26 Haziran 2017 Pazartesi 08:11
 
  • 3,503 TL

  • 3,921 TL

  • 142,66 TL

  • 99.639

Öncekiler Sonrakiler

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Erken Teşhis Hayat Kurtarır
05 Şubat 2016 Cuma 15:16

Prof. Dr. Zafer Utkan: Kanserin ortaya çıkışını en erken yakalama çabası erken tanı ve teşhis çok önemlidir."

Prof. Dr. Zafer Utkan: "Kentsel yaşam, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, ailesel yatkınlıklar ve günlük hayatta bize konfor sağladığını düşündüğümüz cihazlar gibi birçok etken kansere yol açabilir. Bu nedenle kanserin ortaya çıkışını en erken yakalama çabası yani erken tanı ve teşhis çok önemlidir."

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Birimi Radyo Kİ’nin bugünkü konuğu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan oldu. 

Kübra Akçelik ve Mesmi Özer Korkutan’ın sunduğu  'Güne Bakış' programına konuk olan Prof. Dr. Zafer Utkan  'Dünya Kanser Günü' ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Prof. Dr. Zafer Utkan, “Bazı hastalıkların toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ettiği göz önünde bulundurulduğunda bir süre sonra duyarlı kuruluşlar bu hastalıklara farkındalık yaratmak için bazı özel gün veya haftaları yine bu hastalıklara atfetmişlerdir. Dünya Kanser Günü de 4 Şubat itibariyle uluslararası kanser kurum ve kuruluşlarının dünya genelinde kanser hastalığına farkındalık yaratmak, kanserin önemini vurgulamak, kanseri konuşmak ve insanların kanserle ilgili kafalarındaki soruları yanıtlamak amacıyla planladıkları bir gündür” dedi.

Zafer Utkan, kanser hastalığı ile ilgili yapılan farkındalık çalışmalarının öneminden bahsederek “Her yıl 4 Şubat’ta “Kanseri Konuşmaktan Çekinmemeliyiz”, “Herkesin Kanser Tedavisi Olma Hakkı Vardır” gibi sloganlar vardır. Bu yıl da “Yapabiliriz, Yapabilirim” sloganı ortaya çıkmıştır. Yani bireysel ve toplumsal olarak yapabileceğimiz çok şey olduğunu ifade eden bu farkındalık çalışmaları önemlidir. Çünkü bunların yapılması kanserin erken teşhisine ve tedavi edilmesine olanak sağlar. Kanser gününün bir diğer önemi de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hasta ve hasta sahiplerini yönlendirmektir. Bu nedenle biz doktorlar için anlamlı, dolayısıyla değerlendirilmesi gereken bir gündür” ifadelerini kullandı.

Kanser hastalığının nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Zafer Utkan, “Kanser hastalığını birkaç kelime ile anlatmak mümkün değildir. Bir hastada bir organda başlayan bu hastalık daha sonra o organdan dışarı taşarak tüm vücut mekanizmalarını etkiliyor. Önemine değinirsek ölüme yol açan en önemli hastalık ve hastalıklar grubudur. Hücrelerin bölünmesi, çoğalması ve diğer olumsuz süreçler o organizmanın normal anatomisini bozan bir durum yaratmaktadır. Biz doktorlar olarak da bunun en başından tespit edilmesi mümkünse önlenebilmesi çabasını göstermek durumundayız” şeklinde konuştu. 

Kanserin nasıl oluştuğu hakkında da konuşan Utkan, “Kentsel yaşam, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, ailesel yatkınlıklar ve günlük hayatta bize konfor sağladığını düşündüğümüz cihazlar gibi birçok etken kansere yol açabilir fakat genel anlamda baktığımızda bunları önlemek çok da kolay değil. Bu nedenle kanserin ortaya çıkışını en erken yakalama çabası yani erken tanı ve teşhisin burada çok önemli olduğu ortaya çıkıyor. Diğer taraftan meme ve rahim ağzı kanseri gibi kanserlerin tespit edilmesi için mutlaka teşhise ihtiyaç var”  diyerek erken teşhis ve erken tanının öneminden bahsetti. Utkan ayrıca kanserin belirtileri ile ilgili olarak, “Şüphesiz en önemli belirtilerden biri, o organa ait fonksiyon bozukluklarıdır. Bunun yanında bir ay içerisinde 8-10 kilo civarındaki kilo kaybı mutlaka araştırılmalıdır. Bir kişideki hemoglobin değerinin 7 gram düşmesi durumunda da o kişinin mide ve bağırsak sisteminin gözden geçirilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de en sık görülen kanser türlerinin, erkeklerde akciğer, prostat ve kolon; kadınlarda ise meme ve tiroid kanseri olduğunu söyleyen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, “Kanserde erken tedaviden söz edersek, örneğin meme kanserinde hücrelerin bölünerek bir kitle oluşturması için 1-1.5 yıl gereklidir. Dolayısıyla 40 yaş üstü bir kadının her yıl mamografi çektirmesi gerekir” diyerek 40. yaşın kanserde çok önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde kanser tedavisi ile ilgili önemli çalışmalar yapıldığını ve her kanserin kendi branşında tedavi edilme oranının yüksek olduğunu belirten, Zafer Utkan, Sağlık Bakanlığı’nın da kanser tedavisi için merkezler açtığını ve erken teşhis için bu tesislerin önemli olduğunu sözlerine ekledi.


Bu haber 703 defa okundu

DİĞER HABERLER

İş dünyası KOTO’da bayramlaştı

İş dünyası KOTO’da bayramlaştı

Kocaeli Ticaret Odası, Ramazan bayramın birinci günü odanın hizmet binasında bir araya gelerek bayramlaştı

Gebze meydanda bayramlaştı

Gebze meydanda bayramlaştı

Gebze’de geleneksel ilçe bayramlaşması Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ilçe protokolü ve vatandaşların katılımıyla 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Akduman: 'Kazanılmış haklardan siyaset elini çeksin'

Akduman: 'Kazanılmış haklardan siyaset elini çeksin'

Yeter artık ikide bir önümüze getirmeyin

KOSKEM bayramda görev başında

KOSKEM bayramda görev başında

KOSKEM cankurtaranları bayram tatilinde görev başında.

Büyük Ada ve Mehtap turları başlıyor

Büyük Ada ve Mehtap turları başlıyor

Büyük Ada’ya Mavi Yolculuk” ve “Mehtap Turları” başlıyor

Başiskele'de Arife günü bozulmayan gelenek

Başiskele'de Arife günü bozulmayan gelenek

Arife günü vefat eden yakınlarını kabirleri başında ziyarete gelen vatandaşlar Başiskele Belediyesi’nin mezarlık girişlerinde dağıttığı mevsimlik çiçeklerle mezarlıkları renklendirdi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ