25 Şubat 2020 Salı 02:16

GTÜ’NÜN BAŞARISINA UNİAR TESCİLİ

GTÜ’nün Başarısına UniAr Tescili
21 Şubat 2019 Perşembe 09:16

.

Yükseköğretim üzerine değerlendirmeler yapan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı UniAr’ın 2019 verilerine göre hazırladığı En Başarılı Üniversiteler listesinde GTÜ 5. sırada yer alarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Böylece Times Higher Education (THE), U.S. News & World Report gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarında başarısı tescillenen GTÜ, Ulusal bağımsız derecelendirme kuruluşları listelerinde de ‘En İyi’ler kategorisinde yer almayı başardı.

Devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralayan liste, 116 devlet üniversitesi için; Proje, Araştırma, Yayın, Tasarım, Sergi, Patent, Atıf, Tebliğ ve Ödül kriterleri baz alınarak oluşturuldu. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), DÜS-2019 Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında en yüksek puan aralığına (45-50) sahip olarak 7. olurken, 2006 Yılından Önce Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 5. sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS), Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve   İtiraz Komisyonu puanları, YÖK-Akademik ve YÖK-İstatistikten alınan güncel öğretim elemanları verilerine göre hazırlanıyor.

UniAr tarafından yapılan açıklamada Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlama amacıyla hazırlanan Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS), üniversiteler ve fakültelerinin akademik üretimleri hakkında geniş bir bakış açısı sağlıyor. Ayrıca kullanılan verilerin akademik üretimin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, üniversitelerin akademik üretimlerinin önemli bir bölümü resmediliyor.

Açıklamanın devamında sıralamanın, öğrenci deneyimini zenginleştirip üniversiteleri daha öğrenci merkezli üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması ve stratejik planlar ile hizmet kalitesine duyarlılığı artırmak için yönetimlere veri sağlanması amacıyla hazırlandığı ifade ediliyor. Ayrıca araştırmalarda herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek sağlanmadığı da vurgulanıyor.

Yüksek kalitede eğitim ve araştırma geleneğinin GTÜ’yü dünya çapında lider bir üniversite yapacağına olan inancımızla Gebze Teknik Üniversitesi Ailesini bu önemli başarıdan dolayı tebrik ederiz.

Bu haber 899 defa okundu

DİĞER HABERLER

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Ucuzluk için akşam pazarına gidin diyen Diyanet...

Lüks otelde servet harcadı

İMO'da kazanan Bulut oldu

İMO'da kazanan Bulut oldu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) başkanı seçti.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ