeler  Aile Danışmanı, İş Yeri Hemşiresi Olabilmeli. 
Başkan Çeker; Sağlık Bakanlığı ebelere karşı yapmış olduğu bu haksız uygulamalara bir son vermeli diğer meslek guruplarına vermiş olduğu yetkiye ebelere de vermek suretiyle   ebelerin  aile danışmanlığı ve iş yeri hemşiresi olabilmeleri için yasal düzenleme yapmalıdır. Diyen Çeker;  Ebelere karşı uygulanan ayrımcılığa son verilmelidir.  78 milyon vatandaşımıza 55 Bine yakın ebe arkadaşımız hizmet vermektedir. İlimizde ise yaklaşık 1milyon 600 bin nufusa Bin Kırk Beş ebe öz veri ile hizmet vermektedir.Diyen Çeker ; Sağlıkta Nöbet tutulan güne göre yıpranma payı verilmesi,  doktorlarımızın emekli maaşlarının kısmen yükseltilmesi, Zorunlu mali sorumluluk sigortasının tek elden yapılması, normal doğumda anne ve bebeğe zorunlu sigorta yapılması gibi düzenlemelerin yer aldığı Torba Yasa Tasarısının gündemde olduğu bir zaman diliminde 21-28 Nisan Ebeler Haftasını karşılıyoruz. Dedi.

Yıpranma Payı Tam Bir Muammaya Dönüşmüştür.
Şube Başkanı Çeker; İsterdik ki Torba Yasa tasarısında nöbet tutulan güne göre bir ayrım yapılmasın. Yıpranma payı alan tüm meslek gruplarında olduğu gibi sadece çalışmak esas olsun. Fakat gündeme getirilen yıpranma payı tam bir muammaya dönüşmüştür. Diyen Çeker; Fiilen yapılan iş unutulmuş, sadece nöbet tutanlar diye bir kıstas getirilmeye çalışılmaktadır. Nöbetin tarifi, yeri ve hangi meslek mensuplarının nöbetleri fiili hizmette değerlendirilecek bunun takibi nasıl ve kimler tarafından yapılacaktır. Dedi. Çeker; Tam bir kargaşa ortamı oluşacağı endişesini taşıyoruz. Bizce istisnasız tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı yani fiili hizmet zammı verilmelidir. Bu sürede bir yıl için en az 60-90 gün olarak belirlenmelidir. Dedi.

Sağlık Çalışanları Da Mesleki Mali Sorumluluk Sigortası Kapsamına Alınmalıdır.
 Başkan Çeker; Yasada emekli maaşları ile ilgili bir düzenleme yapılmak istenmekte ancak, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğu gözden kaçırılmaktadır. Hekimlerin emeklilik maaşlarında yapılması düşünülen iyileştirme istisnasız tüm sağlık çalışanlarını kapsamalıdır. Bir an önce maaş dışı bütün ödemeleri emekli aylığına ve emekli ikramiyesine esas kazanç olarak değerlendirecek bir düzenleme yapılmalıdır. Diyen Çeker;  Yine Torba Yasada normal doğumu özendirmek adına anne ve bebeği olası risklere karşı kurumlar tarafından sigortalanacaktır. Doktorlarımızın da zorunlu mali sorumluluk sigortaları vardır. Fakat doğum sırasında anne ve bebeklerde meydana gelen, istenmeyen durumlarla ilgili ne yazık ki birçok ebe arkadaşımız tazminatlarla karşı karşıya kalmakta, mahkemelerde uğraşmaktadırlar. Başta ebelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanları da mesleki mali sorumluluk sigortası kapsamına alınmalıdır. Dedi.

Aşırı Bir İş Yükü Altında Çalışmak Zorunda Kalıyorlar.
Şube Başkanı Çeker; Görüldüğü gibi sağlık hizmetinin ekip işi olduğu ne yazık ki sadece lafta kalmakta düzenlemelerde, tasarılarda yer almamaktadır. Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretilmemektedir. Bugün ebe arkadaşlarımız kendi görev tanımları dışında çalıştırılmaya zorlanıyorlar. Diyen Çeker; Vekil ebe hemşirelik,  kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz  ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkum ediliyorlar. Aşırı bir iş yükü altında çalışmak zorunda kalıyorlar. Şiddet, mobbing, liyakat ve ehliyet yoksunu idarecilerin keyfi uygulamaları nedeniyle işyerlerinde huzuru unuttular. Dedi.

Hükümet Ve Bakanlık Kutlamalar Yerine Sorunları Çözmeli.   
Çeker; 2015 yılında ülkemizde 1 milyon 325 bin 783 doğum gerçekleşmiştir. Bu rakam bile ebelerimizin ne kadar yoğun ve özverili bir biçimde görev yaptıklarını göstermektedir. Bu özverili hizmetin karşılığı sorunlar yumağı ile uğraşmak olmamalıdır. Diyen Çeker;  Hükümet ve Bakanlık kutlamalar yerine sorunları çözmeli, taleplerini yerine getirmelidir. Yurdun dört bir yanında görev yapan 55 Bine yakın ebe arkadaşımızın sesine kulak verilmelidir. Ebeler Haftasında ebe arkadaşlarımızı sevindirecek düzenlemeleri hayata geçirmek Bakanlığın boynunun borcudur. Dedi. Çeker; Bu düşüncelerle Fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz. Dedi.

Bu haber 1667 defa okundu

DİĞER HABERLER

Geleneksel iftarla çalışanlar 'Koruma'da

 Geleneksel iftarla çalışanlar 'Koruma'da

.

İSU’dan geleneksel iftar programı

İSU’dan  geleneksel iftar programı

Kocaeli’nin değişen yüzüne önemli katkı sunan, sağlıklı ve kaliteli içme suyunu vatandaşlar ile buluşturan; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin nadide kurumlarından İSU Genel Müdürlüğü, her yıl kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak ve Ramazan Ayı’nın manevî atmosferi eşliğinde iftar yapmanın huzurunu, kurum çalışanlarıyla paylaşmak amacıyla düzenlediği ‘Geleneksel İftar Programı’ bu yıl da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla İSU Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde gerçekleşti

Yanıç ailesinin acı günü

Yanıç ailesinin acı günü

CHP’liler, kansere yenik düşen Vural Yanıç’ın cenazesine katılarak Yanıç ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diledi

Şırnak'tan acı haber

Şırnak'tan acı haber

Şehidimiz var.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET