29 Mart 2020 Pazar 20:32

GTÜ’NÜN BAŞARISINA UNİAR TESCİLİ

GTÜ’nün Başarısına UniAr Tescili
21 Şubat 2019 Perşembe 09:16

.

Yükseköğretim üzerine değerlendirmeler yapan Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı UniAr’ın 2019 verilerine göre hazırladığı En Başarılı Üniversiteler listesinde GTÜ 5. sırada yer alarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Böylece Times Higher Education (THE), U.S. News & World Report gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarında başarısı tescillenen GTÜ, Ulusal bağımsız derecelendirme kuruluşları listelerinde de ‘En İyi’ler kategorisinde yer almayı başardı.

Devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralayan liste, 116 devlet üniversitesi için; Proje, Araştırma, Yayın, Tasarım, Sergi, Patent, Atıf, Tebliğ ve Ödül kriterleri baz alınarak oluşturuldu. Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), DÜS-2019 Devlet Üniversiteleri Genel Sıralamasında en yüksek puan aralığına (45-50) sahip olarak 7. olurken, 2006 Yılından Önce Kurulan Devlet Üniversiteleri Sıralamasında 5. sırada yer aldı.

Devlet Üniversiteleri Sıralaması (DÜS), Akademik Teşvik Düzenleme, Denetleme ve   İtiraz Komisyonu puanları, YÖK-Akademik ve YÖK-İstatistikten alınan güncel öğretim elemanları verilerine göre hazırlanıyor.

UniAr tarafından yapılan açıklamada Türk Yükseköğretim Sisteminin gelişimine katkı sağlama amacıyla hazırlanan Devlet Üniversiteleri ve Fakülteleri Sıralaması (DÜS), üniversiteler ve fakültelerinin akademik üretimleri hakkında geniş bir bakış açısı sağlıyor. Ayrıca kullanılan verilerin akademik üretimin önemli bir göstergesi olmakla birlikte, üniversitelerin akademik üretimlerinin önemli bir bölümü resmediliyor.

Açıklamanın devamında sıralamanın, öğrenci deneyimini zenginleştirip üniversiteleri daha öğrenci merkezli üniversite olma yolunda bir yol gösterici olması ve stratejik planlar ile hizmet kalitesine duyarlılığı artırmak için yönetimlere veri sağlanması amacıyla hazırlandığı ifade ediliyor. Ayrıca araştırmalarda herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek sağlanmadığı da vurgulanıyor.

Yüksek kalitede eğitim ve araştırma geleneğinin GTÜ’yü dünya çapında lider bir üniversite yapacağına olan inancımızla Gebze Teknik Üniversitesi Ailesini bu önemli başarıdan dolayı tebrik ederiz.

Bu haber 922 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kentin dört bir yanına el dezenfektanı konuldu

Kentin dört bir yanına el dezenfektanı konuldu

100 ayrı noktaya el dezenfektanı yerleştirdi

LGS ertelenecek mi?

LGS ertelenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Çocuklar market ve pazar yerlerine alınmayacak

Çocuklar market ve pazar yerlerine alınmayacak

Koronavirüs salgınını önlemeye yönelik alınan tedbirlere yenileri ekleniyor.

SAĞLIKLI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜLKEMİZİN İHTİYACI VAR

SAĞLIKLI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜLKEMİZİN İHTİYACI VAR

MODERN POLİKLİNİK BİNASI ACİLEN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

İzmit Belediyesinden kentin farklı noktalarına dezenfektan otomatı

İzmit Belediyesinden kentin farklı noktalarına dezenfektan otomatı

BELİRLİ PERİYOTLARLA KONTROL EDİLECEK

Kaan Dilmen farkı

Kaan Dilmen farkı

Sağlık Çalışanlarını unutmadı

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ