22 Ekim 2018 Pazartesi 22:50
 
  • 5,668 TL

  • 6,505 TL

  • 223,01 TL

  • 94.682

Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET, KOCAELİ’DEKİ MAĞDUR GAZETECİLERİ BAKAN ALBAYRAK’A SORDU

Hürriyet, Kocaeli’deki mağdur gazetecileri Bakan Albayrak’a sordu
27 Temmuz 2018 Cuma 10:20

.

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, Kocaeli’de KHK’larla kapanan gazetelerin mağduriyet yaşayan çalışanlarının paralarını ne zaman alacaklarını Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sordu.OHAL döneminde Kocaeli’de kapatılan üç gazetenin çalışanları ücretleri alamayarak mağduriyet yaşamış, bu mağduriyetin giderilmesi için çalışanları hak ettikleri ücretleri alabilmesi için çalışma başlatılmış, ancak bu çalışma bir türlü sonlandırılamamıştı. TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet konuyla ilgili gazetecilerin yaşadıkları bu mağduriyetin ne zaman giderileceğine dair Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yanıtlaması üzere yazılı soru önergesi sundu. EVLERİNE İCRA KAĞITLARI DAHİ GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yöneltilen ilgili soru önergesinde Kocaeli’de KHK’lar ile kapatılan gazetelerin çalışanlarının durumlarını da ifade eden CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “668 sayılı KHK ile Kocaeli’de 3 gazete kapatıldı. bu 3 gazetede toplamda 100’e yakın basın çalışanı işsiz kaldı. Bu mağduriyete aileler de dâhil olduğunda sayı 400’e kadar çıkmış oldu. Yani 3 gazetenin kapatılması toplamda 400 kişiyi etkilemiş oldu” dedi. Gazetecilerin bir gecede işsiz kaldığını, son ayın maaşlarını, kıdem tazminatlarını, ihbar tazminatlarını, birikmiş mesailerini ve kullanamadıkları izin ücretlerini alamadıklarını da belirten Milletvekili Hürriyet, “Bu insanlar ailelerini geçindirmek zorunda olduğu için fabrikalarda taşeron işçi olarak çalıştı. Bazı gazetecilerin evine çeşitli nedenlerle kredi kartı borçlarını veya taksitlerini ödeyemedikleri için icra kağıtları geldi” dedi. GAZETECİLERİN MAĞDURİYETİ NE ZAMAN GİDERİLECEK?
Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyet, mağdur gazetecilerin Kocaeli Valiliği bünyesinde kurulan OHAL Masası’na başvurdukların, OHAL’in kalkması ile Kocaeli Defterdarlığı’nın çalışma başlattığını da belirterek, “Kocaeli Defterdarlığı gazetecilerin alacakları faizleriyle hesapladı. Ancak işin en zor kısmı bitmişken, en kolay kısmı kalmışken henüz son adım atılmadı. Hesaplanan ücretler mağdur gazetecilerin hesaplarına yatırılmadı. Biz de bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sorunun çözümüne dair olacak sorularımızı yönelttik” açıklamasında bulundu. 
CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yönelttiği sorular; 
1.Kocaeli’de KHK’lar ile kapatılan gazetelerin çalışanlarının mağduriyetleri ne zaman giderilecektir?

2.Kocaeli Defterdarlığı tarafından mağdur gazetecilerin alacakları hesaplarına ne zaman yatırılacaktır?


Bu haber 941 defa okundu

Minel el cevap

Gazeteci
27 Temmuz 2018 Cuma 12:00

Daha çok beklersiniz cevap için

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Zabıta'dan denetimler

Zabıta'dan denetimler

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanındaki denetimlerini sürdürüyor.

Kayıp şahsı AFAD buldu

Kayıp şahsı AFAD buldu

Kocaeli AFAD ve Jandarma ekipleri Yuvacık Menekşe Yaylasında mahsur kalan şahıs için birlikte kurtarma operasyonu yaptı.

Zamburkan' dan Cumhuriyet sergisine davet var

Zamburkan' dan Cumhuriyet sergisine davet var

'Cumhuriyet 2018 Karma Sergisi' 29 Ekim Pazartesi günü sanatseverlerle buluşacak.

Devlet Hastanesi otoparkına son rötuşlar

 Devlet Hastanesi otoparkına son rötuşlar

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Devlet Hastanesi yanındaki otoparkta çalışmalarını tamamlıyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET