21 Eylül 2018 Cuma 15:50
 
  • 6,272 TL

  • 7,387 TL

  • 243,04 TL

  • 97.287

Öncekiler Sonrakiler

GERİ DÖNÜŞÜM MUCİZESİ

GERİ DÖNÜŞÜM MUCİZESİ
06 Ekim 2017 Cuma 11:00

Unutmayın siz değişirseniz, herkes değişir…

Dünya nüfusu büyük bir hızla artıp, tabii kaynakları- mız da aynı hızla azalıyorken toz pembe bir tablo çiz-mek imkansız. Oysa çevreyi kirlettiğimiz ölçüde bir mucizeye imza atmak da elimizde. Evde, ofiste ya da alış verişte küçük değişikliklerle sizde çevre gönüllüsü olabilirsiniz.

Geri dönüşüm konusunda olağanüstü başarılara imza atan İsveç bu konuda ciddi anlamda örnek alınması gereken bir ülke. İsveç uzun zamandır evsel atıkların %99'undan fazlasını geri dönüştürebiliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda adeta bir devrime imza atan ülke , evsel atıkları enerji üretmek için kullanıyor. Geri dönüşüm alışkanlığı ülkede öylesine yerleşmiş ki yerleşim yerlerinin en fazla 300 metre yakınında bir geri dönüşüm istasyonu bulunuyor.
İŞİN SIRRI BİREYDE


İsveç 'i petrolsüz bir geleceğe hazırlayan şey devlet politikasından öte, tüm halkın geri dönüşüm alışkanlığını kazanmasında gizli. Kısaca ve en basit tanımıyla geri dönüşüm yeniden değerlendirme imkanı olan atıkların fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek başka bir ham maddeye dönüştürülme ve yeniden üretim sürecine dahil edilmesidir. Bunun amacını az çok hepimiz biliyoruz.

Kaynakların gereksiz tüketilmesini önlemek ve atıkların ayrıştırılmasıyla birlikte çöp miktarının azaltılması . Çünkü cam, plastik, demir,çelik,kağıt ve elektronik atıklar geri dönüştürülerek tekrar kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Buda kaynakların tüketilmesini bir nebze olsun önlüyor.

Örneğin atık kağıtların yeniden kağıt imalatında kullanılmasıyla hava kirliliğinin %74 – 94, su kirliliğinin
% 35, su kullanımının ise %45 azalttığı uzmanlar tarafından açıklandı.

Benzer şekilde camın geri dönüştürülmesiyle enerji tüketiminde %25 hava kirliliğinde %20, maden atığında %80 su tüketiminde ise %50 tasarruf sağlıyor.

Türkiye'de atıkların geri kazanımı konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Cam, kağıt, plastik ve metal atıklar toplanarak, hammadde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılıyor.NEREDEN BAŞLAMALI?


Geri dönüşüme katkı sağlamak, çocuklarımızın geleceklerini kurtarmak o kadarda göz korkutucu değil. Hayatınıza kolaylıkla adapte edeceğiniz bir takım alışkanlıklarla mümkün. Ambalajların çöp değil, aynı zamanda bir hammadde olduğunu unutmayın. Bu yüzden ilk olarak işe yeniden kazanımı mümkün olan ambalajları ayırarak başlayın. Örneğin mutfağınıza yerleştireceğiniz üç ayrı poşette cam, plastik ve kağıtları ayrıştırabilirsiniz. Kullandığınız elektronik eşyaları, çocukların oyuncaklarını, uzaktan kumandaları, saatleri bir düşünün, ne kadar fazla pil tükettiğinizi anlayacaksınız. Piller geri dönüştürülmediği müddetçe doğa için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu yüzden biten pillerinizi ayrı bir yerde saklayarak belediyelerin çeşitli yerlere yerleştirdiği toplama kutularına bırakabilirsiniz. Atık yağlar da oldukça hassas olmamız gereken konulardan biri. Lavaboya dökülen her bir litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyun kirlenmesine neden oluyor. Türkiye'de her yıl 350 bin ton atık yağın doğaya bırakıldığı göz önüne alındığında işin ciddiyeti daha fazla ortaya çıkıyor. Oysa atık yağlar Biodizel yakıta dönüştürülerek petrol ithalatını önemli ölçüde azalttığı gerçeğini de görmemiz gerekiyor.DOĞAL KURTULUŞUMUZUN TEK YOLU


Enerji kaynaklarını doğru kullanımı aslında hepimizin elinde. Hava kirliliğinden bugün ne kadar çok şikayet ediyorsak, 50 yıl sonra çocuklarımız en az iki kat fazla şikayet ediyor olacak. Biz bu hızla tüketmeye ve geri dönüşüme katkı sağlamadıkça doğa bir gün isyan bayrağını açacak.
Oysa gündelik hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler, alış veriş tercihlerimizde geri dönüştürülebilir ikonu bulunan ürünleri tercih etmemiz doğanın daha fazla kirlenmesinin önüne geçecektir. Alış verişlerinizde plastik tabak, bardak, yerine cam tercih edin. Satın aldığınız ürünler için naylon poşet yerine sürekli kullanabileceğiniz bez torbalar bulundurun.
Bu haber 1134 defa okundu

DİĞER HABERLER

Üretim 1 milyon Tonu aşınca Boğaz turu yaptılar

Üretim 1 milyon Tonu aşınca Boğaz turu yaptılar

.

Okullarda engelli çocuklara ayrımcılığa ve zorbalığa son verelim

Okullarda engelli çocuklara ayrımcılığa ve zorbalığa son verelim

.

KOTO’da hedef: Nokta atışı ihracat

KOTO’da hedef: Nokta atışı ihracat

KOTO’nun düzenlediği ‘Hedef Pazar Strateji Belirleme ve Ticari İstihbarat Bilgilendirme Toplantısı’nda, Kocaelili firmaların en doğru pazar ve zamanda ihracat yapabilmeleri için ‘nokta atışı’ bilgiler paylaşıldı

GEZİCİ BAVUL MÜZE YENİDEN OKULLARDA

GEZİCİ BAVUL MÜZE YENİDEN OKULLARDA

.

Doktor ilacı yazmayınca baltayla saldırdı

Doktor ilacı yazmayınca baltayla saldırdı

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET