21 Mart 2018 Çarşamba 06:07
 
  • 3,929 TL

  • 4,817 TL

  • 165,54 TL

  • 116.432

Öncekiler Sonrakiler

GIDA İSRAFI MİLLİ SERVETİMİZİ YOK EDİYOR

Gıda İsrafı Milli Servetimizi Yok Ediyor
14 Ekim 2017 Cumartesi 14:22

Yılda 870 milyon insanın yetersiz beslendiği (dünya nüfusunun % 12,5’i) milyonlarca insanın açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği dünyamızda, gıda israfı ciddi boyutlara ulaşıyor.

Türkiye’de her gün 7 milyon ekmek çöpe atılırken meyve sebzenin yüzde 40'ı israf ediliyor.


Dünyada genelindeki gıda israfıyla ilgili konuşan KOÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, israfın temel nedeninin gıdaların dengesiz bir şekilde dağıtılması olduğunu belirtti. Ayhan, “Bir tarafta açlıktan ölen insanlar bir tarafta da obezite sorunu yaşayan insanlar var. İsraf edilen gıdaların yüzde 25’iyle dünyadaki tüm açlar doyabiliyor. Bu sayı bile gıda israfının ne boyutta olduğunu gösteriyor” dedi.


Devlet ve Millet İsrafa Karşı El Ele Vermeli

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, gıda israfının önlenmesi için insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “İsrafa karşı bilinçlendirme aileden başlar. Kişi çocuk yaştan itibaren israf etmemeyi öğrenmelidir. Toplumun tüm katmanları bir birini desteklerse israf etmeme bilinci yerleşir. İsrafın hem sosyal hem ekonomik hem de dini boyutu ele alınmalıdır. İsrafı önlemek için devlet kurumları tarafından projeler geliştirilebilir” dedi.


“İnsanın Vücudunu Koruması Vacip”

İslam dinine göre bir insanın vücudunu korumasının vacip olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, insanların tıka basa yemek yemesinin yanlış olduğunu belirtti. Ayhan, “Açık büfe bir restorana gittiysek tıka basa yememiz gerekmez. Peygamber Efendimiz (sav) ‘Midenizi tıka basa doldurmayın. İlla çok yiyecekseniz, midenizin 1/3’ünü suya, 1/3’ünü yemeğe 1/3’ünü de havaya ayırın’ diye buyurmuştur. Bugün de sağlık uzmanları çok yemenin insan üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamış durumda. İsraf ederek aslında milli servetimizi yok ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu haber 287 defa okundu

DİĞER HABERLER

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

Ağrı'dan gelen 25.grup uğurlandı

"Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında Ağrı'dan gelen 25.Grup misafir öğrencilerimi memleketlerine uğurladık.

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

HİDO, İzmit'te 10 Bin basketbol topu dağıttı

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve İzmit Belediyesi Belediye Başkanı Nevzat Doğan protokole imza atarken, öğrencilere 10 bin basketbol topu dağıtıldı.

Cami derneğinin paralarını çaldı

Cami derneğinin paralarını çaldı

Kocaeli Darıca ilçede, kimliği belirsiz bir kişi, girdiği camide, cami derneğine ait 2 bin lira çaldı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sonrası polis, şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

Genç İşadamları'ndan Ok’a Ziyaret

İZGİAD Başkanı Yusuf Erenkaya ve yönetim kurulu üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok’u makamında ziyaret etti.

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

‘Vaatlerimizin %91’ini tamamladık’

Başkan Karaosmanoğlu, Yatırım Gündemi toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2019 dönemini değerlendirdi

İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

 İzinsiz tabelalar kaldırılıyor

Kandıra İlçesinde turizm beldelerinde bulunan izinsiz tabelalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği” kapsamında kaldırılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ