18 Mart 2018 Pazar 06:47
 
  • 3,921 TL

  • 4,819 TL

  • 165,33 TL

  • 117.216

Öncekiler Sonrakiler

GELENEKSEL TÜRK SÜSLEME SANATLARI YAŞATILIYOR

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları yaşatılıyor
28 Şubat 2018 Çarşamba 11:40

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde, geleneksel sanatlarımız hat, teship, minyatür, ebru, kat’ı öğretiliyor

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde, öğrenciler hat, tezhip, minyatür, ka’tı ve ebru gibi geleneksel Türk süsleme sanatlarını öğreniyor. Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünde 17-55 yaş arasındaki 65 öğrenci alanında uzman eğitmenlerden ders alarak Geleneksel Türk Süsleme Sanatları eğitimi alıyor. 3 yıl süren eğitimleri süresinde Geleneksel Türk Süsleme Sanatları yapımını öğrenen öğrenciler eserler vererek geleneksel sanatlarımızın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunuyor.

 

YILSONUNDA SERGİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından Seka Kültür Alanında bulunan Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde eğitim gören öğrenciler, her yıl ağustos ayında yapılan Konservatuvar yetenek sınavıyla seçiliyor. Geleneksel Türk Süsleme Sanatlarına ilgisi olan Kocaelililer, yetenek sınavına girerek sınavı kazanmaları durumunda eğitim almaya hak kazanıyor. 3 yıl süresince hat, tezhip, ebru, minyatür, kat’ı gibi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları eğitimi alan öğrenciler yıl boyunca yaptıkları eserleri yılsonu sergisinde sergileme fırsatı da buluyor.

 

HATTAT YETİŞİYOR

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünde 23 öğrenci, eğitmen Mahmut Şahin’den hat, 12 öğrenci Abdullah Aydemir’den tezhip, 15 öğrenci Gülseher Kahraman’dan ebru, 15 öğrenci Deniz Gülsüm Sarıbey’den minyatür ve kat’ı gibi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları eğitimi alıyor. Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde hat sanatı konusunda sülüs, nezih, talik yazı eğitimleri verildiğini belirten hat eğitmeni Mahmut Şahin, 4 yıl süren eğitimle iyi bir hattatın yetişebileceğini belirtti.

 

16. YÜZYILDAN BUYANA YAPILIYOR

Osmanlıdan hatta Uygur Türklerinden 16. Yüzyıldan buyana yapıla gelen tezhip sanatı hakkında bilgiler aktaran tezhip eğitmeni Abdullah Aydemir, hat yazılarının etrafına yapılan bir geleneksel süsleme sanatı olan tezhip ustası yetiştirmek için 3 yıl süren bir eğitim verdiklerini söyledi. Motifler, desen tasarımı gibi konuların işlendiği derslerde 16. Yüzyıldan buyana uygulanan teship sanatı uygulamaları öğrencilere öğretiliyor.

 

EBRU YAPARAK MUTLU OLUYORUM

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde ebru eğitimi alan emekli Vildan Arıöz, haftanın iki günü merkezde ebru eğitimi aldığını, ebru yaparak çok mutlu olduğunu söyledi. Çevresindeki kişilere yaptığı ebruları hediye ettiğini söyleyen Arıöz, yaptıkları ebrularla sergiler düzenlediklerini ebru yaparak rahatladığını ve mutlu olduğunu ifade etti.

 
Bu haber 261 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

.

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi.

Çakır, yeniden yürümeye başladı

Çakır, yeniden yürümeye başladı

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

POMEM Başvuru formuna sporkentikocaeli.com adresinden ulaşabilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ