25 Nisan 2018 Çarşamba 15:09
 
  • 4,093 TL

  • 4,989 TL

  • 174,33 TL

  • 108.723

Öncekiler Sonrakiler

HER ÜST DÜZEY 5 YÖNETİCİDEN 1’İ KADIN

Her üst düzey 5 yöneticiden 1’i kadın
10 Nisan 2018 Salı 15:21

Türkiye’de her 5 yöneticiden 1’inin kadın olduğu tespit edilirken, bu rakamın özel sektördeki üst düzey yöneticilerin yüzde 17,9’una tekabül ettiği belirlendi.

Medya takibinin öncü kurumu AjansPress, işyaşamındaki cinsiyet oranlarını ve aralarındaki maaş ücret farklarınıinceledi. Ajans Pressin, ABD merkezliKorn Ferry’den ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de,özel sektör şirketlerindeki üst düzey yöneticilerin yüzde 82,1’i erkek iken,yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de her 5 üst düzeyyöneticiden 1’ini kadınların oluşturduğu görüldü. 33 ülkenin yer aldığı ve üstdüzey erkek ile kadın yöneticilerin dâhil edildiği araştırmada, kadınlarınaldığı pay bazında Türkiye 16’ncı sıraya yerleşti.

 

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre,“çalışma hayatında kadın” başlığıyla ilgili 3 bin 982 haber yansıması tespitedildi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında, kadınların özellikle son yıllardaistihdama yaptığı katkı geniş yansıma bulurken, Türkiye’de üst düzeyyöneticilerin yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlenen araştırmada, bu oranınAlmanya, İtalya, İspanya ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinden daha yüksekolduğu bilgisi dikkat çekti. Listenin birincisırasına oturan ülke ise yüzde 31,2’lik dilimle Vietnam oldu. İsveç, Norveç,Finlandiya gibi İskandinavya ülkelerinin yanı sıra; Rusya, Birleşik Krallık veBrezilya gibi ülkelerde kadın yönetici istihdamının diğerlerine kıyasla dahayüksek olduğu görüldü. Listenin son sırasında ise yüzde 0,7 gibi düşük biroranla Suudi Arabistan yer aldı. Araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise,maaş ücretlerinde kadın ile erkek farkı oldu. Bu bağlamda kadın çalışanlarınerkek çalışanlara göre yüzde 18 daha düşük ücret aldığı ortaya çıktı.Türkiye’ye bakıldığında da özel sektör şirketlerinde çalışan kadınların,erkeklere göre yüzde 11 daha düşük ücretle çalıştığı görüldü. 33 ülkeiçerisinde, kadın ile erkek ücret farkının en yüksek olduğu ülke yüzde 32 ileÇek Cumhuriyeti olurken, Meksika’da bu fark yüzde 31, Brezilya’da yüzde30,İngiltere’de yüzde 29 olarak belirlendi.

 

Bu haber 285 defa okundu

DİĞER HABERLER

İSU artık cepte

İSU artık cepte

.

Her zaman şehit ailelerinin yanındayız

Her zaman şehit ailelerinin yanındayız

.

Tuzla-Çayırova bağlantı yolu ihalesi yapıldı

Tuzla-Çayırova bağlantı yolu ihalesi yapıldı

İstanbul- Kocaeli sınırında yer alan Şifa Mahallesi’ne Şekerpınar yolu üzerinden bağlantı yapılacak.

Bedelli askerlik açıklama

Bedelli askerlik açıklama

.

Kartepe kent meydanı Camii'nin temeli atıldı

Kartepe kent meydanı Camii'nin temeli atıldı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımları ile Kartepe Kent Meydanı Camii’nin temeli atıldı.

Milletvekili adaylarına e-Devlet'ten yeni hizmet

Milletvekili adaylarına e-Devlet'ten yeni hizmet

Milletvekili adaylarının sabıka kayıtlarını e-Devlet üzerinden alabilmelerine yönelik uygulama hizmete sunuldu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ