14 Ağustos 2018 Salı 19:11
 
  • 6,515 TL

  • 7,405 TL

  • 243,63 TL

  • 93.419

Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET'TEN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Hürriyet'ten 5 Aralık Kadın Hakları günü mesajı
05 Aralık 2017 Salı 13:24

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 5 Aralık Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83.yılında mesaj yayınladı.

Hürriyet mesajında şu ifadedelere yer verdi,
"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları sonucu Türk kadını seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur.
Büyük Önder, Devlet Adamı ve Asker, Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu ‘Muasır medeniyet seviyesine ulaşma’nın en güçlü kaynağı kadınlardır.
20 Mart 1930’da çıkarılan Belediye Kanunu ile ilk olarak kadınlarımız belediye seçimlerine katılma, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunu ile muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı ve 5 Aralık 1934’de Teşkilatı Esasiye Kanunu 10’uncu ve 11’inci maddelerinde yapılan değişiklik ile milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 1 Mart 1935’de ise ilk kadın milletvekilleri TBMM’de yerlerini almışlardır.
Böylece Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, cefakar, şehit, gazi Türk kadını Atatürk’ün de söylemiyle ‘Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık’ dereceye gelmiştir.
Ne var ki günümüzde omuzlarda göklere yükselmeye layık görülen Türk kadını, Cumhuriyet’in ilk yıllarında seçme ve seçilme hakkını elde etse de; erkek egemen politikaları savunan ve uygulayan iktidarın söylemleri sebebiyle ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir.
Kadınları umutsuzluğa sürükleyen, evlerine, kabuklarına çekilmesine sebep olan koşulları yıkmanın anahtarı, ancak ve ancak Türk kadınına hayatın her alanda ve özellikle siyasi alanda daha çok yer verilerek sesinin daha da yükselmesi ile gerçekleşir.
Kadınların hak ettiği değerlere ulaşabilmesi, toplumlara kadın ve erkeği ile eşit vatandaşlar olduğu bilincinin kazandırılması, dileklerimle kadınların, yüzlerce yıllık kayıplarını geri kazandıran ve Türkiyenin aydınlanmasına kapı açan Seçme ve Seçilme hakkının yıl dönümünü kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha özlem ve minnetle anıyorum."

Bu haber 378 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Vali Aksoy'dan eğitime destek

Eğitime yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde Yılport Konteyner Terminali ve Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından 54 derslik, 1 adet kapalı spor salonu, 200 öğrencilik yurt ile donatım ve tefrişat işlerinin yapılacağı Gebze Teknik Üniversitesi Mehmet Yıldırım Yılport Eğitim Kampüsü’nün protokol imza töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

Anlamak için, bu müzeyi mutlaka gezin!

İzmit Belediyesi tarafından hayata geçirilen 17 Ağustos deprem anma ve farkındalık müzesi, hem depremin acı yüzünü ortaya koyarken hem de depremler için farkındalık yaratıyor

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Dolarını bozdurana vinç bedava!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla küçük esnaftan inşaat firmalarına kadar bir çok kurum dolar bozdurup getiren vatandaşlara bedava hizmetler vermeyi vaat ediyor.

Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

 Doğan Mahallesinden SEDAŞ’a Teşekkür

Kuruçeşme'de yanmayan lambalar SEDAŞ Ekiplerince hızla onarıldı.

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

Arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı

O Kahraman Benim sloganıyla başlatılan proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan, 50 kişilik İzmit Belediyesi Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi (İZBAK)sertifikalarını aldı.

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

Kocaeli'de kaç kişi ad-soyad değişikliği yapmış?

7039 Sayılı Kanunun Geçici 8’inci Maddesi gereğince Kocaeli’de 1487 kişi ad ve soyad değişikliği yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ