17 Aralık 2018 Pazartesi 09:29
 
  • 5,378 TL

  • 6,084 TL

  • 214,26 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

GÜZEL YÜREKLİ KOCAELİ ANNELERİ

Güzel yürekli Kocaeli anneleri
09 Kasım 2017 Perşembe 09:12

.

2015 yılına kadar sadece sosyal medya hesaplarında  anne ve çocuk gelişimine dair bir forum sayfasıyken şimdilerde Kocaeli'nin en genç ve dinamik annelerinden oluşan bir dernek haline gelen ‘Kocaeli Anneleri’ kurucusu Hande Kaya ile gerçekleştirdikleri çalışmaları ve derneğin yeni projelerini konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
 
1984 İzmit’te dünyaya geldim. Bir erkek kardeşim var. Üniversite eğitimimin ardından beş yıl  bir sigorta şirketinde yöneticilik yaptım. 2007 yılında Hasan Kaya ile evlendim. 16 yaşında  İsmet Yiğit, 4 yaşında  Ilgın ipek ve 1 yaşında olan Sare Mia isimli 3 çocuk annesiyim Ailemle vakit geçirmek en büyük zevkim. Kick boks ve squashı çok seviyorum. Kişisel gelişimime önem veriyorum ve bununla ilgili kitaplar okuyorum ve olabildiğince eğitimlere katılmaya çalışıyorum.

Kocaeli Anneleri nasıl bir araya geldi?

2015 yılında çocuklarımın daha iyi gelişmeleri için her anne gibi ben de merak ettiğim şeyleri zaman zaman internette bilgi ararken  kendimi benim gibi annelerin arasında buldum. Kendi  şehrimizde yaşayan anneler olarak bir birimizle tecrübelerimizi paylaşırken şimdi 20.000 üyesi olan anne ve anne adaylarından oluşan kocaman bir aileye döndük. Biz artık Kocaeli Anneleri Derneği olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 Kocaeli Annelerinin sosyal sorumluluk ve yardımlaşma projeleri hakkında bilgi verir misiniz?
 
Kocaeli anneler olarak ilk başta diğer insanların ihtiyaç fazlası eşyalarını alıp bunların gerekli bakımlarını yaptıktan sonra  ihtiyacı olan anne, bebek ve çocuklara dağıtmak üzere bir araya geliyorduk. Sayfa üzerinden örgütlenip bir araya geldik. Gönüllü, güzel yürekli pek çok anneyi bu sayede şahsen tanıma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.


Biraz ekibinizden bahsedebilir misiniz?
 
İlk olarak toplantılarımızı rutin hale getirdik. Her toplantıda "neler yapabiliriz" i tartıştık. İhtiyaç sahibi kişiler zaman zaman bize yazıyor,komşuları tanıdıkları bize ulaşıyor. Sağlık ocakları, okullar, hastaneler gibi farklı resmi kanallardan destekler alıyoruz. Ama her zaman en önem verdiğimiz olay gerçekçilik. Kontrol komitemiz var. Tespit ettiğimiz ev ve kişileri görüyoruz ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz.  Yetim ve öksüz çocukların okuma oranı çok az. Onlara çanta ve kırtasiye yardımı için kolları sıvadık. 400 ilkokul 1.sınıfa başlayacak çocuğumuzun çanta ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladık. Kadın sığınma evine yerleştirdiğimiz anneler de oldu. sokağa atılan anne ve çocukların evlerini tekrar kurduktan sonra farklı gelişim ve ruhsal rahatsızlıkları olan çocuklarımıza grubumuz üyelerinden rehabilitasyon merkezi yetkilisi arkadaşımız aracılığıyla destek verdiğimiz gibi aile reislerine iş bulduğumuzda oluyor. Tüm bunları yaparken  gördük ki fark yaratmak ve çıkarsız bir şeyler yapmak inanılmaz bir duygu.

Başka kurum veya derneklerden destek alıyor musunuz?
İzmit kaymakamımız Ersin Emiroğlu ve sevgili eşi Zeynep Emiroğlu bize  her zaman destek oldular. Toyota Kaya Plaza, Almina Demir Çelik, Hapeloğlu İnşaat, Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları, Proser Bilişim Teknolojileri en büyük destekçilerimiz. Farklı destekçi derneklerimiz de var. Koç-Der,KAÇOD,+1 fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneği gibi. Bunun yanında yardımsever, gönüllü pek çok destekçimiz bizimle omuz omuza çalışıyor. Her birine ayrı ayrı minnetlerimi sunuyorum.

Bu zamana kadar yaptığınız ve sizi en çok duygulandıran çalışma hangisiydi?
 
Aslında hepsi ayrı bir konuşma konusu ama en çok etkilendiğim bir komşunun isteği üzerine, neler yapabilirize bakmak için bir annenin 2 çocuğu ile yaşadığı bir eve gittik. Eve girdiğimizde, büyük olan kız (13 yaşında) kafası öne eğik üzgün bir şekilde oturuyordu. Kardeşi olan kız ileri derecede zihinsel engelli, annesi kızlarına bakmak için merdiven silmeye gittiğinde kardeşiyle büyük kız ilgileniyormuş, küçük kız ablasına sürekli saldırıyormuş. Biz gitmeden de aynı buna benzer bir olay yaşanmış. büyük kıza "ne istiyorsun" diye sorduğumuzda "kitap" dedi,sadece kitap!

Arkadaşımla evden çıktıktan sonra dedik ki; "bu kızın ufkunu geliştirmeliyiz, okumalı ve biraz olsun özgürleşmeli." Anneciği kendi elleriyle boyadı iki göz evinin bir odasını, bir arkadaşımız kitaplar aldı kızımıza okusun diye,bir arkadaşımız yatak, baza ve kıyafet dolabı ayarladı, halı aldık, perde bulduk ve kızımıza kapısını kapatıp kitap okuyabileceği, rahat rahat ders çalışabileceği bir alan yarattık.

Biraz da sizden bahsedelim, nasıl bir annesiniz?

Çocuklarımın her şeyiyle ilgilenmeyi seviyorum. Biraz fazla mükemmeliyetçiyim bazen yorucu olabiliyor. Kolay kolay sinirlenen bir yapım yok. Planlıyımdır, haftalık planlar yaparım ve uygularım.
 
Çocuğunuz birlikte en çok ne yapmaktan keyif alıyorsunuz?
 
Çocuklarımla vakit geçirmek. oğlumla sohbet etmek, kızımın evcilik oyunlarını izlemek, en küçük kızımın yeni kelime ve hareketlerine tanık olmak şu anki en büyük tutkum. Çocuklarım büyüsünde rahatlayayım düşüncesinden ziyade yavaş yavaş büyüsünler ki tadını alayım her anının diye düşünüyorum Zaman hızlı ilerliyor ve her birinin her anına tanıklık etmek istiyorum. Hayat ve onlar izin verdiği sürece....
 
Ona en çok neyi öğretmek istersiniz ve bu öğretiniz sonucunda nasıl bir birey olması sizi mutlu eder?
 
Çocuklarıma öğretebileceğim en iyi şey iyi insan olmaları. Eğitim, sosyal çevre, para... Evet bunların tümü önemli ama en büyük erdem iyi insan olabilme, yardım duygusunu hissedip uygulayabilme,çevresine duyarlı olabilme, büyüklerine saygı göstermeyi bilme...
Umarım önlerine çıkacak her şeye ve herkese rağmen yollarından şaşmayıp doğruyu ve haklıyı savunan iyi birer birey olabilirler.
 
Peki sizin çocuklarınızdan öğrendikleriniz neler?

Çocuklarımdan aslında her insanın özünde iyi ama zaman geçtikçe çürümüş duyguları, aile yapısının bozuklukları, egoları yüzünden birer kötü davranışlı insana dönüşmüş olduklarını öğrendim.
Sabır, karşılıksız sevgi, mutluluğu safça ifade edebilme....
Aslında  hepsi çocuklarımızda mevcut  ve çok güzel erdemler.
Örnek alınması daha doğrusu bir zamanlar sadece bunları hissettiğimizi ve çocuklar kadar mutlu olabilmek için özümüze dönmemiz gerektiğini hatırlamama en büyük sebeplerim 3 güzel meleğim...

Çocuklar üzerinden hayal kurmak hiç hoş değil belki ama, sonuç olarak hayal ediyoruz. Sizin çocuklarınızla ilgili ne gibi hayalleriniz var?

Çocuklarımla ilgili hayaller kurmayı Kocaeli Anneleri platformu faaliyete girdiğinden ve aktif olarak gönüllü yardımlarda çalışmaya başladığımdan beri bıraktım. Onlar için tek temennim, sağlıklı olmaları ve iyi insanlarla karşılaşmaları.
 
Kocaeli anneleri adına bundan sonraki projeleriniz neler?
 
Annelik insanın hayatını tümüyle değiştiren yegane olay. Kocaeli anneleri dernek olmasıyla birlikte, eski faaliyetleri yanı sıra tespit ettiğimiz başarılı öğrencilere burs vermek, aile eğitimleri düzenlemek,annelerin ailelerine maddi katkı sağlamasına olanak sağlayacak çeşitli projeler geliştirmek gibi planlarımız var, ama derneğimiz komisyonları o kadar güzel çalışıyor ve o kadar güzel projeler sunuyorlar ki her geçen gün yeni sürprizlerle gündeme gelebiliriz.

Son olarak dernekle ilgili eşinizin desteği nelerdir?

Eşim Hasan Kaya aslında çok yoğun bir iş adamı. Farklı iş kollarında sürekli koşturan çabalayan ama hiç bir zaman ailesine ilgiyi eksik tutmayan,örnek  ve çok iyi bir aile babası, muhteşem bir eş. Zaten o olmasaydı,onun desteği olmasaydı 3 çocukla bu kadar aktif çalışamazdım. onun da hedefi belli bir yaştan sonra gönüllü olarak yardım kuruluşlarında görev almak. Çünkü bizim neler gördüğümüze,hangi yaşamların içine girdiğimize,gençlerimizin çocuklarımızın ne şartlarda eğitim görmek zorunda kaldığına bire bir şahit. Bu vesile ile de ona çok çok teşekkür ediyorum.Bu haber 1540 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ