18 Mart 2019 Pazartesi 23:36
 
Öncekiler Sonrakiler

ESNAFTAN MAŞUKİYE İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

Esnaftan Maşukiye için güç birliği
12 Nisan 2018 Perşembe 12:10

Kartepe Belediyesi Maşukiye Güzelbahçe projesini hayata geçirmek için 98 Maşukiye esnafının bir araya gelerek kurdukları Maşukiye Park Yönetim Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin tanıtım toplantısı bugün gerçekleşti.

Toplantıya  Maşukiye Park yönetim kurulu başkanı Murat Yazıcı, Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Cem Turan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Erdemir, Yönetim Kurulu üyeleri Kamil Öçbe, Asım Zeki Dede, Musa Ejderoğlu, Vural Yıldız, Muzaffer Şengül, Süleyman Atmaca, Recep Güven, Özgür Alpay, Mesut Kurt, İsmail Savaşçı katıldı.

Saklı Vadi Restoran’da basın mensuplarıyla buluşan Maşukiye Park A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yazıcı ve yönetim kurulu üyeleri projenin amacından bahsetti.


Toplantıda Maşukiye Park Yönetim Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin kuruluş amacından bahseden Başkan Murat Yazıcı, “Maşukiye içerisinde aktive ile ilgili alanların çoğalması ile bölgeye geliş çok daha artmış fakat bu artış ile olumsuz birçok yön ve yeni ihtiyaçlar da ortaya çıktı. Bu aktiveler Atv-UTV gibi motorlu araçlarla safari, zipline ve dev salıncaklar gibi yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği aktiviteler oldu. Bu alanlara yoğun taleple birlikte trafik sorunu, otopark sorunu, doğal alanlarda tahribat ve çarpık yapılaşma, tuvalet, mescit gibi sosyal alan yokluğu, gürültü sorunu ile dinlenmeye gelen insanların motor sesi dinlemesi ve şikayetler gibi sorunlar tüm devlet yönetim kuruluşlarımıza binlerce şikayet olarak gitmiş, halen de gitmeye devam etmektedir.  Tüm bu sorunların giderilmesi için Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez turizm esnafını toplayarak, konuyu çözecek Güzelbahçe projesini paydaş olarak yapmasını teklif etti. Maşukiye’de turizm ile uğraşan tüm esnafın bir araya gelerek Güzelbahçe mesire alanına yatırım yapmasını ve böylece aktive alanlarının Güzelbahçeye taşınarak hem ülke çapında kompleks bir proje geliştirilmesini, hem halihazırda bulanan bütün Maşukiye turizmi problemlerinin çözülmesini, hem de bu vesile ile tüm esnafın bir araya gelmesini önermiştir” dedi.

Belediye- esnaf işbirliği

Bu proje ile belediye ile esnaf olarak ortak şekilde oluşturulan ve yine bu uygulama sürecinin de bu ortaklıkla devam ettirileceğini ifade eden Yazıcı, “En efektif, en hızlı, en uygulanabilir metot olabilmesi için kalem kalem belirlenmiş olan yaklaşık 40-60 adet aralığındaki ticaret faaliyet alanları hissedarlarca yapılacak olup, yap işlet devret modeline benzer bir metotla inşa edilecektir. Detaylandırmak gerekirse, öncelikle sorun teşkil eden işletme yerlerini Güzelbahçe projesinde olan şekil ve standartlarına uygun olarak Güzelbahçe proje alanında inşa edecekler. Güzelbahçeye ortak bir şirket kurarak ortak bir yapı ile taşınacaklar. Bu ortaklık yapısı da halihazırda NMK Turizm adı alrında oluşturularak, tüm aktive esnafı bu şirket altında bir araya gelmiş, ve Güzelbahçe’ye taşınacakları günü sabırsızlıkla beklemektedir. Ayrıca Maşukiye Park A.Ş tüm alandaki ticari faaliyetlerin verilmesi esnasında yönetim şeklini belirleyecek ve çalışma esnasında denetleyecek” diyerek sonuç olarak 5 yılsonunda tüm projenin bitişinin taahhüt edileceğini ve dünya çapında bir proje oluşmasının sağlanmış olacağını söyledi.


“Türkiye’ye örnek olacak”

Proje ile birçok sorunun çözüme kavuşacağını da kaydeden Başkan Murat Yazıcı, “Belediye ve esnafın ortak proje üretebiliyor olması olgusu ortaya çıkacak. Halihazırda Maşukiye’de olan trafik, gürültü, sosyal alan eksikliği, can ve mal güvenliği sorunu, çevre tahribatı önlenmiş olacak. Maşukiye turizm esnafının, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez öncülüğünde bir araya gelişi sağlanacak. Birleşmiş esnaflar ile dünya çapında, dünya standartlarında ve profesyonel proje ortaya çıkacak. Ormanda C statüsünden B statüsüne geçmek isteyen 40’tan fazla orman kiracısı kiraladıkları alanlarda zipline gibi aktivite yatırım arzularını  Güzelbahçe projesine kaydırılması ile ormanlarda oluşacak tahribatların da önüne geçilmiş olacak. En önemlisi de Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez öncülüğünde Türkiye’ye örnek olacak esnaf birlik beraberliğinin sağlanması ve birliğin dünya çapında proje üretmiş olacak” sözleriyle hayırlı olmasını temenni etti.
Bu haber 567 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ