16 Şubat 2019 Cumartesi 09:36
 
  • 5,279 TL

  • 5,964 TL

  • 223,38 TL

  • 102.715

Öncekiler Sonrakiler

FIRSATÇILARA BÜYÜK DARBE!

Fırsatçılara büyük darbe!
08 Ekim 2018 Pazartesi 16:29

.

TicaretBakanlığınca, haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıylabugün itibarıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiğibildirildi.

Bakanlıktanyapılan açıklamada, döviz kurlarındaki yükselişlerin bazı mal ve hizmetmaliyetlerini etkilemediği halde "döviz kaynaklı maliyet artışı"iddiasıyla fiyatlarını yükselten işletmelere karşı tüketicilerin korunması veaynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerin zarar görmemesi içingerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Türkiye'deuygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz vetalep dengesine bağlı oluşmasının esas kabul edildiği ifade edilen açıklamada,bununla birlikte, piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda kamununpiyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri almasının özellikletüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önem arz ettiği vurgulandı.


Açıklamada,bunun için 31 Ağustos'ta yürürlüğe giren "Ticari Reklam ve Haksız TicariUygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ilegirdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesinerağmen "bu durumlardan etkileniyormuş" gibi hareket ederek tüketiciyesunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artışagidenlere yönelik düzenleme yapıldığı hatırlatıldı.


114 FİRMADANSAVUNMA İSTENDİ

Budüzenlemenin hedefinin, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişinemüdahale etmek olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilakisdüzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilentüketicilerin hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerinebağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır. Bu kapsamda bugünitibarıyla 81 ticaret il müdürlüğümüz kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69bin 200 ürün denetlenmiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve PiyasaGenel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemelerçerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup, denetim sürecidevam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlaruygulanmaktadır."

Kaynak Haber3

 

 


Bu haber 541 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ