14 Aralık 2018 Cuma 19:13
 
  • 5,389 TL

  • 6,085 TL

  • 214,29 TL

  • 90.529

Öncekiler Sonrakiler

HASANCIK’TA SÜT İNEKÇİLİĞİ ANLATILDI

Hasancık’ta süt inekçiliği anlatıldı
08 Aralık 2017 Cuma 12:22

Belediyenin Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından şimdiye kadar 61 kez yapılan bilinçlendirme eğitiminin 62.si Akmeşe bölgesindeki Hasancık Köyünde gerçekleştirildi.

Köylülerin büyük bir ilgiyle takip ettikleri süt ineklerinin beslenmesi konulu eğitimde veteriner hekim Cihan Altıntaş, süt ineklerinde beslenmenin hayvan sağlığı, halk sağlığı ve ürün verimliliği açısından önemli olduğuna vurgu yaparak “ineklerde süt verimi 4 farklı dönemde incelenmektedir. Birinci süt alımı döneminde artan süt miktarıyla orantılı olarak enerji, protein ve diğer besin parametrelerine olan ihtiyaç artmaktadır. Bu dönem içerisinde inek ağırlık kaybetmesi ve günlük yarım kg canlı ağırlık kaybı normal kabul edilmektedir.

Süt verimi en yüksek dönem

 İkinci süt alımı döneminde ise verim en yüksek seviyede olmakta ve bu dönemin en doğru şekilde geçirilmesi gerekmektedir. Bu dönem için düzenlenecek doğru bir beslenme programıyla inek kapasitesinin en yüksek verim seviyesine ulaşmakta ve dönem olabildiğince uzun tutulmaktadır. Üçüncü süt alımı dönemine gelindiğinde ise verim azalarak ilerlemekte beslenmenin verim payı azalmakta ancak doğru bir beslenme programıyla birinci dönemde kaybedilen canlı ağırlık geri kazanılabilmektedir. Dördüncü dönem ise  kuru dönem olarak adlandırılmaktadır. Hem doğuma hazırlık hem de doğacak buzağının beslenme ihtiyacı için süt alımı yapılmamakta, yalnızca ineğin yaşam payı gözetilerek beslenme programı düzenlenmektedir” dedi. Eğitim için Hasancık sakinleri İzmit Belediyesi’ne teşekkür ettiler.


Bu haber 342 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ