23 Eylül 2018 Pazar 16:16
 
  • 6,293 TL

  • 7,394 TL

  • 242,18 TL

  • 97.988

Öncekiler Sonrakiler

FARKINDAMISINIZ?

Farkındamısınız?
02 Nisan 2018 Pazartesi 00:00

.

Otizm Farkındalık Günü


Değerli hemşehrilerim,

Nisan ayı dünya için insanlık için önemli bir ay. Çünkü bu ay Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş olan Otizm Farkındalık ayı olarak hatırlanmaktadır, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak... Bu satırları otizmin farkında olan bir birey sonrasında bir belediye başkanı olarak yazıyorum. Farkında olmak demek, fark edilmesi gereken konunun -ki söz konusu insansa bu daha üstün bir çabayı da gerektirir- üzerinde düşünmek, tartışmak, çözüm üretmek, sonuç odaklı olmak demektedir. Buradaki fark; insani olarak bizi birbirinden ayıran şey değildir, sadece farklı olan kişiyi özel kılan nitelikleri ifade etmektedir. Bizim de fark etmemiz gereken şey de budur.


Hayatı birlikte paylaştığımız, bazen aynı masada yemek yediğimiz, bazen bilmeden aynı otobüste seyahat ettiğimiz, bazen aynı yerden alışveriş yaptığımız insanlar, farklarına varmamız ve hassasiyet göstermemiz gereken özel insanlar olabilir. Onlara ve ailelerine nasıl yaklaşmamız gerektiğini, nasıl yardımcı olmamız gerektiğini iyi tayin edebilmek için az da olsa hepimizin bu konuda fikir sahibi olması gerekir. Bilmek de öğrenmekten geçer. Bu nedenle otizm konusunda bilinçlendirici çalışmalar yapmak birincil ihtiyacı karşılama noktasında önemli yol kat etmemize etki edecektir. Sonraki aşama ise onların sosyal hayata entegre edilmesi noktasında yapılması gerekenler üzerine düşünmek, proje üretmek, faaliyete geçmek olacaktır.


Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu bilinçle hareket ediyor, her yıl Dünya Engelliler Günü’nde bir farkındalık konusuna işaret ediyoruz. Otizm de eğitimler düzenlediğimiz, organizasyonlar yaparak halkımızın da katılımını sağlayıp bu konuda kamuoyu bilinci oluşturma hassasiyeti gösterdiğimiz bir konudur.


Etkinliğimizde, engelli olmayan bireyler ile engelli bireylerimizi bir arada buluşturarak, duyarlılık ve farkındalık oluşturmaya çalışıyor, hastalığa karşı bilinç oluşturmayı amaçlıyoruz. Çükü engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlar; sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrelerinin, toplumun kısacası hepimizin ortak sorunudur. Engelli kardeşlerimizin de topluma entegre olabilmesi, sorunun çözüme kavuşturulması noktasında en önemli adım olacaktır.


Bu nedenle engellilere yönelik sağlık, rehabilitasyon, eğitim, istihdam, spor ve sosyal güvenlik alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yaptığımızı düşünüyorum. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.


Gönlümüzde engelsiz olan ancak bazı sıkıntılar içerisindeki insanlarımızın daha rahat ve huzurlu yaşayabilmeleri maksadıyla ortaya konulan hizmetlerimiz, her geçen gün artarak devam etmektedir.


Engelli kardeşlerimize yönelik çabalarımız, toplumsal bilinçlenme ve hemşehrilerimizin de desteğiyle anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır. Otizm Farkındalık Gününüz kutlu olsun!.


İbrahim Karaosmanoğlu
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı
Bu haber 797 defa okundu

DİĞER HABERLER

16 bin peşin ev senin!

16 bin peşin ev senin!

.

Başkan Ayaz: Başarımızın Sırrı Uyum İçinde Çalışmak

Başkan Ayaz: Başarımızın Sırrı Uyum İçinde Çalışmak

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, 37 mahallenin muhtarıyla aylık istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Nisa ile Tolga evliliğe ilk adımı attı

Nisa ile Tolga evliliğe ilk adımı attı

.

Ücretsiz Spor Okulları’nda yeni dönem başlıyor

Ücretsiz Spor Okulları’nda yeni dönem başlıyor

Sporun ve sporcunun en büyük destekçisi Büyükşehir’in Ücretsiz Spor Okulları, yeni eğitim döneminde yine çocukların yanında olacak

GTÜ uzay ve havacılık sektörüne mikro malzeme geliştirecek

GTÜ uzay ve havacılık sektörüne mikro malzeme geliştirecek

GTÜ’de başlayan projede uzay ve havacılık uygulamalarındaki soğutma sistemlerine mikro düzeyde malzeme geliştirilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET