20 Eylül 2018 Perşembe 18:38
 
  • 6,276 TL

  • 7,395 TL

  • 243,43 TL

  • 96.011

Öncekiler Sonrakiler

ENERJİDE FARK YARATIYORUZ

Enerjide fark yaratıyoruz
30 Mart 2018 Cuma 13:11

.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı açıkladığı, enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en büyük ve en önemli etkinliklerinden biri olan 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı İstanbul’da gerçekleşti. Fuar kapsamında düzenlenen konferansta konuşan TSKB Kalkınma Kurumları Finansmanı ve Mühendislik Müdürü Coşkun Kanberoğlu, enerji verimliliği projelerinin gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılması anlamında fark yarattığını ifade etti. TSKB’nin kredi portföyünün yüzde 68’inin sürdürülebilirlik yatırımlarından oluştuğunu hatırlatan Kanberoğlu, “Bugüne kadar 80’e yakın enerji verimliliği projesine yaklaşık 600 milyon ABD doları finansman sağladık. Önümüzdeki dönemde de enerji verimliliği projelerine desteğimiz sürecek” dedi.

9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı (EVF 2018), Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak’ın Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı açıkladığı, enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en büyük ve en önemli etkinliklerinden biri olan EVF 2018, bu yıl da sektörün önde gelen şirketlerini ve sektör profesyonellerini ağırladı.

29-30 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, enerji verimliliğine odaklanan paneller de düzenlendi. Sektörün önde gelen isimlerinin deneyimlerini paylaştığı “Enerji Verimliliğini Planlıyoruz, Doğayı Yeniliyoruz” oturumuna katılan TSKB Kalkınma Kurumları Finansmanı ve Mühendislik Müdürü Coşkun Kanberoğlu, “İklim Değişikliği Finansmanı” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

“Kredi portföyümüzün yüzde 68’i sürdürülebilirlik temalı”
Konuşmasında, iklim değişikliğiyle mücadelede yenilenebilir enerjinin yanı sıra enerji ve kaynak verimliliği gibi yatırımların da büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Kanberoğlu, bu yatırımların hayata geçirilmesinde finans sektörüne büyük rol düştüğüne dikkat çekti. TSKB’nin kredi portföyünün yüzde 68’inin sürdürülebilirlik yatırımlarından oluştuğunu hatırlatan Kanberoğlu, “Bu alandaki desteklerimiz yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, ihracat, yeşil binalar, turizm, kadın istihdamı gibi başlıklarda şekilleniyor. Sürdürülebilirlik yatırımlarına verilen tüm desteği dikkate alırsak ülkemizin yıllık karbondioksit salımının 12 milyon ton azalmasına katkıda bulunduğumuzu söyleyebiliriz. Bu rakamın 2,4 milyon tonu, tamamen enerji verimliliği kaynaklı olarak gerçekleşti” dedi.

Enerji verimliliği kredilerinin sürdürülebilirlik yatırımları kapsamında en çok odaklandıkları konuların başında geldiğini belirten Kanberoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Enerji verimliliği yatırımlarını 2009’dan bu yana orta ve uzun vadeli fonlarla destekliyoruz. Bugüne kadar 80’e yakın enerji verimliliği projesine yaklaşık 600 milyon ABD doları finansman sağladık. Bu alanda Dünya Bankası (IFC), Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Alman Kalkınma Bankası (KFW), Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi uluslararası kaynaklardan fon temin ediyoruz.”

“Enerji verimliliği projelerine desteğimiz sürecek”
Enerji verimliliği projelerinin gerek iklim değişikliğiyle mücadele gerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılması anlamında fark yarattığını ifade eden Kanberoğlu, bu yatırımların özel sektöre rekabet avantajı kazandırdığını da hatırlatarak,  “Enerji verimliliği projelerinde, özellikle enerji tüketimi yüksek olan demir çelik, çimento, tekstil, otomotiv, kimya ve plastik sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler öne çıkıyor. Yatırım alanı olarak bakıldığında ise enerji verimliliği projelerinin atık ısıdan enerji üretimi, tesis modernizasyonu, enerji optimizasyonu, enerji verimli teknolojiler, izolasyon, aydınlatma, taşıma ve yeşil binalar gibi geniş bir yelpazeye yayıldığı görülüyor. Doğru projelerle yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanması, üretim maliyetlerinin düşmesiyle bu firmalara önemli bir rekabet avantajı da sağlıyor. Dünyaya, Türkiye’ye ve ülkemizin özel sektörüne bu denli katkı sağlayan enerji verimliliği projelerine desteğimiz sürecek” dedi.

Bu haber 378 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Karaosmanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuk oldu

Başkan Karaosmanoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuk oldu

Başkan Karaosmanoğlu, Ankara temaslarında Külliyede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gazi Meclis’te ise Meclis Başkanı Yıldırım’a konuk oldu

Tarhan,'Bakan Albayrak maalesef hayal dünyasında'

Tarhan,'Bakan Albayrak maalesef hayal dünyasında'

.

YEP Yeni Ekonomi Proğramı açıklandı

YEP Yeni Ekonomi Proğramı açıklandı

Orta Vadeli Program, Yeni Ekonomi Programı ismiyle hazırlandı.

Mahalle Mahalle Seminerler Devam Ediyor

Mahalle Mahalle Seminerler Devam Ediyor

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları tarafından her hafta bir mahallede düzenlenen Mahalle Mahalle Seminer projesi devam ediyor.

O firmalara af yok!

 O firmalara af yok!

Kocaeli Valiliği, Kocaeli’de 7 firmada toplam 1061 üründe haksız fiyat artışı tespit edildiğini açıkladı.

Dolar'da son durum

Dolar'da son durum

'OVP' beklerken 'YEP' geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET