18 Mart 2018 Pazar 01:14
 
  • 3,921 TL

  • 4,819 TL

  • 165,33 TL

  • 117.216

Öncekiler Sonrakiler

HABER ÇARPITILDI

Haber çarpıtıldı
25 Kasım 2015 Çarşamba 00:47

Sağlık-Sen'den açıklama

Kocaeli Üniversitesi ile Türk Sağlık Sen arasında gerçekleştirilen Kurum İdari Kurul “KİK” toplantısında uzlaşma sağlanan karar ile ilgili bazı ulusal İnternet sitelerinde  kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi neticesinde, Kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilenmesi ve yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen Erzincan Şube Başkanı Mücahit Gökhan Şahin, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte şubede basın açıklaması yaptı.

YANLIŞ BAŞLIKLARLA AÇIKLAMAMIZ ÇARPITILMIŞTIR
Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yetkili sendika olarak gerçekleştirdiğimiz KİK toplantısının ardından bir açıklama yaparak çalışanların döner sermayelerinin artması için yapılması gerekenler ile ilgili bir değerlendirmede bulunmuştum.
Söz konusu değerlendirmede kamuda tüm çalışanların kadrolu olması gerektiğini savunan anlayışımızla da örtüşen bir şekilde tıbbi sekreterlik hizmet alımı ile şirketlere kazandırılan paraların tekrar kurumun döner sermayesinde kalması ve çalışanların gelirlerine yansıması için “Üniversitenin farklı birimlerinde görev yapan personellerin kendi kadro unvanları ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görevlendirilmesi konusunda bir çalışma yapılmasına ve bu görevlendirmelerin yapılması sonucunda hizmet alım ile yapılan Tıbbi Sekreterlik hizmetleri alımlarının azaltılması kurum gelirlerini artıracaktır.’ Şeklinde bir açıklamamız olmuştur.
Ne yazık ki bu açıklamamız adeta cımbızlanarak “Tıbbi Sekreter alınmasın” şeklinde bir açıklama yapmışız gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Açıklamamız ile hiçbir alakası olmayan  bu başlıkla servis edilen haberler nedeniyle yanlış bir anlaşılmanın ortaya çıktığını görmekteyiz.
Bizim açıklamamızda dikkat çektiğimiz durum firmalara hizmet alımı ile gerek olmadığı halde verilen paralardır. Çünkü bu paralar çalışanın hakkı ve emeğinin karşılığı olan döner sermayeden çıkmaktadır.
Tıbbı sekreter alınmasın gibi ne bir açıklamamız ne de bir düşüncemiz vardır. Hastane kadrosunda yaklaşık 75’e yakın hastabakıcı  kadrosunda görev yapan kamu çalışanı vardır. Bu arkadaşlarımız üniversiteye bağlı diğer “Rektörlük ve rektörlüğe bağlı failiyet gösteren Okullar” kurumlarda memurluk yapmaktadırlar. Kendilerine memurluk kadrosu verilip hastanemizde çalıştırılsalar hem kendi aldıkları ücretler artacak hem de Tıp Fakültesi hastanesi firmalardan hizmet alımı ile personel almasına gerek kalmayacaktır. Bu durum tüm çalışanlarında döner sermayesine yansıyacaktır.
Makul bir talebimizi içiren açıklamamız okunmadan atılan başlıklarla tıbbi sekreter arkadaşların üzülmesi bizim içinde kabul edilemez bir durumdur.
Hele ki kamuda kadrolu istihdamı savunan, daha fazla atama yapılması için açıklamalar yapan birisi olarak bırakın tıbbı sekreter alınmasın diye açıklama yapmayı, bunu düşünmeyen birisi olduğumuzu Kocaeli kamuoyuda gayet iyi bilmektedir.
Çalışanların hak mücadelesini verirken geleceğin sağlık çalışanı olacak adaylarında hakkını her zaman savunduğum tartışma götürmez bir gerçekliktir. Yaptığımız eylemler ve açıklamalarda bunun şahididir. Bu türlü başlıklarla değerlendirmeler yapılması çok üzücü olmuştur. Bir daha umarım tekrar aynı hata yapılmaz ve açıklamamız okunmadan daha çok kişi haberi okusun diye anlamsız ve alakasız başlıklar çıkarılmaz.
Bir kez daha vurgulamak isterim ki Türk Sağlık-Sen olarak atanamayan sağlık çalışanlarına her türlü desteği verdiğimiz bilinen bir gerçektir. Öğrenim gördükleri alanda kamuya hizmet vermek isteyen tüm tıbbi sekreter arkadaşlarımızdan atanmayı istemek en doğal haklarıdır. Türk Sağlık Sen olarak kamuda hizmet veren tüm personellerin kadrolu olmasını kendilerine insanca  yaşayacağı bir ücret verilmesini arzulamaktayız. Bu noktada çalışmalarımız aralıksız devam etmekte olup haksızlığın her zaman karşısında olduğumuz gibi her zaman savunucusuyuzdur.
Hepinize Teşekkür Ediyor, saygılar sunuyorum.
Bu haber 1018 defa okundu

DİĞER HABERLER

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

CHP'li Emre Andız Kılıçdaroğlu'nu davet etti

.

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

ÇMO Başkanı Ağdacı, 10 Binin üzerinde ağaç kesilecek!

Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi.

Çakır, yeniden yürümeye başladı

Çakır, yeniden yürümeye başladı

İZMİT'te, kangren olan arka bacakları kesilen 'Çakır' isimli sokak kedisinin, sol bacak kemiğine protez yapılarak yeniden yürümesi sağlandı.

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Vali, Aksoy'dan 18 Mart mesajı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

22. Dönem POMEM sınavları için başvurular başlıyor

POMEM Başvuru formuna sporkentikocaeli.com adresinden ulaşabilecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ