21 Mayıs 2019 Salı 16:52
 
Öncekiler Sonrakiler

EKMEK ZAMMI EN AZ YÜZDE 30

EKMEK ZAMMI EN AZ YÜZDE 30
09 Eylül 2018 Pazar 23:30

.

Döviz kurlarında yaşanan olağanüstü artış un fiyatlarında artışına neden oldu. Artan un fiyatları nedeniyle Türkiye’de en çok tüketilen gıda olan ekmekte de fiyat artışı yeniden gündeme geldi.


Un fiyatlarındaki artışın önüne geçmeyi hedefleyen  Ticaret Bakanlığı fiyat istikrarını sağlayabilmek un ihracatını sınırlama getirmiş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı olmayacağını söylemişti.


EN AZ YÜZDE 30 ZAM


Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Başkanı Murat Kavuncu yaptığı açıklamada son günlerde ekmek ve un konusunda sektörle alakası olmayan herkesin değerlendirmede bulunduğunu belirterek 'ekmeğe son girdilerle birlikte yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam yapılması gerekmektedir' ifadelerini kullandı. Kavuncu, ekmek fiyatlarına zam yapılmaması durumunda fırıncıların üretimine ara vermek zorunda kalacağını savunarak, bir an önce tedbir alınması gerektiğini kaydetti. Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak daima hükümetin, devletin ve milletin yanında olduklarını vurgulayan Kavuncu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gece gündüz demeden, tatil nedir bilmeden çalışan fırıncılar dürüst, ilkeli çalışmaya devam edecektir. Bizler her zaman ekmeğimizin derdinde olmuşuzdur. Olayları hiç kimse farklı yerlere çekmesin, ekmeği siyasi yöne yönlendirmesin. Bu süreçte Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu olarak milli duruş sergiliyoruz. Zam yapılmadığı takdirde bu milli duruşta küçük işletmeler kapanma noktasına gelir, büyük işletmeler ayakta kalır.”

Bu haber 491 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ