20 Mart 2019 Çarşamba 04:56
 
Öncekiler Sonrakiler

HALKBANK, TBMM’YE TAŞINDI

Halkbank, TBMM’ye taşındı
03 Eylül 2018 Pazartesi 12:37

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yazılı soru önergesi verdi

Önergesinde; “Dünyadaki birçok banka gibi döviz kurları bilgisini ABD merkezli  Bloomberg isimli kuruluştan alan Halkbank tarafından Bloomberg'den datanın aktarılması sırasında hata oluştuğu belirtilse de söz konusu aksaklığın sadece Halkbank'ta yaşanması büyük şüpheye neden olmuştur” diyen Türkkan; ”Dünyadaki birçok banka döviz kurları bilgisini ABD merkezli  Bloomberg’ten alırken  söz konusu aksaklık neden sadece Halkbank'ta yaşanmıştır?” diye sordu.

Ayrıca, “Kamuoyuyla paylaşılan yazılım ve operasyon hatası ifadesi bir Devlet bankası için yeterli midir, bu ifade ile bankanın “hacklendiği“ mi ifade edilmek istenmektedir? Bankanın yazılım güvenliğinin yeterli olmadığını ortaya çıkaran bu durum karşısında herhangi bir tedbir alınmış mıdır?” diye soran İYİ Parti Grup Başkan Vekili Türkkan,  “Halkbank bundan sonra böyle bir durumun yaşanmaması konusunda müşterilerine nasıl güven vermeyi düşünmektedir?” sorusunu yöneltti.


İşte Türkkan’ın soru önergesi:


                                              TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla.                                                                                                                          Lütfü TÜRKKAN
                                                                                                                                             Kocaeli Milletvekili


31 Ağustos 2018 Cuma gecesi Halkbank sitesinden döviz kurlarını takip edenler şaşkınlığa uğramış, sitede Dolar 3,72'yi, Euro ise 4,32'yi göstermiştir. Yaşanan düşük döviz kuru ile birçok işlem yapılmıştır. Bu gelişmenin ardından Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan açıklama yapmış, bankanın internet sitesinde Dolar’ın 3.72, Euro'nun 4.32'den satışa çıkarılmasıyla ilgili, "1763 müşteri toplamda 4,6 milyon dolar alım yaptı." demiştir. Arslan bu işlemlerin de iptal edildiği bilgisini vermiştir. Ayrıca bankanın ve mevduat sahiplerinin zararının olmadığı bilgisi verilmiştir. Halkbank Genel Müdürü Arslan açıklamasında ayrıca; "Kur bilgisi hatalı girilmiş değildir, ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş vardır. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştık. Burada oluşan sistemde hatadan oluşan bir kurdur.” ifadesini de kullanmıştır.Dünyadaki birçok banka gibi döviz kurları bilgisini ABD merkezli  Bloomberg isimli kuruluştan alan Halkbank tarafından Bloomberg'den datanın aktarılması sırasında hata oluştuğu belirtilse de söz konusu aksaklığın sadece Halkbank'ta yaşanması büyük şüpheye neden olmuştur.

1- Dünyadaki birçok banka döviz kurları bilgisini ABD merkezli  Bloomberg’ten alırken  söz konusu aksaklık neden sadece Halkbank'ta yaşanmıştır?

2- Halkbank internet sitesinde düşük kurdan işlem yapan ve 4,6 milyon Dolar alım yapan müşteriler kimlerdir, bu müşteriler ne kadar işlem yapmıştır, kamuoyunun aydınlanması bakımından bu isimler açıklanacak mıdır?


3-4,32 TL’lik Euro kurundan toplamda ne kadarlık işlem yapılmıştır?


4-Halkbank internet sitesinde düşük döviz kuru ile işlem yapılan saatlerde kar elde eden kurum ve kişiler var mıdır?


5-Düşük kurla yapılan döviz alımları sonrası açıklamada geçtiği gibi banka ve mevduat sahipleri gerçekten herhangi bir zarara uğramamış mıdır, bu nasıl sağlanmıştır?


6-Kamuoyuyla paylaşılan yazılım ve operasyon hatası ifadesi bir Devlet bankası için yeterli midir, bu ifade ile bankanın “hacklendiği“ mi ifade edilmek istenmektedir? Bankanın yazılım güvenliğinin yeterli olmadığını ortaya çıkaran bu durum karşısında herhangi bir tedbir alınmış mıdır?


7-Halkbank bundan sonra böyle bir durumun yaşanmaması konusunda müşterilerine nasıl güven vermeyi düşünmektedir?


Bu haber 432 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ