21 Şubat 2018 Çarşamba 18:10
 
  • 3,790 TL

  • 4,673 TL

  • 162,26 TL

  • 115.185

Öncekiler Sonrakiler

GERİ DÖNÜŞÜM MUCİZESİ

GERİ DÖNÜŞÜM MUCİZESİ
06 Ekim 2017 Cuma 11:00

Unutmayın siz değişirseniz, herkes değişir…

Dünya nüfusu büyük bir hızla artıp, tabii kaynakları- mız da aynı hızla azalıyorken toz pembe bir tablo çiz-mek imkansız. Oysa çevreyi kirlettiğimiz ölçüde bir mucizeye imza atmak da elimizde. Evde, ofiste ya da alış verişte küçük değişikliklerle sizde çevre gönüllüsü olabilirsiniz.

Geri dönüşüm konusunda olağanüstü başarılara imza atan İsveç bu konuda ciddi anlamda örnek alınması gereken bir ülke. İsveç uzun zamandır evsel atıkların %99'undan fazlasını geri dönüştürebiliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda adeta bir devrime imza atan ülke , evsel atıkları enerji üretmek için kullanıyor. Geri dönüşüm alışkanlığı ülkede öylesine yerleşmiş ki yerleşim yerlerinin en fazla 300 metre yakınında bir geri dönüşüm istasyonu bulunuyor.
İŞİN SIRRI BİREYDE


İsveç 'i petrolsüz bir geleceğe hazırlayan şey devlet politikasından öte, tüm halkın geri dönüşüm alışkanlığını kazanmasında gizli. Kısaca ve en basit tanımıyla geri dönüşüm yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek başka bir ham maddeye dönüştürülme ve yeniden üretim sürecine dahil edilmesidir. Bunun amacını az çok hepimiz biliyoruz.

Kaynakların gereksiz tüketilmesini önlemek ve atıkların ayrıştırılmasıyla birlikte çöp miktarının azaltılması . Çünkü cam, plastik, demir,çelik,kağıt ve elektronik atıklar geri dönüştürülerek tekrar kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Buda kaynakların tüketilmesini bir nebze olsun önlüyor.

Örneğin atık kağıtların yeniden kağıt imalatında kullanılmasıyla hava kirliliğinin %74 – 94, su kirliliğinin
% 35, su kullanımının ise %45 azalttığı uzmanlar tarafından açıklandı.

Benzer şekilde camın geri dönüştürülmesiyle enerji tüketiminde %25 hava kirliliğinde %20, maden atığında %80 su tüketiminde ise %50 tasarruf sağlıyor.

Türkiye'de atıkların geri kazanımı konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Cam, kağıt, plastik ve metal atıklar toplanarak, hammadde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılıyor.NEREDEN BAŞLAMALI?


Geri dönüşüme katkı sağlamak, çocuklarımızın geleceklerini kurtarmak o kadarda göz korkutucu değil. Hayatınıza kolaylıkla adapte edeceğiniz bir takım alışkanlıklarla mümkün. Ambalajların çöp değil, aynı zamanda bir hammadde olduğunu unutmayın. Bu yüzden ilk olarak işe yeniden kazanımı mümkün olan ambalajları ayırarak başlayın. Örneğin mutfağınıza yerleştireceğiniz üç ayrı poşette cam, plastik ve kağıtları ayrıştırabilirsiniz. Kullandığınız elektronik eşyaları, çocukların oyuncaklarını, uzaktan kumandaları, saatleri bir düşünün, ne kadar fazla pil tükettiğinizi anlayacaksınız. Piller geri dönüştürülmediği müddetçe doğa için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu yüzden biten pillerinizi ayrı bir yerde saklayarak belediyelerin çeşitli yerlere yerleştirdiği toplama kutularına bırakabilirsiniz. Atık yağlar da oldukça hassas olmamız gereken konulardan biri. Lavaboya dökülen her bir litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyun kirlenmesine neden oluyor. Türkiye'de her yıl 350 bin ton atık yağın doğaya bırakıldığı göz önüne alındığında işin ciddiyeti daha fazla ortaya çıkıyor. Oysa atık yağlar Biodizel yakıta dönüştürülerek petrol ithalatını önemli ölçüde azalttığı gerçeğini de görmemiz gerekiyor.DOĞAL KURTULUŞUMUZUN TEK YOLU


Enerji kaynaklarını doğru kullanımı aslında hepimizin elinde. Hava kirliliğinden bugün ne kadar çok şikayet ediyorsak, 50 yıl sonra çocuklarımız en az iki kat fazla şikayet ediyor olacak. Biz bu hızla tüketmeye ve geri dönüşüme katkı sağlamadıkça doğa bir gün isyan bayrağını açacak.
Oysa gündelik hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler, alış veriş tercihlerimizde geri dönüştürülebilir ikonu bulunan ürünleri tercih etmemiz doğanın daha fazla kirlenmesinin önüne geçecektir. Alış verişlerinizde plastik tabak, bardak, yerine cam tercih edin. Satın aldığınız ürünler için naylon poşet yerine sürekli kullanabileceğiniz bez torbalar bulundurun.
Bu haber 1055 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kadıköy otoparkı ücretsiz hizmet vermeye başladı

 Kadıköy otoparkı ücretsiz hizmet vermeye başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy Mahallesi’ndeki 805 araç kapasiteli kapalı katlı ücretsiz olarak hizmet vermeye başladı.

Seka Devlet gücüne güç katmaya devam ediyor

Seka Devlet gücüne güç katmaya devam ediyor

Hastane Göğüs Hastalıkları ile Kardiyoloji branşlarını iki yeni hekim ile güçlendirdi.

Karikatüristler yetişiyor

Karikatüristler yetişiyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından Karikatür Okulu’nda ücretsiz olarak verilen dersler devam ediyor. Yetenek sınavıyla seçilen 55 kişi iyi birer karikatürist olmak için yeteneklerini geliştiriyor

Kadroya geçemediniz, evinize gidin

Kadroya geçemediniz, evinize gidin

.

Kadroya giremediler AKP'ye akın ettiler

Kadroya giremediler AKP'ye akın ettiler

.

Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu çeşmesi dualarla açıldı

Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu  çeşmesi dualarla açıldı

Şehitler parkında Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu çeşmesi düzenlenen törenle dualarla açıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ