bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 20:40

FEYZİOĞLU: YSK, 70 BİN ŞÜPHELİ SEÇMENİN SEÇMENLİĞİNİ ASKIYA ALDI

Feyzioğlu: YSK, 70 bin şüpheli seçmenin seçmenliğini askıya aldı
23 Ocak 2019 Çarşamba 19:21

.

TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Kocaeli Barosu’nu ziyaret etti. Kocaeli Barosu Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir ile birlikte basın açıklaması yapan Feyzioğlu, “Kendi evime gelmiş gibiyim. Kocaeli Barosu mensuplarıyla TBB’nin faaliyetlerine en aktif katkıda bulunan barolardan biridir” dedi. Candemir’e, Yaşar Çallı’nın Atatürk’ün Ankara’ya gelişi tablosunu hediye eden Feyzioğlu, Devlet Yeterlilik Sınavı’nın getirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Feyzioğlu, “Önümüzdeki günlerde daha somut adımları sizlerle paylaşma imkânı bulacağız” dedi. TBB’nin 2019’u eğitim seferberliği yılı ilan ettiğini hatırlatan Feyzioğlu, “2 bin, 2 bin 500 meslektaşımız TBB’de özel eğitim adını verdiğimiz eğitimlere alınmaktadır. Hafta içi her gün atölye çalışmalarıyla 30’ar genç meslektaşımız meslek ustaları tarafından bir konuda tam anlamıyla yetiştirilmektedir. TBB’nin Ayaş’taki büyük tesislerinde de her hafta 100 civarında Türkiye’nin her yerinden stajyer meslektaşımız gelip bir haftalık eğitim almakta, dört dörtlük hukukçular haline gelmek için gayret sarf etmektedir” diye konuştu.


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Feyzioğlu, TBB ve baroların Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krize karşı asla sessiz olmadığını, ancak bu sesi duyuracak basının yetersiz olduğunu söyledi. Feyzioğlu, “TBB ve barolar sessiz değildir. Türkiye’de TBB ve barolar susmadı. Marjinal olmadan açıklamalarını yapan sanıyorum en güçlü örgüt TBB ile barolardır. Bugünkü ekonomik sıkıntının arkasında çok bariz bir şekilde yerli ve yabancı yatırımcının Türkiye’nin hukuk sistemine duyduğu güven eksiği vardır. Muhakkak suretle Türkiye’nin güvenilir hukuk sistemini elbirliğiyle yapmamızın zamanı gelmiştir” dedi.


Feyzioğlu, “Ben buradan tüm kesimlere sesleniyorum. Gelin konuşalım. Bizim 16 Nisan 2017’deki referandumda yargı erkini siyasi iktidarın telkin tavsiye denetimine açan düzenlemeyi artık kaldırma zamanı gelmiştir. Bu düzenlemenin varlığından konuya hakim olanların hoşnut olduğunu düşünmüyorum. Çünkü papazın biri için bir devlet başkanı çıkar anayasanızı size gösterir tahliye etmezsen sana yaptırım uygulayacağım der. O anayasaya göre benim yargının en önemli kurulu HSK’da söz hakkım yok diyemezsiniz serbest bırak diye size her türlü yaptırımı uygulamakla tehdit eder. Bunları gördük. Demek ki bizim haydi bakalım. Tüm bu vatanı sevenler bir araya gelsin. Benim gibi düşünmüyorsan vatanı sevmiyorsun ukalalığından da vazgeçsin. Benden değilsen cahilsin, benden değilsen hainsin saçmalığını da bıraksın. Bu vatan hepimizin. Önce şu sistemi hep birlikte değiştirelim. Zincirlerimizi kıralım yapabileceğimize ben eminim” diye konuştu.


Feyzioğlu, seçim güvenliği ile ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

“Sahte seçmen iddiası furyası dönüyor. Sosyal medyada her açtığınızda işte şu dairede 1100 seçmen, şurada bilmem kaç bin ölü seçmen diye bir şey var. Bu iddialar amcamın oğlunun yakın arkadaşı dayısının kuzenine söylemiş, ben de oradan duydum gevşekliğinde ileri sürülemez. Elinde somut delil olmaksızın bilenden duydum bilen biri birine söylemiş vallahi de çok güvenilirmiş. Değerli basın mensupları Türkiye’de adrese dayalı nüfus sisteminin tutulmasından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı sorumludur. YSK ve seçim hâkimlikleri seçmen olmayanların yazıldığını gördüklerinde bunları tespit edip listelerden çıkarmakla mükelleftir. Şunu çok ciddi bir uyarı olarak yapmak istiyorum. Bu gayri ciddi bir konu değildir. Sandığı elde somut delil yokken güvensiz ilan etmek Türkiye üzerinde oynandığından zerre kadar şüphe duymadığımız tüm Ortadoğu’yu şekillendirmeyi amaçlayanların Türkiye’yi de dâhil etmeyi düşündükleri bir planın parçasıdır. Sandığı güvensiz ilan edilmiş bir Türkiye’ye uluslararası kamuoyunun desteğiyle küresel güçler gizli ve açık müdahale yetkisini kendilerinde görmeye başlarlar. Suriye, Irak, Libya’ya müdahale böyle olmuş, Mısır böyle karışmıştır. Demokrasinin tek şartı değil ama ön şartı sandığın güvenliğidir. Sandığın güvenliğini sağlamak YSK’nın namus borcudur. Seçim kurulları ve hâkimlerinin namus borcudur. Siyasi partilerin varlık sebebidir. Hiçbir siyasi parti tespit etmeyi ya da korumayı bir başkasına ihale edemez. Tüm siyasi partiler bu görevlerini yerine getireceklerdir. Bir dairede 1100 seçmenin yazıldığı iddia edilyor. Seçim itiraz süreci bitmemiştir.


Tüm siyasi partilerin elinde sandık sandık seçmen listeleri var mı var. O siyesi partilerin yetkilileri çoktan mahalle mahalle bina bina gidip tespit yapmış olmalı mı? Tespitini yapamayan bir siyasi partinin Türkiye’yi yönetmeye talip olması bize hakarettir. Tespitini yapmak zorundadır tüm siyasi partiler. Sandık sandık tespit yapmakla yükümlüdür. Benim oyumu, benim irademi kanunun korumakla yükümlü kıldığı yer siyasi partidir. O siyasi partiler ilçe binalarında ya da sosyal medya klavyeleri önünde dedikodu yapacağına iktidar, muhalefet beni ilgilendirmiyor alsınlar ellerine listeleri, çıksınlar sahaya tek tek tespit etsinler, tutanaklarını tutsunlar ilçe seçim kurullarına, oradan sonuç alamazlarsa YSK’ya delilleriyle birlikte götürsünler. Sosyal medyaya bilmem kaç bin ölü oy kullanıyor, bir çiftlikte 20 bin kişi yazılmış, orada 5 bin kişi yığılmış gibi dayımın oğluna bir arkadaşı söylemiş kesin bilgi yayın diye iyi niyetli paylaşımların arkasında Türkiye’de sandığı itibarsızlaştırıp müdahale zemini arayan küresel güçlerin gayet planlı operasyonu vardır. Bu sandık itibarsızlaştırılırsa, Türkiye’yi demokrasiye bağlayan son halka giderse hukuk devleti de demokrasi de kaldığı kadarıyla ve en sonunda da devlet de çatırdar. O yüzden ben herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Siyasi partileri delilleriyle birlikte eksiklikleri, yanlışlıkları doğru düzgün delilleriyle sunmalarını bekliyorum. İlçe seçim kurullarının hiçbir şeyden çekinmeden korkmadan tespitlerini yapmalarını bekliyorum. Yüksek Seçim Kurulu’nun da gerekçeli bir şekilde gayet şeffaf olarak neyse kararı bunları söylemesini istiyorum.


Bakın ben gelmeden Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sayın Sadi Güven’le görüştüm. Şu ana kadar 70 bin civarında şüpheli tespit etmişler ve bunların seçmenliklerini askıya almışlar. Her mahallenin yetkilisini incelemesine imkân var, yetmedi sorumlu vatandaş bilinciyle her binanın sakininin benim binamda yasadışı bir kayıt yapıldı mı diye inceleme sorumluluğu var. Vatandaşlar olarak biz de sahip çıkacağız demekki.”


Büyükşehir belediyesine “geçmiş olsun” ziyareti
Feyzioğlu, buradan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne gerçekleştirilen silahlı saldırı nedeniyle Büyükşehir binasına gitti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’a geçmiş olsun dileklerini ileten Feyzioğlu, daha sonra Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ne geçti. Burada da basın mensuplarıyla konuşan Feyzioğlu, daha sonra Candemir ve Kocaeli Barosu avukatlarıyla birlikte gazeteci yazar Uğur Mumcu anıtına kırmızı karanfil bıraktı. Feyzioğlu, daha sonra Kocaeli Barosu’nun gerçekleştirdiği madalya ve ruhsat törenine de katıldı.
   

Bu haber 1329 defa okundu

DİĞER HABERLER

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

800C ve 800K ilk seferini gerçekleştirdi

mavi bayraklı sahillere düzenlenen otobüs seferleri başladı

Okul zili 31 Ağustos'ta çalacak

Okul zili 31 Ağustos'ta çalacak

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Hendek'te ki patlama ile ilgili açıklama

Gözlerde tahriş, nefes almada zorluk, boğulma hissi,,....

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

Kocaeli Popüler Müzik Topluluğu ile yaz konserleri başlıyor

ilk konser 05 Temmuz Pazar günü saat 19.00’da Seka Park’ta gerçekleşecek

Sakarya havai fişek fabrikasında patlama

Sakarya  havai fişek fabrikasında patlama

ilk bilgilere göre 4 kişi öldü, 97 kişi de yaralandı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ