19 Kasım 2017 Pazar 13:27
 
  • 3,875 TL

  • 4,571 TL

  • 161,11 TL

  • 106.239

Öncekiler Sonrakiler

HABER ÇARPITILDI

Haber çarpıtıldı
25 Kasım 2015 Çarşamba 00:47

Sağlık-Sen'den açıklama

Kocaeli Üniversitesi ile Türk Sağlık Sen arasında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurul “KİK” toplantısında uzlaşma sağlanan karar ile ilgili bazı ulusal İnternet sitelerinde  kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi neticesinde, Kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilenmesi ve yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı Mücahit Gökhan Şahin, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

YANLIŞ BAŞLIKLARLA AÇIKLAMAMIZ ÇARPITILMIŞTIR
Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yetkili sendika olarak gerçekleştirdiğimiz KİK toplantısının ardından bir açıklama yaparak çalışanların döner sermayelerinin artması için yapılması gerekenler ile ilgili bir değerlendirmede bulunmuştum.
Söz konusu değerlendirmede kamuda tüm çalışanların kadrolu olması gerektiğini savunan anlayışımızla da örtüşen bir şekilde tıbbi sekreterlik hizmet alımı ile şirketlere kazandırılan paraların tekrar kurumun döner sermayesinde kalması ve çalışanların gelirlerine yansıması için “Üniversitenin farklı birimlerinde görev yapan personellerin kendi kadro unvanları ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görevlendirilmesi konusunda bir çalışma yapılmasına ve bu görevlendirmelerin yapılması sonucunda hizmet alım ile yapılan Tıbbi Sekreterlik hizmetleri alımlarının azaltılması kurum gelirlerini artıracaktır.’ Şeklinde bir açıklamamız olmuştur.
Ne yazık ki bu açıklamamız adeta cımbızlanarak “Tıbbi Sekreter alınmasın” şeklinde bir açıklama yapmışız gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Açıklamamız ile hiçbir alakası olmayan  bu başlıkla servis edilen haberler nedeniyle yanlış bir anlaşılmanın ortaya çıktığını görmekteyiz.
Bizim açıklamamızda dikkat çektiğimiz durum firmalara hizmet alımı ile gerek olmadığı halde verilen paralardır. Çünkü bu paralar çalışanın hakkı ve emeğinin karşılığı olan döner sermayeden çıkmaktadır.
Tıbbı sekreter alınmasın gibi ne bir açıklamamız ne de bir düşüncemiz vardır. Hastane kadrosunda yaklaşık 75’e yakın hastabakıcı  kadrosunda görev yapan kamu çalışanı vardır. Bu arkadaşlarımız üniversiteye bağlı diğer “Rektörlük ve rektörlüğe bağlı failiyet gösteren Okullar” kurumlarda memurluk yapmaktadırlar. Kendilerine memurluk kadrosu verilip hastanemizde çalıştırılsalar hem kendi aldıkları ücretler artacak hem de Tıp Fakültesi hastanesi firmalardan hizmet alımı ile personel almasına gerek kalmayacaktır. Bu durum tüm çalışanlarında döner sermayesine yansıyacaktır.
Makul bir talebimizi içiren açıklamamız okunmadan atılan başlıklarla tıbbi sekreter arkadaşların üzülmesi bizim içinde kabul edilemez bir durumdur.
Hele ki kamuda kadrolu istihdamı savunan, daha fazla atama yapılması için açıklamalar yapan birisi olarak bırakın tıbbı sekreter alınmasın diye açıklama yapmayı, bunu düşünmeyen birisi olduğumuzu Kocaeli kamuoyuda gayet iyi bilmektedir.
Çalışanların hak mücadelesini verirken geleceğin sağlık çalışanı olacak adaylarında hakkını her zaman savunduğum tartışma götürmez bir gerçekliktir. Yaptığımız eylemler ve açıklamalarda bunun şahididir. Bu türlü başlıklarla değerlendirmeler yapılması çok üzücü olmuştur. Bir daha umarım tekrar aynı hata yapılmaz ve açıklamamız okunmadan daha çok kişi haberi okusun diye anlamsız ve alakasız başlıklar çıkarılmaz.
Bir kez daha vurgulamak isterim ki Türk Sağlık-Sen olarak atanamayan sağlık çalışanlarına her türlü desteği verdiğimiz bilinen bir gerçektir. Öğrenim gördükleri alanda kamuya hizmet vermek isteyen tüm tıbbi sekreter arkadaşlarımızdan atanmayı istemek en doğal haklarıdır. Türk Sağlık Sen olarak kamuda hizmet veren tüm personellerin kadrolu olmasını kendilerine insanca  yaşayacağı bir ücret verilmesini arzulamaktayız. Bu noktada çalışmalarımız aralıksız devam etmekte olup haksızlığın her zaman karşısında olduğumuz gibi her zaman savunucusuyuzdur.
Hepinize Teşekkür Ediyor, saygılar sunuyorum.
Bu haber 971 defa okundu

DİĞER HABERLER

Seka Deniz Düğün Salonu açıldı

Seka Deniz Düğün Salonu açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Antikkapı’nın yapımını tamamladığı Seka Deniz Düğün Salonu’nun açılışı, dünya şampiyonu iki sporcunun düğün merasimi ile yapıldı

Bakan Kaya, Kocaeli’de binlerce kadınla yürüdü

Bakan Kaya, Kocaeli’de  binlerce kadınla yürüdü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun daveti üzerine Kocaeli’ye geldi. Gebze Teknik Üniversitesi’nde yapılan “Evden Okula Haydi Anneler” projesi kapsamında sağlıklı yaşam ve doğa yürüyüşüne katılan Bakan Kaya’ya binlerce kadın eşlik etti.

O bir vekil...

O bir vekil...

Hürriyet'in en büyük keyfi...

ALO ATIK HATTINA İLGİNÇ TALEPLER

ALO ATIK HATTINA İLGİNÇ TALEPLER

İzmit Belediyesi’nin inşaat atığı ile kullanılmış ev eşyalarını almak için hayata geçirdiği Alo Atık Hattı’na ilginç talepler geliyor.

KOÜ'de ‘'Ben de Varım'’ Dediler

KOÜ'de ‘'Ben de Varım'’ Dediler

Kocaeli Üniversitesi'nde oyuncuları şizofreni tedavisi gören hastalardan oluşan 'Ben de Varım' tiyatro gösterisi sahnelendi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET