13 Aralık 2018 Perşembe 17:33
 
  • 5,358 TL

  • 6,096 TL

  • 214,24 TL

  • 91.140

Öncekiler Sonrakiler

HER ÜST DÜZEY 5 YÖNETİCİDEN 1’İ KADIN

Her üst düzey 5 yöneticiden 1’i kadın
10 Nisan 2018 Salı 15:21

Türkiye’de her 5 yöneticiden 1’inin kadın olduğu tespit edilirken, bu rakamın özel sektördeki üst düzey yöneticilerin yüzde 17,9’una tekabül ettiği belirlendi.

Medya takibinin öncü kurumu AjansPress, işyaşamındaki cinsiyet oranlarını ve aralarındaki maaş ücret farklarınıinceledi. Ajans Pressin, ABD merkezliKorn Ferry’den ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de,özel sektör şirketlerindeki üst düzey yöneticilerin yüzde 82,1’i erkek iken,yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de her 5 üst düzeyyöneticiden 1’ini kadınların oluşturduğu görüldü. 33 ülkenin yer aldığı ve üstdüzey erkek ile kadın yöneticilerin dâhil edildiği araştırmada, kadınlarınaldığı pay bazında Türkiye 16’ncı sıraya yerleşti.

 

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre,“çalışma hayatında kadın” başlığıyla ilgili 3 bin 982 haber yansıması tespitedildi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında, kadınların özellikle son yıllardaistihdama yaptığı katkı geniş yansıma bulurken, Türkiye’de üst düzeyyöneticilerin yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlenen araştırmada, bu oranınAlmanya, İtalya, İspanya ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinden daha yüksekolduğu bilgisi dikkat çekti. Listenin birincisırasına oturan ülke ise yüzde 31,2’lik dilimle Vietnam oldu. İsveç, Norveç,Finlandiya gibi İskandinavya ülkelerinin yanı sıra; Rusya, Birleşik Krallık veBrezilya gibi ülkelerde kadın yönetici istihdamının diğerlerine kıyasla dahayüksek olduğu görüldü. Listenin son sırasında ise yüzde 0,7 gibi düşük biroranla Suudi Arabistan yer aldı. Araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise,maaş ücretlerinde kadın ile erkek farkı oldu. Bu bağlamda kadın çalışanlarınerkek çalışanlara göre yüzde 18 daha düşük ücret aldığı ortaya çıktı.Türkiye’ye bakıldığında da özel sektör şirketlerinde çalışan kadınların,erkeklere göre yüzde 11 daha düşük ücretle çalıştığı görüldü. 33 ülkeiçerisinde, kadın ile erkek ücret farkının en yüksek olduğu ülke yüzde 32 ileÇek Cumhuriyeti olurken, Meksika’da bu fark yüzde 31, Brezilya’da yüzde30,İngiltere’de yüzde 29 olarak belirlendi.

 

Bu haber 353 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Aksoy'dan Vali Nayir'e ziyaret

Vali Hüseyin Aksoy, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Osmanlı Köyü’ne modern konak

Osmanlı Köyü’ne modern konak

.

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

Kocaeli’nin en iyi kareleri görücüye çıkıyor

4 Mevsim Kocaeli IX. Ulusal Fotoğraf Yarışması ödül töreni ve sergisi yapılacak.

Belediyeden yeni bir hizmet

Belediyeden yeni bir hizmet

.

Dolar düşüşe geçti

Dolar düşüşe geçti

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından 5,31'in altına geriledi.

Türkkan, Belki bu kazanın önüne geçebilirdik

Türkkan, Belki bu kazanın önüne geçebilirdik

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Türkkan, sabah saatlerinde Ankara’da meydana gelen tren kazası ile ilgili konuştu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ