27 Mayıs 2019 Pazartesi 05:23
 
Öncekiler Sonrakiler

EMEKLİLER, SİYASETTEN UZAK SORUNLARIYLA MÜCADELEDE

Emekliler, siyasetten uzak sorunlarıyla mücadelede
21 Mayıs 2018 Pazartesi 13:46

.

Haber Burcu NAZLI

Türkiye Emekliler Derneği(TÜED) İzmit Şube Başkanı Mehmet Kara, Başbakan Binali Yıldırım'ın Ramazan ve Kurban bayramları öncesi emeklilere bin lira ikramiye verilmesi müjdesini sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Bayram ikramiyesinde yaşadıkları sevincin yanısıra emeklilerin sorunlarına da değinen Mehmet Kara, kentte bir türlü yapılamayan TOKİ Evleri’nin, kentte yaşanan tramvay geçişleriyle ve emeklilere yansıtılan ilaç farklarıyla ilgili iyileştirme çalışmalarının yapılmasını istedi.


“İkramiye hepimizi sevindirdi”

Bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesiyle ilgili görüşlerini aktaran TÜED İzmit Şube Başkanı Mehmet Kara, “4-5 ay önceden beklediğimiz bu bayram ikramiyesi Türkiye Emekliler Derneği’nin projeleri arasında yer alıyordu. Bu projemizin de gerçekleşmesi 24 Haziran Genel Seçimlerine denk geldi. Ramazan Bayramı öncesi emeklilere verilecek olan ikramiye hepimizi sevindirdi. Bizi sevindiren bu haberin siyasetin cilvesi olarak değerlendiriyoruz. Verilen bu ikramiye emeklilerin yaralarını sarmak için geçici bir uygulama oldu. En azından emekli bu bayramını rahat geçirecek ve kurbanını kesebilecek” dedi.


“Kentte TOKİ Evleri’ni istiyoruz”

Kentte emekliler için yapılması planlanan TOKİ Evleri’ni bir türlü bulunamayan hazine arsasından dolayı yaşadıkları sorunları dile getiren Mehmet Kara, “Yine projelerimiz arasında yer alan TOKİ Evleri’nin en yakın zamanda hayata geçmesini bekliyoruz. Bundan evvelki Genel Kurulu’muzda dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na projemizden bahsetmiştik, kendisi de yapılması konusunda söz vermişti. Bunun akabinde 240-250 TL taksitle evlerin satışa sunulacağı kararı alınmıştı. Davutoğlu döneminde yapılamayan bu projenin, bundan sonraki Başbakan’ın yapmasını bekliyoruz. Emekliler için yaptırılan ve başka illerde gerçekleştirilen TOKİ Evleri’nin kentimizde de hayata geçmesi için bu konuda hala milletvekilleriyle görüşmelerimiz sürdürüyoruz. Ayrıca Kandıra ilçesinde de yapılan bu evler yeterli olmadı. Kentte yapılmayan TOKİ Evleri’nin devletin arsasına devletin yapmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.


“TÜFE’nin doğru olduğuna inanmıyoruz”
SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık TÜFE oranında artırıldığını, memur emeklilerinin aylıklarına ise kamu sözleşmelerine göre zam yapıldığını anlatan Kara, " TÜFE’nin doğru olduğuna inanmıyoruz. Bizi TÜFE’ye bağladılar. Bu durum eşitlik kuralına aykırıdır. Yüzdeli zamlar, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir uygulamaya dönüşmüş, emekliler arasında makas büyümüştür. TÜFE artışı, emeklileri koruyan bir sistem olmadığından, yeni bir artış sistemi getirilmeli, emeklilere büyümeden pay verilmelidir" talebinde bulundu.

Emeklilerin harcamalarında yüzde 8-18 arasında KDV ve ÖTV öderken, emeklilere vergi iadesi karşılığı olarak yüzde 4-5 arasında ek ödemenin yapıldığını ifade eden Mehmet Kara, ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9'a yükseltilmesini istediklerini söyledi.


“İlaç ve muayene parasını ödemek istemiyoruz”

Emeklilerin ilaç ve muayene parasını ödediklerini de söyleyen TÜED İzmit Şube Başkanı Mehmet Kara, ilaç farklarıyla ilgili de görüşlerini aktararak, “Geçmişte bu ülkeye hizmet eden bir emekli yaşlıya karşı bunu yapmak doğru değil. Biz bunun da bir an evvel çözülmesini istiyoruz.  Cumhurbaşkanımız bu konuda defalarca talimat vermesine rağmen, yetkililer bu konuyla henüz bir adım atmış değil” şeklinde konuştu.


“Tramvaylar, Çocuk Parkı’na kadar gitmeli”
Son olarak emeklilerin İzmit’te yaşadıkları en önemli sorunlardan biri olan tramvay geçişlerinde zorluk çektiklerini belirten Mehmet Kara, “Şehir içinde dolaşan tramvayların Çocuk Parkı’na kadar gitmemesi, emeklilerimiz için gidiş gelişlerde zor bir ulaşım oluyor. Emeklilerimizin Halk Evi’nden çarşı içine kadar yürümesi büyük bir sıkıntı haline gelmeye başladı. Bu konuda da yetkililerimizin iyileştirici çalışmalar yapmasını bekliyoruz” dedi.
Bu haber 858 defa okundu

DİĞER HABERLER

EYT'liler Yenikapı'da miting yaptı

EYT'liler Yenikapı'da miting yaptı

Sandığa giderken yaşadıklarını düşüneceklerini söyleyen EYT'liler, emeklilik haklarının bir an önce verilmesi gerektiğini belirtti.

Terörist başı Öcalan'ın avukatlarından ikinci açıklama

Terörist başı Öcalan'ın avukatlarından ikinci açıklama

İmralı'ya ikinci kez giden avukatlar, terör örgütü PKK elebaşının mesajlarını okudu.

Genç kantinci hayatını kaybetti

Genç kantinci hayatını kaybetti

Aslı Kolay, hayata tutunamadı.

Kimsesiz değiliz, biz 'Geniş Aileyiz'

Kimsesiz değiliz, biz 'Geniş Aileyiz'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Geniş Ailem” projesi ile kimsesiz vatandaşlara, resmi işlerinde refakat hizmeti veriyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ