• 3,767 TL

  • 4,620 TL

  • 161,63 TL

  • 116.856

Öncekiler Sonrakiler

HÜRRİYET BÜTÇEYİ EMEKÇİNİN SIRTINA YÜKLEYENLERDEN HESAP SORDU?

Hürriyet bütçeyi emekçinin sırtına yükleyenlerden hesap sordu?
16 Aralık 2017 Cumartesi 12:14

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet, mecliste yaptığı konuşmasında Türkiye’de vergi adaletsizliklerini ve emekçinin sırtına vurulan bütçe yükünü değerlendirdi.

Mecliste konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma KaplanHürriyet, “Ülkemizde milyonlarca taşeron işçisi asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışırken, çiftçimizin kullandığı mazottan yüzde 18, kamu çalışanlarından yüzde 15 ila 35 arasında vergi kesilirken vergide adaletin sağlanamaması adaletsizliktir, vicdana aykırıdır” açıklamasında bulundu.


Bütçe yükü emekçinin sırtında


Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyet, “Asgari ücretliler, kamu çalışanları için net asgari ücret olan 1.404 TL'den yaklaşık773,35 TL vergi ve prim alınmakta. Yüzde 14 SGK primi, yüzde 1 işsizlik sigortası primi, yüzde 0,75 damga vergisi ve yüzde 15 gelir vergisi yani asgari ücretlimiz maaşının neredeyse yüzde 50'sini vergiye ödemek zorunda kalıyor vebu şartlarda geçinmeye çalışıyor. 2017 yılında da bütçe yükü emekçilerin sırtına yüklenmiş durumda.


Bu mu çay simit hesabınız?


Vergilerin tabana yayılması ve vatandaşların gelirlerin göre vergi ödemesi gerektiğinin altını çizen Milletvekili Hürriyet, “Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almak gerekiyor vergi adaletini sağlayabilmek için.Ama sizin Hükûmetiniz ne yapıyor? Milyon dolarlık bir tekne alan adam yüzde 1 katma değer vergisi ödüyor. 1 liraya simit alan adam yüzde 8 katma değer vergisi ödüyor. Yıllar önce konuşan Recep Tayyip Erdoğan dememiş miydi?"Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz?" diye meydanlarda haykırmıştı. Bu mudur yıllar önce yaptığınız çay simit hesabının bugüne evrilmiş hâli?”


Yoksulun sırtından doyan doyana


Milletvekili Hürriyet, “Hayatı dümen olanın rotasına güven olmazmış. Yıllar önce söylediğinizle şimdi yaptığınız birbirini tutmuyor yani sizin de rotanıza güven olmuyor. ‘Herkes için adalet’ diye bas bas bağırdık,yollara düştük, kilometrelerce yürüdük. Çünkü dedik ki: Adalet yoksa orada gemicikler olur, adalet yoksa milyon dolarlarla adını sanını bilmediğimiz adaları kendine yol edinen enişteler olur. Yıllar öncesinin ‘Çay simit hesabını yapanlardan hesap sorun’ diyenlere o zaman ‘Man Adası’ deseniz şaşkın şaşkın yüzünüze bakardı, şimdi gözleri kapalı, haritada yerini gösterir hâle geldiler.Vatandaş sadece aldığı nefese vergi vermezken, birileri milyonlarca doları kaçırmak için dünya haritasını arşınlıyor yani yoksulun sırtından doyan doyana”


Man adasında kilometreye kaç enişte düşüyor


Man Adası ile ilgili yolsuzluk belgelerinden de konuşmasında yer veren Hürriyet, “Yoksul insanımız, çiftçimiz, emeklimiz kıt kanaat geçinmeye çalışırken, kefen alırken bile yüzde 18 KDV öderken ülkemizin kaynağı vergi cenneti adalara âdeta yol olmuş. Milletin yastık altı dolarları nereye gitmiş belli oluyor. Bursla okuyan çocuklar, emekli öğretmen enişteler 5 liralık şirketler üzerinden milyon dolarlarla iş yapıyorlarmış. Çok merakediyorum, bu küçücük Man Adası'nda kilometreye kaç tane enişte düşüyor, kaçtane çocuk, kaç tane dünür düşüyor? Tüyü bitmemiş yetimin hakkının hesabı belkiyarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz, er geç hesabı sorulur” açıklamasında bulundu.

 

Bu haber 868 defa okundu

DİĞER HABERLER

Özel Güvenlik için duyuru yayınlandı

Özel Güvenlik için duyuru yayınlandı

.

ABD'den Afrin açıkaması:

ABD'den Afrin açıkaması:

Türkiye'ye çağrı yapıyoruz

Süper Loto çıldırdı

Süper Loto çıldırdı

Rekora koşuyor

'Eşime iş vermek için müteahhit oldum'

'Eşime iş vermek için müteahhit oldum'

Kocaeli'nin genç girişimci iş kadını Esra Dağdelen, Hanımelinden Beyazköşk 1. Etap inşaat çalışmalarına başladı.

Sarıbay,Cumhuriyet savcılarını ve Baro'yu göreve davet ett

Sarıbay,Cumhuriyet savcılarını ve Baro'yu göreve davet ett

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay sert konuştu.

İnşaat malzemesi alım ihalesi yapılı

İnşaat malzemesi alım  ihalesi yapılı

Kartepe Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İnşaat Malzemesi Alınması Mal Alım İşi ihalesi yaptı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET