17 Temmuz 2019 Çarşamba 18:51
 
Öncekiler Sonrakiler

EKMEK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYIN!HALK EKMEK YAPIN!

Ekmek üzerinden siyaset yapmayın!Halk ekmek yapın!
28 Temmuz 2018 Cumartesi 14:52

Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi ekmek zammı işle ilgli bir açıklama yayımladı.

Şube başkanı Taylan Bingöl yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, "Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi olarak ülkemizdeki gelişmeleri çok büyük bir dikkat ve titizlikle takip etmekteyiz. Dolar, faiz ve benzindeki anormal artışlara ülke olarak alıştırılmış durumdayız. Öyle ki artık “-benim dolarım yok, -benim arabam yok, -artıştan banane” mantığı temel yaşam felsefesi haline getirilmiştir bir topluma doğru eviriliyor konumdayız.


Ancak hepimizin ortak ve temel gıdası olan ekmek için de aynı zihniyet toplumumuza yerleştirilmeye çalışılıyor.Fırıncılar odasının tüccar mantığı ile ekmeğe yaptığı %20 fahiş zam kabul edilir durumda değildir. Asıl vahim olanı ise kentimizdeki siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin bu zamlara trajikomik tepkiler vermesidir.


Türk Milleti onurludur, tarihin hiçbir devrinde ulusal çapta bedava yaşamaya ve sadakaya tamah etmemiştir.Ne yazık ki yoksulluk artık ulusal çapta hissedilir hale gelmiştir. Bu yoksulluğun çapının genişlediğini MHP Genel Başkanı ve MHP Kocaeli İl Başkanı da görmüş olacak ki fahiş fiyattaki ekmek satışlarını arttıracak bir proje başlatma kararı alarak insanları bedava ekmeğe yönlendirme çabasına girmişlerdir. Ülkemizde ve kentimizde büyük çoğunluğu iktidar ile kol kola olan fırıncı odalarına fahiş fiyatı geri çekin diyemeyen, ittifakta olduğu iktidar partisinin Büyükşehir Belediye Başkanı’na “Halk Ekmek Fırını” önerisinde bulunamayan MHP kadroları halka bedava ekmek çağırısında bulunacak kadar gaflete düşmüştür.


Zam insani değil ama askıda ekmek hiç insani değil!


Marketler ve market çalışanları onurlu insanların askıda ekmek almaktan çekindiğini ve kendi alın terleri ile kazandıkları paradan ekmek almak istediklerini belirtmektedir. Askıda olan market ve fırın ekmekleri vatandaşlar tarafından alınmaya çekinildiği için askı ekmekler işletme dışına, sokak ortasına asılır hale gelmiştir.
MHP kadrolarına tavsiyemiz; fırınlara askıda un bıraksınlar. Böylece ekmek ucuzlar ve halk insani olmayan askıda ekmek uygulamasına da fahiş zamma da maruz kalmaz! MHP Kadroları fahiş zammı insani bulmazken; alnın teri ile para kazanan yoksul vatandaşlarımızı bayat ekmeğe veya sadaka ekmeğe muhtaç etmeyi ne kadar insani buluyor ADD olarak merak ediyoruz.


Türkiye’nin en pahalı ekmeğini tüketen kentimizde hala belediyeler tarafından tek bir “Halk ekmek” fabrikası açılmamıştır.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise gerek siyasi ve ideolojik bağ kurduğu fırıncılar odasını hoş tutmak adına gerekse iktidara geldiği dönemden bu yana “yoksullaştır - muhtaç et- yardım et” mantığı ile yaptığı siyasi strateji gereği Halk Ekmek fırınlarının yanından bile geçmiyor.


Muhalefet partileri ise; parti içi kurultaylar için geliştirdikleri projelerden zaman kalırsa eminiz ki bu fahiş zam ve yoksul vatandaşları sadakaya muhtaç etme projesine de el atacak, fahiş ekmek zamlarına karşı alternatif üretecektir.


Kocaeli Fırıncılar Odası’na açık çağrımız var!


Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi olarak çağrıda bulunuyoruz. Fırıncılar odası sadece İzmit’te fırın sahibi olan tüm esnafların mal varlığını belgeli olarak ortaya koysun. Bakalım hangi fırıncı ne kadar zor durumdaymış ve ekmek gerçekten kurtarmıyor muymuş hep birlikte görelim!


Ekmeğe gelen %20 fahiş zam sonrası kamu eliyle vatandaşa satılacak ucuz ve kaliteli ekmeğin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.


Türkiye’de Büyükşehirlerin tamamına yakınında halk ekmek fabrikaları kurulmuş, piyasanın yarı fiyatına ekmek satılmaktadır. Ortalama bir eve günde 5 tane ekmek giriyor. Bu ayda 225 TL yapar. Rakam küçümsenecek bir rakam değildir. Yurttaşları sadakaya ve bedavaya yönlendirmek yerine halk ekmek uygulaması bir an önce hayata geçirilmelidir.


Güçlü bir Atatürkçü Düşünce Derneği rehberdir, kanaat önderidir ve denetleyicidir. Gücümüzü Atatürkçü düşünen tüm vatandaşlarımızdan alıyoruz.


Atatürkçü düşünce sistemi toplumun bütün sorunlarını çözmeyi kendisine görev kabul eder ve Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çözümler üretir. Bu ilke ve devrimler doğrultusunda çözümler üretmek sadece Atatürkçü Düşünce Derneği’nin görevi olmamalıdır."


Bu haber 598 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ