16 Temmuz 2018 Pazartesi 09:32
 
  • 4,851 TL

  • 5,675 TL

  • 193,55 TL

  • 89.898

Öncekiler Sonrakiler

GAVUR MU'MİN

Gavur Mu'min
23 Temmuz 2017 Pazar 14:09

Türk tarihinin altın sayfaları arasında nice isimsiz kahraman vardır

Yaz nedeni ile ekranlara veda eden "Vatanım Sensin" dizisi yayınlandığı saatlerde seyircileri adeta ekrana kilitlemişti.Dizideki  Albay Cevdet gerçekte Gavur Mü'min lakaplı Albay Mümin Aksoy'dur.


1892 yılında dünyaya gelen Mümin Aksoy,1911 yılında beylerbeyi yedek subay okulundan teğmen rütbesiyle mezun olmuş, Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Harbi'nde çeşitli görevler aldıktan sonra 1917 yılında İzmir ve havalisinde göreve başlamıştır.


15 Mayıs'ta limana çıkan Yunan güçleri bütün Türk zabitlere dipçikle, tekmeyle Kordon boyunca ‘Yaşa Venizelos' diye bağırtmaya çalışmışlardır. Bağırmamakta direnen Miralay Süleyman Fethi Bey öldürülmüştü. İşte onların arasında da bir genç zabit var. Adı Mümin. Mümin bir müddet sonra kapatıldığı yerden kaçmayı başardı. Mümin, Ankara’nın yolunu tutacaktı ki, çok iyi Rumca bildiği için Mustafa Kemal, Ege’de kalmasını isteyerek "Yunan Ordusunun İzmir'deki hareket planını öğrenip bildirmesi emriyle görevlendirilmiştir. Bu görev Heyeti Temsiliye adına verilen ilk görev olması nedeniyle de çok önemlidir tarihimizde... Çünkü heyeti Temsiliye, bugünkü cumhuriyetimizin ilk çekirdeğidir.

 

Çok iyi Rumca bildiği için Rum çevreleri ile düşüp kalkmaya başlayan Mumin itibar görüp sosyeteye katılıyor. Rumlarla o kadar yakınlaşıyor ki, neticede o zamanki Yunanistan'ın İyonya Valisi İstriyadis onu yanına alıp Yunan istihbaratında çalışmasını istiyor. Casusluk görevine başlayan Aksoy, yunan kuvvetlerine sızarak büyük hizmetler gerçekleştirmiş, ancak deşifre olduktan sonra tutuklanarak sürgüne gönderildi.


26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’u takip eden günlerde, Uşak civarında yapılan muharebelerde, Yunanlıların Küçük Asya Orduları Komutanlığı’na yeni atanan General Trikopis yanındaki generallerle birlikte esir alındı. İzmir’in 9 Eylül 1922’de ele geçirilmesini müteakip başlayan görüşmeler sırasında Yunanlılar, 23 Temmuz 1920 günü, esir alarak Atina'da tuttukları Albay Cafer Tayyar'la takas etmek isterler.  Durum Mustafa Kemal Paşa’ya iletildi. Mustafa Kemal Paşa, bu takasa karşı çıktı, Albay Cafer Tayyar’ın yerine, İzmir civarında Yunanlılar tarafından esir edilen ve Atina’da esir bulunan Jandarma Yüzbaşı Mümin’i istedi.Mustafa Kemal Paşa’nın bir vatan hainine sahip çıkmasına kimse anlam veremedi. Esasen, Mustafa Kemal Paşa dışında kimse Yüzbaşı Mümin’in ne yaptığını, asıl kimliğinin ne olduğunu bilmiyordu. Yunan generali Trikopis ile esir değişimine tabi tutularak yurda dönen ve 24 ocak 1948'de albay rütbesinde iken vefat eden Albay Cevdet'in mezarı İzmir Balçova Eski Mezarlığındadır.


Bu topraklar için istikbâlini feda etmiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızın ruhları şad olsun ..Bu haber 1734 defa okundu

DİĞER HABERLER

SEDAŞ’tan Önemli Bilgilendirmeler

SEDAŞ’tan Önemli Bilgilendirmeler

SEDAŞ elektriğin güvenli kullanımı için bilgilendiriyor

GTÜ Mezunlarını uğurladı

GTÜ Mezunlarını uğurladı

GTÜ mezunu öğrenciye sahnede evlilik teklifi yapıldı

Altyapı çalışması nedeniyle yeni güzergah belirlendi

Altyapı çalışması nedeniyle yeni güzergah belirlendi

Yenituran- Acısu- Merkez Bankası güzergahında yapılacak altyapı çalışması nedeniyle toplu taşıma araçları alternatif güzergâhları kullanacak

İZAYDAŞ, 20 yıllık çalışanlarını onurlandırdı

İZAYDAŞ, 20 yıllık çalışanlarını onurlandırdı

İZAYDAŞ, 20 yılını doldurmuş personeline özel bir gece hazırladı.

Yaya köprülerindeki asansör bakımları her ay yapılıyor

Yaya köprülerindeki asansör bakımları her ay yapılıyor

Tüm vatandaşların kullanımına açık olan yaya üst geçitlerindeki asansörlerin bakımları yetkili firmalar aracılığı ile her ay gerçekleştiriliyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ