20 Temmuz 2019 Cumartesi 22:21
 
Öncekiler Sonrakiler

HALIDERELİLERİN KABUSU SÜRÜYOR

Halıderelilerin kabusu sürüyor
05 Ağustos 2018 Pazar 12:10

.

Halıdereliler,  12 yıldır başlarına dert açan taş ocağı ile mücadeleini sürdürüyor.

Doğal dokuyu bozduğunu öne sürdükleri taş ocağı ile ilgili  yargı kararı aldırmalarına rağmen taş ocağı faaliyetine son vermedi. Dün gece Halıdere Muhtarları Ataman Akdeniz ve Seyfi  Eraydın ile S.S. Halıdere Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Kurtulmuş- ve Başkan Yardımcısı Mensur Keskin Halıdere merkezine üzerinde  “Halıdere’nin celladı yine işbaşında” başlığı taşıyan ve yaşan süreçlerin dile getirildiği bir pankart asıldı.

Halıdere merkezine asılan bu pankart için taş ocağı yetkilileri  Savcılığa müracat ederek pankartın kaldırılmasını sağladılar.


Asılan pankartta yazılanlar ise şöyle:  


Halkı hiçe sayıp umursamıyorlar. Devlet halkının yanında olmalı. Bunu  yapanların kaldıranların halka saygısı Yok. Para ve güç sahibi ocak işletmesi 1 saatte savcıya ulaşabiliyor ama kendileri kaçak olarak hala ocağı çalıştırıyorlar ve onlara kanun işlemiyor Yıllar önce İzmit merkez başta olmak üzere çevre illerin de tatil beldesi Gölcük İlçesi'nin Halıdere Mahallesi'nde artık kiraz, erik, kestane, fındık ağaçları yok. Tarım alanları taş ocağına teslim edildi, çevre kirliliği ranta bırakıldı, iç turizm yok edildi.MUHTARLAR VE KOOPERATİF YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMAHalıdere muhtarları ile kooperatif yetkilileri ise yaşananlarla ilgili olarak gece ortak açıklama yaptı.  Halıdere Muhtarları Ataman Akdeniz ve Seyfi Eraydın ile S.S. Halıdere Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Necmi Kurtulmuş ile  Başkan Yardımcısı Mensur Keskin’in ortak açıklaması şöyle:  “Biz Halıdere'nin muhtarları olarak tüm Halıderelilerin ortak talebi olarak beldemizin ölüm fermanının yazılmasına izin vermeyeceğiz. Halıdere halkı bu haklı mücadelesinde öncelikli olarak Kocaeli'nin şehri-i emini olanlardan, tüm yetkililerden ve bürokratlardan destek bekliyoruz. Tarih Halıdere'nin ölüm fermanını yazanları asla unutmayacaktır. Halıdere halkı gerek sosyal alanda, gerekse hukuksal mücadelesini sürdürecektir. Bugün yanımızda olmayanlar yarın Halıdere'yi gözden çıkaranlardır. Halıdere'nin cenaze namazını kılmak isteyenler amacına ulaşamayacaktır.”


Bu haber 1065 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ