22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:20
 
Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET'TEN 24 TEMMUZ MESAJI

Hürriyet'ten 24 Temmuz mesajı
24 Temmuz 2018 Salı 12:27

.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı  günü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Hürriyet açıklamasında şu ifadelere yer verdi, Tarihte bugün; yani 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarih olarak Basın Bayramı olarak kutlanmaya devam etse de, bugün gelinen noktada gazetecilerin bayram kutlayacak bir durumu kalmamıştır. Şayet özgür bir medya demokrasinin ayrılmaz parçası ve olmazsa olmazıysa, Türkiye Cumhuriyeti’nde de basın özgürlüğünün olmadığı ortadadır.

Oysa bugün gazetecilerin ve medyanın var olabilmesi için özgürlüğe, halkın da haber alabilmek için özgür bir medyaya şiddetle ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçmekteyiz. Basın bayramı olarak adlandırılan 24 Temmuz’da binlerce gazetecinin işsiz kaldığını, özlük haklarından mahrum bırakıldığını, hapis ve işten çıkarma ile tehdit edildiğini görmekteyiz.


Unutmamak gerekir ki basın özgürlüğü, fikir ve ifade özgürlüğünün en temel teminatıdır. Bu teminat sağlanmadan o ülke de fikir ve ifade özgürlüğünün yeri her zaman demir parmaklıklar arkasında olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; CHP olarak özgürlükleri demir parmaklıkların ardından kurtarmak ve 24 Temmuz’u ‘Özgür Basın Bayramı’ olarak kutlamak için mücadelemizin devam edeceğinin bilinmesini isteriz.

Bu haber 375 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ