16 Temmuz 2018 Pazartesi 00:06
 
  • 4,856 TL

  • 5,671 TL

  • 193,55 TL

  • 89.898

Öncekiler Sonrakiler

GIDA İSRAFI MİLLİ SERVETİMİZİ YOK EDİYOR

Gıda İsrafı Milli Servetimizi Yok Ediyor
14 Ekim 2017 Cumartesi 14:22

Yılda 870 milyon insanın yetersiz beslendiği (dünya nüfusunun % 12,5’i) milyonlarca insanın açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği dünyamızda, gıda israfı ciddi boyutlara ulaşıyor.

Türkiye’de her gün 7 milyon ekmek çöpe atılırken meyve sebzenin yüzde 40'ı israf ediliyor.


Dünyada genelindeki gıda israfıyla ilgili konuşan KOÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, israfın temel nedeninin gıdaların dengesiz bir şekilde dağıtılması olduğunu belirtti. Ayhan, “Bir tarafta açlıktan ölen insanlar bir tarafta da obezite sorunu yaşayan insanlar var. İsraf edilen gıdaların yüzde 25’iyle dünyadaki tüm açlar doyabiliyor. Bu sayı bile gıda israfının ne boyutta olduğunu gösteriyor” dedi.


Devlet ve Millet İsrafa Karşı El Ele Vermeli

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, gıda israfının önlenmesi için insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “İsrafa karşı bilinçlendirme aileden başlar. Kişi çocuk yaştan itibaren israf etmemeyi öğrenmelidir. Toplumun tüm katmanları bir birini desteklerse israf etmeme bilinci yerleşir. İsrafın hem sosyal hem ekonomik hem de dini boyutu ele alınmalıdır. İsrafı önlemek için devlet kurumları tarafından projeler geliştirilebilir” dedi.


“İnsanın Vücudunu Koruması Vacip”

İslam dinine göre bir insanın vücudunu korumasının vacip olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ayhan, insanların tıka basa yemek yemesinin yanlış olduğunu belirtti. Ayhan, “Açık büfe bir restorana gittiysek tıka basa yememiz gerekmez. Peygamber Efendimiz (sav) ‘Midenizi tıka basa doldurmayın. İlla çok yiyecekseniz, midenizin 1/3’ünü suya, 1/3’ünü yemeğe 1/3’ünü de havaya ayırın’ diye buyurmuştur. Bugün de sağlık uzmanları çok yemenin insan üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamış durumda. İsraf ederek aslında milli servetimizi yok ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu haber 330 defa okundu

DİĞER HABERLER

SEDAŞ’tan Önemli Bilgilendirmeler

SEDAŞ’tan Önemli Bilgilendirmeler

SEDAŞ elektriğin güvenli kullanımı için bilgilendiriyor

GTÜ Mezunlarını uğurladı

GTÜ Mezunlarını uğurladı

GTÜ mezunu öğrenciye sahnede evlilik teklifi yapıldı

Altyapı çalışması nedeniyle yeni güzergah belirlendi

Altyapı çalışması nedeniyle yeni güzergah belirlendi

Yenituran- Acısu- Merkez Bankası güzergahında yapılacak altyapı çalışması nedeniyle toplu taşıma araçları alternatif güzergâhları kullanacak

İZAYDAŞ, 20 yıllık çalışanlarını onurlandırdı

İZAYDAŞ, 20 yıllık çalışanlarını onurlandırdı

İZAYDAŞ, 20 yılını doldurmuş personeline özel bir gece hazırladı.

Yaya köprülerindeki asansör bakımları her ay yapılıyor

Yaya köprülerindeki asansör bakımları her ay yapılıyor

Tüm vatandaşların kullanımına açık olan yaya üst geçitlerindeki asansörlerin bakımları yetkili firmalar aracılığı ile her ay gerçekleştiriliyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ