Öncekiler Sonrakiler

GTÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GELECEĞE HAZIR

GTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü geleceğe hazır
18 Mayıs 2016 Çarşamba 12:27

GTÜ’de iki gün sürecek olan Fen Bilimleri Lisansüstü Araştırmalar Sempozyumu ve Tanıtım Günleri GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün katılımı ile başladı. İlk dersi Cambridge Üniversitesi’nden Steve Oliver verdi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü (FBE) tarafından, Teknoloji Transfer Ofisi  (TTO) desteğiyle, her bahar yarıyılının sonunda geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan "Fen Bilimleri Lisansüstü Araştırmalar Sempozyumu ve Tanıtım Günleri açılış programı Mimarlık Bölümü Konferans Salonu’nda düzenlendi. Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün, Cambridge Üniversitesi Biyokimya Bölümü’nden Prof. Steve Oliver, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Temel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hasan Aslan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nihat Kaya, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilay Coşgun, Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Akyol, Genel Sekreter Doç. Dr. Cevat Yaman, çeşitli enstitü ve fakültelerden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Enstitü anabilim dallarındaki lisansüstü programların tanıtılacağı etkinlik kapsamında, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez çalışmaları ile planladığı veya yaptığı çalışmaların da  sunulacağı programda Rektör Prof. Dr. Haluk Görgün onur kurulunda yer alırken Bilim Kurulunda FBE Anabilim Dalı Başkanları, Düzenleme Kurulunda ise, Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Doç. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Doç. Dr. Meltem Yeşilçimen Akbaş, Doç. Dr. Serdar Kara, TTO Müdürü Abdurrahman Güngör, Arş. Gör. Murat Şahin, Arş. Gör. Aişe Ünlü, Arş. Gör. Rabia Bovkır, Arş. Gör. Seda Kol yer aldı.

En Genç Ve En Deneyimli Üniversiteyiz
Programın selamlama konuşmasını yapan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, bu etkinlikle farklı bölümlerden akademisyenler ve öğrencilere, sanayi, özel sektör ve kamu kurum temsilcilerine, FBE lisansüstü programlarının tanıtılacağını ifade ederek; yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, tez konuları kapsamındaki araştırmalarını ve proje fikirlerini paylaşmalarıyla, işbirlikleri sağlanacağının ve araştırma projeleri üretebilmek için bir ağ kurulacağının altını çizdi. Görgün, GTÜ’nün temelleri ve tecrübe birikimleri üzerine kurulduğu Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün 23 yıllık mirasına sahip çıkarak, altyapısıyla, donanımıyla, akademik kadrosuyla ülkemizin en önemli bilim üssü olmaya aday en genç ancak en deneyimli üniversitelerden birisi olduğunu söyledi. Görgün, “Üniversitemizin yeniden yapılanmasıyla beraber 7 yeni enstitüyü üniversitemizde hayata geçirerek, Nanoteknoloji, Bilişim Teknolojileri, Enerji Bilimleri, Savunma Teknolojileri, Ulaşım Teknolojileri, Biyoteknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüleri ve daha önce var olan Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile birlikte Üniversitemizdeki Enstitü Sayısı 9’a çıkmış oldu.” açıklamasında bulundu.


TÜRKİYEDE DÖRDÜNCÜYÜZ
Açıklamalarına devam eden Görgün, “Fen Bilimleri Enstitümüzde 15 anabilim dalı altında tezli olarak 13 doktora programı ile 17 yüksek lisans programı ve 2 tezsiz yüksek lisans programı yürütülmektedir. Bu sene, mimarlık bölümünde doktora ve tezsiz yüksek lisans programları açıldı. Biyoinformatik, Sistem Teknolojisi, Bilgi Siber Güvenliği ve Metroloji programlarında tezli, Bilişim Teknolojisi bölümünde ise tezsiz yüksek lisans programları ilk kez öğrenci aldı.  Fen Bilimleri Enstitüsü çatısı altında şu anda 1804 yüksek lisans ve 526 doktora öğrencisi lisansüstü eğitimlerine devam ediyor. Bugüne kadar da Fen Bilimleri Enstitüsü’nden yaklaşık 1900 mezun veren Üniversitemiz, bu lisansüstü gücünün meyvelerini, URAP’ın yayınladığı endekste Türkiye’nin en iyi 4. Üniversitesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı Girişimcilik Endeksinde ise Teknoparkı olmayan Üniversiteler sıralamasında 1. olarak almıştır.” diye ekledi.

İlk Adımı Attık
Konuşmasında Enstitülerin önemine değinen Görgün, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde, ülkenin bilim ve teknolojik kapasitesinin artırılmasında, üniversite – kamu – özel sektör işbirliği ile Ar-Ge çalışmaları yapılarak yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası özellik taşıyan projelerle lisansüstü çalışmalarının sürdürülmesinde ve sorunlara çözüm önerileri sunulup, uygulamaya geçirilmesinin sağlanmasında enstitülerin çok büyük önem taşıdığını ifade etti. Son olarak Fen Bilimleri Enstitüsü altında eğitim faaliyetlerine başlayacak olan yepyeni bir program hakkında müjde veren GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün,  “Şişecam Topluluğu ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliği ile önümüzdeki dönem Cam Bilimleri Yüksek Lisans Programını hayata geçireceğiz. Bu programa ait detaylarının aktarılacağı basın toplantısına da 25 Mayıs’ta ev sahipliği yapacağız. Böylelikle ilk defa sanayi ile üniversite arasında, doğrudan endüstrinin ihtiyacı olan programların açılması yolunda bir adım atmış olduk.” dedi. 94 araştırma konusunun sözlü ve poster sunumlarıyla yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından sunulacağı etkinliğe Cambridge Üniversitesi’nden (The University of Cambridge) Steve Oliver konuşmacı olarak katıldı. Sistemler Biyolojisi üzerine "Petri  plates to Petri nets: the path to systems biology" konulu açılış dersini veren  Oliver, katılımcılara alanındaki çalışmaları hakkında bilgi sundu.

Bu haber 1328 defa okundu

DİĞER HABERLER

Çoban Mustafa Paşa türbesi başında anıldı

Çoban Mustafa Paşa türbesi başında anıldı

Kocaeli Tarihi Sempozyumu kapsamında bu yıl sempozyuma adını veren Çoban Mustafa Paşa, Gebze’deki türbesi başında anıldı.

İzmit’te fuhuş operasyonu

İzmit’te fuhuş operasyonu

İzmit Topçular Mahallesinde düzenlenen fuhuş operasyonunda, fuhuşa aracılık yaptığı tespit edilen kişi sevk edildiği adli mercilerce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Genç yaşta kalpten öldü

Genç yaşta kalpten öldü

Kartepeli olan ve İstanbul’da havalimanında çalışan 26 yaşındaki Barış Özsoy, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Başkan Karaosmanoğlu, Doğusel Şirketler topluluğunu ziyaret etti

Başkan Karaosmanoğlu, Doğusel Şirketler topluluğunu ziyaret etti

Başkan Karaosmanoğlu, Körfez ilçesinde yer alan Doğusel Şirketler Topluluğu ve Hukuk Bürosu ziyaret etti.

Okullarda Aile Danışmanlık Hizmeti başladı

Okullarda Aile Danışmanlık Hizmeti başladı

Aile Danışmanlık Merkezi, 15 Temmuz Milli İrade Kenet Meydanında bulunan merkezinde verdiği bireysel ve çift terapilerinin yanı sıra okullarda öğrenci verilerine de seminerler düzenlemeye başladı.

'Ülkenin tapusunu tek bir kişiye vermeyin'

'Ülkenin tapusunu tek bir kişiye vermeyin'

İzmit Yeşilova Mahallesi’nde yaptığı referandum çalışmasında konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; “Bir kişi hiçbir zaman vatandan daha çok sevilmemeli ve bu ülkenin tapusunu tek bir kişiye bırakılmamalı” dedi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET