19 Mayıs 2019 Pazar 22:53
 
Öncekiler Sonrakiler

FIRSATÇILARA BÜYÜK DARBE!

Fırsatçılara büyük darbe!
08 Ekim 2018 Pazartesi 16:29

.

TicaretBakanlığınca, haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıylabugün itibarıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiğibildirildi.

Bakanlıktanyapılan açıklamada, döviz kurlarındaki yükselişlerin bazı mal ve hizmetmaliyetlerini etkilemediği halde "döviz kaynaklı maliyet artışı"iddiasıyla fiyatlarını yükselten işletmelere karşı tüketicilerin korunması veaynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerin zarar görmemesi içingerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Türkiye'deuygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz vetalep dengesine bağlı oluşmasının esas kabul edildiği ifade edilen açıklamada,bununla birlikte, piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda kamununpiyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri almasının özellikletüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önem arz ettiği vurgulandı.


Açıklamada,bunun için 31 Ağustos'ta yürürlüğe giren "Ticari Reklam ve Haksız TicariUygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ilegirdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesinerağmen "bu durumlardan etkileniyormuş" gibi hareket ederek tüketiciyesunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artışagidenlere yönelik düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.


114 FİRMADANSAVUNMA İSTENDİ

Budüzenlemenin hedefinin, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişinemüdahale etmek olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilakisdüzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilentüketicilerin hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerinebağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır. Bu kapsamda bugünitibarıyla 81 ticaret il müdürlüğümüz kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69bin 200 ürün denetlenmiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve PiyasaGenel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemelerçerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup, denetim sürecidevam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlaruygulanmaktadır."

Kaynak Haber3

 

 


Bu haber 576 defa okundu

DİĞER HABERLER

Çerkesler, Sürgünün 155'inci Yılında Atalarını Andı

Çerkesler, Sürgünün 155'inci Yılında Atalarını Andı

155 YILDIR DİNMEYEN BİR ACI

Kalyoncu ve Ekibi Hürriyet’e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Kalyoncu ve Ekibi Hürriyet’e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekler Fedarasyonu Başkan ve yönetim kurulu üyeleri İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI MECLİSTE

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI MECLİSTE

YILDA 8 BİN ÇOCUK İSTİSMARA UĞRUYOR!

Ramazan Davulcusu İzmir marşı çalarsa!

Ramazan Davulcusu İzmir marşı çalarsa!

.

Kartepe Belediyesi 1 yılda 8.6 milyon TL'lik çiçek aldığı ortaya çıktı

Kartepe Belediyesi 1 yılda 8.6 milyon TL'lik çiçek aldığı ortaya çıktı

Belediyeden harcamayla ilgili "Sehven yapılan bir hatadır" açıklaması geldi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ