25 Mart 2019 Pazartesi 18:11
 
Öncekiler Sonrakiler

GTÜ TEKNOPARK KURULUYOR!

GTÜ Teknopark kuruluyor!
23 Mart 2018 Cuma 14:53

.

Akademikbilgi birikiminin sanayiye aktarılacağı önemli bir merkez  Kocaeli’ye kazandırıldı. Bakanlar Kurulukararı ile GTÜ bünyesine Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması kararı alındı.

Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) önemli bir aşama daha katederek Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik geleceği için önemli adımların atılacağıTeknoloji Geliştirme Bölgesi “Teknopark” alanına kavuştu. Kocaeli’de üniversitekampüsü içerisinde yer alan tek teknopark olacak olan GTÜ Teknoparkın üniversitealt yapısının kullanılması ile bölgede büyük bir ekosistem ortaya çıkarmasıhedefleniyor. Araştırma Üniversitesi statüsünde olan GTÜ, kurulduğu günden buyana güçlü alt yapısı ile birçok milli projenin gelişimine katkı sağlıyor. Teknoparkile GTÜ Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği sarmalı daha verimli ve yüksek katmadeğerli çalışmalara ev sahipliği yapacak.


GTÜ AİLESİ İÇİN BÜYÜKANLAM TAŞIYOR

GTÜ' nün Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon ekosistemineyaptığı önemli katkıların katlanarak devam edeceği teknoloji geliştirme bölgesininGTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün önem verdiği hedefler arasında yer aldığıbiliniyor. Görgün kararın yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada "Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 6/2/2018 tarihli ve 584 sayılı yazısıüzerine, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun 4 üncü maddesinegöre “Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” BakanlarKurulu’nca 19/2/2018 tarihinde kararlaştırılarak kurulmuştur. Üniversitemizinson 4 yıldır kararlı bir şekilde sürdürdüğü bilgi üretimi, teknoloji gelişimive inovasyon yönetimi yolculuğunda çok önemli bir adım daha atılmışbulunmaktadır. Bu yolculuğu çok önemli bir kümelenme projesi olarakgörmekteyiz. Bu kümelenme örneği sadece bilimsel değil, aynı zamanda ortakirade, hedeflenme, planlama, kararlılık, çaba, çalışma, gönül ve duygukümelenmesi olarak GTÜ ailesi için büyük bir anlam taşımaktadır."ifadelerini kullandı.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi kararının açıklanması ile GTÜ,Yüksek, ileri teknoloji kullanan, yeni teknolojilere yönelik firmaların,  üniversitenin enstitü olanaklarındanyararlanarak teknoloji veya yazılım ürettikleri,  geliştirdikleri, teknolojik bir buluşu ticaribir ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürmek için faaliyet gösterdikleri vebu yolla bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacakları akademik, ekonomik vesosyal yapının bütünleştiği bir teknoparkın adımını attı.

 


Bu haber 705 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ