23 Eylül 2017 Cumartesi 21:23
 
  • 3,495 TL

  • 4,178 TL

  • 146,14 TL

  • 104.123

Öncekiler Sonrakiler

GAVUR MU'MİN

Gavur Mu'min
23 Temmuz 2017 Pazar 14:09

Türk tarihinin altın sayfaları arasında nice isimsiz kahraman vardır

Yaz nedeni ile ekranlara veda eden "Vatanım Sensin" dizisi yayınlandığı saatlerde seyircileri adeta ekrana kilitlemişti.Dizideki  Albay Cevdet gerçekte Gavur Mü'min lakaplı Albay Mümin Aksoy'dur.


1892 yılında dünyaya gelen Mümin Aksoy,1911 yılında beylerbeyi yedek subay okulundan teğmen rütbesiyle mezun olmuş, Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Harbi'nde çeşitli görevler aldıktan sonra 1917 yılında İzmir ve havalisinde göreve başlamıştır.


15 Mayıs'ta limana çıkan Yunan güçleri bütün Türk zabitlere dipçikle, tekmeyle Kordon boyunca ‘Yaşa Venizelos' diye bağırtmaya çalışmışlardır. Bağırmamakta direnen Miralay Süleyman Fethi Bey öldürülmüştü. İşte onların arasında da bir genç zabit var. Adı Mümin. Mümin bir müddet sonra kapatıldığı yerden kaçmayı başardı. Mümin, Ankara’nın yolunu tutacaktı ki, çok iyi Rumca bildiği için Mustafa Kemal, Ege’de kalmasını isteyerek "Yunan Ordusunun İzmir'deki hareket planını öğrenip bildirmesi emriyle görevlendirilmiştir. Bu görev Heyeti Temsiliye adına verilen ilk görev olması nedeniyle de çok önemlidir tarihimizde... Çünkü heyeti Temsiliye, bugünkü cumhuriyetimizin ilk çekirdeğidir.

 

Çok iyi Rumca bildiği için Rum çevreleri ile düşüp kalkmaya başlayan Mumin itibar görüp sosyeteye katılıyor. Rumlarla o kadar yakınlaşıyor ki, neticede o zamanki Yunanistan'ın İyonya Valisi İstriyadis onu yanına alıp Yunan istihbaratında çalışmasını istiyor. Casusluk görevine başlayan Aksoy, yunan kuvvetlerine sızarak büyük hizmetler gerçekleştirmiş, ancak deşifre olduktan sonra tutuklanarak sürgüne gönderildi.


26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’u takip eden günlerde, Uşak civarında yapılan muharebelerde, Yunanlıların Küçük Asya Orduları Komutanlığı’na yeni atanan General Trikopis yanındaki generallerle birlikte esir alındı. İzmir’in 9 Eylül 1922’de ele geçirilmesini müteakip başlayan görüşmeler sırasında Yunanlılar, 23 Temmuz 1920 günü, esir alarak Atina'da tuttukları Albay Cafer Tayyar'la takas etmek isterler.  Durum Mustafa Kemal Paşa’ya iletildi. Mustafa Kemal Paşa, bu takasa karşı çıktı, Albay Cafer Tayyar’ın yerine, İzmir civarında Yunanlılar tarafından esir edilen ve Atina’da esir bulunan Jandarma Yüzbaşı Mümin’i istedi.Mustafa Kemal Paşa’nın bir vatan hainine sahip çıkmasına kimse anlam veremedi. Esasen, Mustafa Kemal Paşa dışında kimse Yüzbaşı Mümin’in ne yaptığını, asıl kimliğinin ne olduğunu bilmiyordu. Yunan generali Trikopis ile esir değişimine tabi tutularak yurda dönen ve 24 ocak 1948'de albay rütbesinde iken vefat eden Albay Cevdet'in mezarı İzmir Balçova Eski Mezarlığındadır.


Bu topraklar için istikbâlini feda etmiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızın ruhları şad olsun ..Bu haber 1274 defa okundu

DİĞER HABERLER

100 Milyon TL lik ihalenin tarihi açıklandı

100 Milyon TL lik  ihalenin  tarihi açıklandı

Kartepe’nin 50 yıllık hayali Teleferik Projesi hayata geçiyor.

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Genel Müdürlüğü, “sudan güç alan” stratejisi ile enerji yatırımlarını sürdürüyor.

Down Sendromlular için spor

Down Sendromlular için spor

Şimdiye kadar engellilere yönelik bir çok örnek projeyi hayata geçiren İzmit Belediyesi’nce Down sendromlulara özel spor yapma imkânı sağlanıyor.

Amaç FETÖCÜLERİ temizlemek!

Amaç FETÖCÜLERİ temizlemek!

.

KOÜ'den 'Mavi Balina'uyarısı geldi

KOÜ'den 'Mavi Balina'uyarısı geldi

Yüzlerce çocuğu ağına düşürüp intiharına sebep olan Mavi Balina oyunu hakkında KOÜ akademisyenlerinden açıklama “Mavi Balina buz dağının görünen kısmı”…

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ