24 Nisan 2018 Salı 11:31
 
  • 4,085 TL

  • 4,987 TL

  • 174,92 TL

  • 110.624

Öncekiler Sonrakiler

FARKINDAMISINIZ?

Farkındamısınız?
02 Nisan 2018 Pazartesi 00:00

.

Otizm Farkındalık Günü


Değerli hemşehrilerim,

Nisan ayı dünya için insanlık için önemli bir ay. Çünkü bu ay Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş olan Otizm Farkındalık ayı olarak hatırlanmaktadır, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak... Bu satırları otizmin farkında olan bir birey sonrasında bir belediye başkanı olarak yazıyorum. Farkında olmak demek, fark edilmesi gereken konunun -ki söz konusu insansa bu daha üstün bir çabayı da gerektirir- üzerinde düşünmek, tartışmak, çözüm üretmek, sonuç odaklı olmak demektedir. Buradaki fark; insani olarak bizi birbirinden ayıran şey değildir, sadece farklı olan kişiyi özel kılan nitelikleri ifade etmektedir. Bizim de fark etmemiz gereken şey de budur.


Hayatı birlikte paylaştığımız, bazen aynı masada yemek yediğimiz, bazen bilmeden aynı otobüste seyahat ettiğimiz, bazen aynı yerden alışveriş yaptığımız insanlar, farklarına varmamız ve hassasiyet göstermemiz gereken özel insanlar olabilir. Onlara ve ailelerine nasıl yaklaşmamız gerektiğini, nasıl yardımcı olmamız gerektiğini iyi tayin edebilmek için az da olsa hepimizin bu konuda fikir sahibi olması gerekir. Bilmek de öğrenmekten geçer. Bu nedenle otizm konusunda bilinçlendirici çalışmalar yapmak birincil ihtiyacı karşılama noktasında önemli yol kat etmemize etki edecektir. Sonraki aşama ise onların sosyal hayata entegre edilmesi noktasında yapılması gerekenler üzerine düşünmek, proje üretmek, faaliyete geçmek olacaktır.


Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu bilinçle hareket ediyor, her yıl Dünya Engelliler Günü’nde bir farkındalık konusuna işaret ediyoruz. Otizm de eğitimler düzenlediğimiz, organizasyonlar yaparak halkımızın da katılımını sağlayıp bu konuda kamuoyu bilinci oluşturma hassasiyeti gösterdiğimiz bir konudur.


Etkinliğimizde, engelli olmayan bireyler ile engelli bireylerimizi bir arada buluşturarak, duyarlılık ve farkındalık oluşturmaya çalışıyor, hastalığa karşı bilinç oluşturmayı amaçlıyoruz. Çükü engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlar; sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrelerinin, toplumun kısacası hepimizin ortak sorunudur. Engelli kardeşlerimizin de topluma entegre olabilmesi, sorunun çözüme kavuşturulması noktasında en önemli adım olacaktır.


Bu nedenle engellilere yönelik sağlık, rehabilitasyon, eğitim, istihdam, spor ve sosyal güvenlik alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yaptığımızı düşünüyorum. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.


Gönlümüzde engelsiz olan ancak bazı sıkıntılar içerisindeki insanlarımızın daha rahat ve huzurlu yaşayabilmeleri maksadıyla ortaya konulan hizmetlerimiz, her geçen gün artarak devam etmektedir.


Engelli kardeşlerimize yönelik çabalarımız, toplumsal bilinçlenme ve hemşehrilerimizin de desteğiyle anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır. Otizm Farkındalık Gününüz kutlu olsun!.


İbrahim Karaosmanoğlu
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı
Bu haber 750 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli'nin bir haftalık uyuşturucu raporu açıkladı

Kocaeli'nin bir haftalık uyuşturucu raporu açıkladı

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin son 1 haftada yapmış olduğu uyuşturucu operasyonlarında,ele geçirilen uyuşturucu miktarı açıklandı.

Zabıta, Anne babaları rahatlatıyor

Zabıta, Anne babaları rahatlatıyor

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, okula giden öğrencilere yol geçişlerinde yardımcı oluyorlar.

Önder Kahveci;Türkiye KAMU SEN'in yeni genel başkanı

Önder Kahveci;Türkiye KAMU SEN'in yeni genel başkanı

Türkiye Kamu Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Türkiye Kamu Sen Genel Başkanlığına seçildi.

Motosiklet tutkunları 23 Nisanı kutladı

Motosiklet tutkunları 23 Nisanı kutladı

.

Vurur yüzüne ifadesi...

Vurur yüzüne ifadesi...

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ