21 Ekim 2018 Pazar 20:53
 
  • 5,644 TL

  • 6,498 TL

  • 222,20 TL

  • 96.455

Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET'TEN 5 ARALIK KADIN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Hürriyet'ten 5 Aralık Kadın Hakları günü mesajı
05 Aralık 2017 Salı 13:24

CHP Kocaeli milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet 5 Aralık Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83.yılında mesaj yayınladı.

Hürriyet mesajında şu ifadedelere yer verdi,
"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş düşünce ve atılımları sonucu Türk kadını seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur.
Büyük Önder, Devlet Adamı ve Asker, Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu ‘Muasır medeniyet seviyesine ulaşma’nın en güçlü kaynağı kadınlardır.
20 Mart 1930’da çıkarılan Belediye Kanunu ile ilk olarak kadınlarımız belediye seçimlerine katılma, 1933 yılında çıkarılan Köy Kanunu ile muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı ve 5 Aralık 1934’de Teşkilatı Esasiye Kanunu 10’uncu ve 11’inci maddelerinde yapılan değişiklik ile milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 1 Mart 1935’de ise ilk kadın milletvekilleri TBMM’de yerlerini almışlardır.
Böylece Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, cefakar, şehit, gazi Türk kadını Atatürk’ün de söylemiyle ‘Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık’ dereceye gelmiştir.
Ne var ki günümüzde omuzlarda göklere yükselmeye layık görülen Türk kadını, Cumhuriyet’in ilk yıllarında seçme ve seçilme hakkını elde etse de; erkek egemen politikaları savunan ve uygulayan iktidarın söylemleri sebebiyle ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir.
Kadınları umutsuzluğa sürükleyen, evlerine, kabuklarına çekilmesine sebep olan koşulları yıkmanın anahtarı, ancak ve ancak Türk kadınına hayatın her alanda ve özellikle siyasi alanda daha çok yer verilerek sesinin daha da yükselmesi ile gerçekleşir.
Kadınların hak ettiği değerlere ulaşabilmesi, toplumlara kadın ve erkeği ile eşit vatandaşlar olduğu bilincinin kazandırılması, dileklerimle kadınların, yüzlerce yıllık kayıplarını geri kazandıran ve Türkiyenin aydınlanmasına kapı açan Seçme ve Seçilme hakkının yıl dönümünü kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha özlem ve minnetle anıyorum."

Bu haber 407 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET