22 Ocak 2018 Pazartesi 03:11
 
  • 3,835 TL

  • 4,702 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

EN FEDAKAR KADINA PLAKET VERİLDİ

EN FEDAKAR KADINA PLAKET VERİLDİ
10 Mart 2016 Perşembe 13:00

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla müştereken bir program düzenledi.

Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı, Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Baha Baykal, DSP eski Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, çok sayıda STK temsilcisi ve kadınlar katılım sağladı.


“Bayram Havasında Kutlayacağımız 8 Martlar Temenni Ediyoruz”

 Programda konuşan Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı, Türkiye’de gerek kamu kurumları gerekse sivil toplum kuruluşlarının girişimleriyle kadın hakları konusunda önemli yol kat etmiş durumdayız. Lakin eşitlik ve adalet dengesini tam anlamıyla sağlamış değiliz. Kadınlığımızın reklam malzemesi yapılarak aşağılanması en büyük hazinemiz olan anneliğimizin değersizleştirilmesi, kadın olarak en fazla bizleri üzmektedir. Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için üzerimize düşen ne görev varsa yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tüm bu olumsuzluklardan arınmış, bayram havasında kutlayacağımız bir dünya olmasını temenni ediyor ve kadınlar gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum.


‘Kadının İlerlemesi Sosyal Adaletin Şartıdır’
Programda konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, “İlimizde en çok kadın istihdamına yer veren kurumlardan bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüdür. Bundan yüzyıllar önce dinimiz Yüce Peygamberimiz Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde ve kadınların haklarından ilk kez resmi olarak bahsetmiştir. Kadın toplumun en yönlendirici, birleştirici ve kurucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartıdır. Bu sadece bir kadın sorunu da değildir. Kadınlarımızın kendilerini yenilemek, gelişmiş pratiklerini sorgulamak ve kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine büyük oranda ihtiyaçları vardır. Kadınlar için yapılan düzenlemeler her gün biraz daha ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ise tarihte yeri ve önemi büyük olan kadınları anlattı. Köktürk, “Bu güzelliklerin 365 güne yayılması dileğiyle hepinizin gününü kutluyorum” dedi.


‘Kadının Ezilmesi Erkeğin Yücelmesi Değil’

Vali Yardımcısı Abdullah Etil ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak insanlık tarihi boyunca süren bir onur mücadelesinin simgesi olduğunu belirterek “8 Mart tüm sorunları hatırlamak ve çözüm için ortak iradeyi sürdürmek amacıyla bir fırsattır. Ayrımcılığın olduğu yerde kalkınma ve başarıdan söz edilemez. Sosyal dokuyu en fazla takip eden ayrımcılık cinsiyet ayrımcılığıdır. Kadın hakları derken kadının insan hakları olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Kadınları haklarının korunması kadın erkek rekabeti şeklinde anlatılmamaktadır. Kadının ezilmesi erkeğin yücelmesi değil, toplumun yozlaşmasını getirir” dedi.


‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Sunumu

Kadın hakları konusunda erkeklerin de çaba göstermesi gerektiğini dile getiren Etil, “Yalnızca devlet değil, tüm toplumsal kuruluşlar da destek vermelidir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen şehitlerimizin anne ve eşlerinin de biz emanet edildiğini belirtmek istiyor, kadınlar gününün tüm dünyaya katkılar sunmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarından sonra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşegül Gökalp Kutlu, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından alanında başarılı olan kadınlar tanıtılarak plaket takdim edildi. 30-45 yaş arası zihinsel ve bedensel engelli 4 tane çocuğuna bakan çift Hatice Uğurlu ve Baki Uğurlu’ya Vali Yardımcısı Abdullah Etil plaket takdim etti. Katılımcılar da fedakar kadın Hatice Uğurlu’yu alkış yağmuruna tuttu.


‘Çalışan Kadın Sayısı Her Alanda Az’

Sunumunda Kutlu, “Maalesef ülkemizde 550 milletvekilinden sadece 81’i kadın, 27 bakandan sadece ikisi kadın, 81 validen sadece ikisi kadın, 25 müsteşardan sadece biri kadın, 30 büyükşehir belediye başkanından sadece üçü kadın, 2948 belediye başkanından 27’si kadın, 7 yüksek yargı organı başkanından sadece biri kadın, üst düzey memurların yüzde 8’i kadın, Cumhuriyet Savcılarının yüzde 6,6’sı kadın, okuma yazma bilmeyenlerin sayısı ise yüzde 81,6’sı kadın” şeklinde açıklamalarda bulundu.


‘Ben Başarabilirim Demelisiniz’
Son olarak konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş da “Peşinde koşmamız gereken eşitlik ve adalettir. Kadını istismar eden kim olursa olursan insanlığı istismar ediyor demektir. Kadına haksızlık eden insanlığa zulmediyor demektir. Kadın varsa insanlık vardır. Ülke bütünlüğü vardır. Kadına hak ettiği değeri verme yolunda daha büyük adımlar atılacağında ümidim fazla. Keşke bu konuştuklarımızı erkeklere hitap ediyor olsaydık. Bu konuşmalar hamasi konuşmalardır. Böyle platformlarda erkeklere daha fazla yer verilmesi gerekiyor. Kadınlarımızın öz eleştiri de yapması gerekiyor. Ben başarabilirim demediğiniz zaman bu haldesiniz aslında” diyerek konuşmasını tamamladı.Bu haber 922 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET