04 Haziran 2020 Perşembe 03:23

GTÜ’NÜN BAŞARISINA UNİAR TESCİLİ

GTÜ’nün Başarısına UniAr Tescili
21 Şubat 2019 Perşembe 09:16

.

Yükseköğretim üzerine değerlendirmeler yapan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı UniAr’ın 2019 verilerine göre hazırladığı En Başarılı Üniversiteler listesinde GTÜ 5. sırada yer alarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Böylece Times Higher Education (THE), U.S. News & World Report gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarında başarısı tescillenen GTÜ, Ulusal bağımsız derecelendirme kuruluşları listelerinde de ‘En İyi’ler kategorisinde yer almayı başardı.

Devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralayan liste, 116 devlet üniversitesi için; Proje, Araştırma, Yayın, Tasarım, Sergi, Patent, Atıf, Tebliğ ve Ödül kriterleri baz alınarak oluşturuldu. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), DÜS-2019 Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında en yüksek puan aralığına (45-50) sahip olarak 7. olurken, 2006 Yılından Önce Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 5. sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS), Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve   İtiraz Komisyonu puanları, YÖK-Akademik ve YÖK-İstatistikten alınan güncel öğretim elemanları verilerine göre hazırlanıyor.

UniAr tarafından yapılan açıklamada Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlama amacıyla hazırlanan Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS), üniversiteler ve fakültelerinin akademik üretimleri hakkında geniş bir bakış açısı sağlıyor. Ayrıca kullanılan verilerin akademik üretimin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, üniversitelerin akademik üretimlerinin önemli bir bölümü resmediliyor.

Açıklamanın devamında sıralamanın, öğrenci deneyimini zenginleştirip üniversiteleri daha öğrenci merkezli üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması ve stratejik planlar ile hizmet kalitesine duyarlılığı artırmak için yönetimlere veri sağlanması amacıyla hazırlandığı ifade ediliyor. Ayrıca araştırmalarda herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek sağlanmadığı da vurgulanıyor.

Yüksek kalitede eğitim ve araştırma geleneğinin GTÜ’yü dünya çapında lider bir üniversite yapacağına olan inancımızla Gebze Teknik Üniversitesi Ailesini bu önemli başarıdan dolayı tebrik ederiz.

Bu haber 966 defa okundu

DİĞER HABERLER

65 YAŞ ÜSTÜ İSYANLARDA

65 YAŞ ÜSTÜ İSYANLARDA

Yasak kaldırıldı mı, merak içindeler

Zeytinoğlu enflasyon oranlarını değerlendirdi

Zeytinoğlu enflasyon oranlarını değerlendirdi

TÜFE’de hem aylık hem yıllık bazda yükseliş oldu.

Toplu taşıma esnafına 5,5 milyonluk ikinci can suyu

Toplu taşıma esnafına 5,5 milyonluk  ikinci can suyu

Genel Sekreter Gündoğdu, Esnafımızın yanında olacağız

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı.

KOTO Sigorta Acenteleri Komitesi’nden önemli açıklama!

KOTO Sigorta Acenteleri Komitesi’nden önemli açıklama!

'Bu düzenlemenin mesleğimize darbe vuracağı aşikardır'

Kartepe'de halk ekmek

Kartepe'de halk ekmek

Beş noktaya montaj.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ