14 Ağustos 2018 Salı 16:33
 
  • 6,506 TL

  • 7,417 TL

  • 243,57 TL

  • 93.483

Öncekiler Sonrakiler

GELECEĞİN BİLİM ADAMLARI BU PROJE İLE YETİŞECEK

Geleceğin bilim adamları bu proje ile yetişecek
10 Ocak 2018 Çarşamba 16:00

Büyükşehir Belediyesi Kocaeli genelindeki 74 okula 91 adet laboratuvar kurdu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ kapsamında kent genelindeki 74 okulumuza 91 adet laboratuvar kuruyor. ‘Fen, fizik ve kimya-biyoloji’’ laboratuvarlarında en gelişmiş deney malzemeleri kullanıldığı projenin tanıtım toplantısı Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti. Başkan Karaosmanoğlu “Pratiğe dönüşmeyen, hayatta uygulanmayan bilgi asla yeterli bilgi değildir. Bilgi uygulanırsa, sahada yerini bulur ve pratiğe dönüşürse faydalı olur” ifadelerini kullandı.

 

‘’DENEYEREK ÖĞRENİYORUM PROJESİ’’

Büyükşehir Belediyesi geleceğimizin teminatı gençlerimize özel yeni ve değerli bir projeyi daha hayata geçiriyor. Bilimde teorikten pratiğe giden yol ‘’deneyerek öğrenmek’’ten geçiyor. Genç beyinlerin kitaplarda okudukları bilgileri, kendileri için özel olarak hazırlanan laboratuvarlarda deneyler yaparak öğrenmesi, yeni şeyler keşfetmesi gerekiyor. Buradan yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ kapsamında kent genelindeki 74 okulumuza 91 adet laboratuvar kuruyor. Geleceğin bilim insanlarının yetişeceği laboratuvarlardan 13 okulda 16 tanesi tamamlandı.

 

“DENEY YAPMADAN, UYGULAMADAN ÖĞRENİLMEZ”

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Pratiğe dönüşmeyen, hayatta uygulanmayan bilgi asla yeterli bilgi değildir. Bilgi uygulanırsa, sahada yerini bulur ve pratiğe dönüşürse faydalı olur. Çalışmadan deney yapmadan uğraşmadan emek vermeden hiç bir şey olmaz. Atatürk’ün ifade ettiği gibi çağdaş medeniyetin önüne geçmek için çalışmak zorundayız. Deney yapmak zorundayız. Mühendislerimizin ve öğrencilerimizin önünü açmak zorundayız. Geçlerimizin önünü açıp güzel imkanlar verirsek her konuda başarılı olurlar. En büyük sevincimiz sizlerin hayata güze hazırlanmanız ve güzel yetişmenizdir. Bir baba için anne için torunun başarısı onun için en büyük mutluluktur. Bu projenin okulumuza kentimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

 

“KİTAPTAKİ BİLGİLER TEK BAŞINA YETERLİ OLMAZ”

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy tanıtım toplantısında konuşma gerçekleştirdi. Vali Aksoy; “Eğitim bizim için olmasa olmaz ve önemli verdiğimiz alanların başında geliyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin en iyi şekilde yetişmesi hepimizin en büyük arzusu. İyi bir eğitim için fiziki mekanların iyi şekilde sunulması gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eğitime büyük önem verdiğini bir kez daha ifade ederek kendisine teşekkür ediyorum. Bugün önemli bir laboratuvarın açılışını yapıyoruz. Gençlerimiz birçok konuyu kitaplardan okuyarak öğreniyor. Ama kitaplarda yazan bilgiler onların eğitimine tam anlamıyla katkı sağlayamıyor. Deney ve test yapmak, onu yaşayarak öğrenmek daha etkili oluyor. Bu bakımdan laboratuvarlarımız öğrencilerimizin yetişmesi açısından fırsat yaratan ortamlardır. Okullara kazandırılan laboratuvarlar için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Ortaokul ve liselerde yapılan ‘’fen, fizik ve kimya-biyoloji’’ laboratuvarlarında en gelişmiş deney malzemeleri kullanıldığı projenin tanıtım toplantısına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, okul müdürleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

BİLİME KATKI, EĞİTİME DESTEK

Kocaelili öğrencileri sadece bilimi takip eden gençler olmaktan çıkarıp; okudukları bilgileri pratiğe dönüştürebilen bilim insanları olmalarını sağlamaya çalışan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eğitime verdiği desteklere bir yenisini ekliyor. Bilişim Vadisi’ne ev sahipliği yapan Kocaeli’de; her yıl 6. sınıf öğrencilerine dağıttığı dizüstü bilgisayarlar, Türkiye’de en çok düzeneğin yer aldığı Kocaeli Bilim Merkezi ve sektörün öncü firmalarının katılımıyla yapılan Kocaeli Bilişim Fuarı’yla Büyükşehir Belediyesi bilime de önemli katkı sağlıyor.

 

EN GELİŞMİŞ DENEY ALETLERİ KULLANILIYOR

Geleceğin Bill Gates’leri, Aziz Sancar’ları olmaya aday Kocaelili gençleri; gözlem yapma, düşünme, yorumlama ve bilim üretmeye yönlendirmeyi misyon edinen Büyükşehir, ‘’Deneyerek Öğreniyorum Projesi’’ni geliştirdi. Proje kapsamında Kocaeli’ndeki 74 ortaokul ve liseye 91 adet laboratuvar kuruluyor. Fen, fizik, kimya-biyoloji dallarından oluşan laboratuvarlarda günün gereklerine uygun, en gelişmiş deney aletleri ve malzemeler yer alıyor. Böylece öğretmenler, derslerde öğrettikleri teorik bilgileri, öğrencilere pratik olarak da gösterme imkanı buluyor. Proje kapsamında; 42 ortaokula 42 adet fen, 32 liseye 28 adet fizik ve 21 adet kimya-biyoloji laboratuvarı kurulacak.
Bu haber 425 defa okundu

DİĞER HABERLER

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

7039 Sayılı Kanunun Geçici 8’inci Maddesi gereğince Kocaeli’de 1487 kişi ad ve soyad değişikliği yaptı.

17 Ağustos'un yıldönümünde deprem şehitleri anılacak

17 Ağustos'un yıldönümünde deprem şehitleri anılacak

Gölcük Belediyesi 17 Ağustos Deprem şehitlerini anma programı 16-17 Ağustos tarihlerinde Kavaklı sahilinde ve şehitliklerde yapılacak programlar ile gerçekleştirilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ