17 Temmuz 2018 Salı 18:37
 
  • 4,812 TL

  • 5,626 TL

  • 191,03 TL

  • 91.063

Öncekiler Sonrakiler

HER ÜST DÜZEY 5 YÖNETİCİDEN 1’İ KADIN

Her üst düzey 5 yöneticiden 1’i kadın
10 Nisan 2018 Salı 15:21

Türkiye’de her 5 yöneticiden 1’inin kadın olduğu tespit edilirken, bu rakamın özel sektördeki üst düzey yöneticilerin yüzde 17,9’una tekabül ettiği belirlendi.

Medya takibinin öncü kurumu AjansPress, işyaşamındaki cinsiyet oranlarını ve aralarındaki maaş ücret farklarınıinceledi. Ajans Pressin, ABD merkezliKorn Ferry’den ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de,özel sektör şirketlerindeki üst düzey yöneticilerin yüzde 82,1’i erkek iken,yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de her 5 üst düzeyyöneticiden 1’ini kadınların oluşturduğu görüldü. 33 ülkenin yer aldığı ve üstdüzey erkek ile kadın yöneticilerin dâhil edildiği araştırmada, kadınlarınaldığı pay bazında Türkiye 16’ncı sıraya yerleşti.

 

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre,“çalışma hayatında kadın” başlığıyla ilgili 3 bin 982 haber yansıması tespitedildi. Medyaya yansıyan haber başlıklarında, kadınların özellikle son yıllardaistihdama yaptığı katkı geniş yansıma bulurken, Türkiye’de üst düzeyyöneticilerin yüzde 17,9’unun kadın olduğu belirlenen araştırmada, bu oranınAlmanya, İtalya, İspanya ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinden daha yüksekolduğu bilgisi dikkat çekti. Listenin birincisırasına oturan ülke ise yüzde 31,2’lik dilimle Vietnam oldu. İsveç, Norveç,Finlandiya gibi İskandinavya ülkelerinin yanı sıra; Rusya, Birleşik Krallık veBrezilya gibi ülkelerde kadın yönetici istihdamının diğerlerine kıyasla dahayüksek olduğu görüldü. Listenin son sırasında ise yüzde 0,7 gibi düşük biroranla Suudi Arabistan yer aldı. Araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise,maaş ücretlerinde kadın ile erkek farkı oldu. Bu bağlamda kadın çalışanlarınerkek çalışanlara göre yüzde 18 daha düşük ücret aldığı ortaya çıktı.Türkiye’ye bakıldığında da özel sektör şirketlerinde çalışan kadınların,erkeklere göre yüzde 11 daha düşük ücretle çalıştığı görüldü. 33 ülkeiçerisinde, kadın ile erkek ücret farkının en yüksek olduğu ülke yüzde 32 ileÇek Cumhuriyeti olurken, Meksika’da bu fark yüzde 31, Brezilya’da yüzde30,İngiltere’de yüzde 29 olarak belirlendi.

 

Bu haber 320 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli İMO Hilti Teknik Semineri Düzenledi

Kocaeli İMO Hilti Teknik Semineri Düzenledi

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi geçtiğimiz hafta HİLTİ firması işbirliğiyle oda üyelerine yönelik Hilti Teknik Semineri düzenledi.

Eğitim en önemli insani gelişme alanıdır

Eğitim en önemli insani gelişme alanıdır

Rakamlarla eğitimde gelişmeleri anlatan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, ortaya çıkan başarı verilerini kamuoyu ile paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, her şeyin başının eğitim olduğunu vurguladı.

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları başladı!

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları başladı!

Sözleşmeli öğretmenlik atamaları için tercih başvuruları bugün başladı.

42 Evler’e yeni üst geçit yapılıyor

42 Evler’e yeni üst geçit yapılıyor

İzmit 42 Evler’deki, eski betonarme üst geçittin yerine yeni çelik üst geçit yapılıyor

Bedellide son durum

Bedellide son durum

Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu ! 25 gün askerlik yapılacak

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ