19 Mart 2018 Pazartesi 15:43
 
  • 3,947 TL

  • 4,849 TL

  • 166,16 TL

  • 115.862

Öncekiler Sonrakiler

HÜSEYİN AYAZ'DAN MUTLUSU YOK

Hüseyin Ayaz'dan mutlusu yok
05 Ağustos 2017 Cumartesi 15:54

.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz,  jeotermal kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak için 4 yıldır dürdürdükleri çalışmaların meyvesini aldıklarını ve  Yeniköy’de 57 derecelik sıcak su kaynağına ulaştıklarını açıkladı.İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ali Malik Gözübol ve Prof.Dr. Hakan Hoşgörmez öncülüğünde 2013 yılında başlatılan  çalışmalar sonunda 2017 yılı Mart ayında sondaja başlayan Başiskele Belediyesi aradığı Jeotermal suyu 840 metre derinlikte ulaşmayı başardı. Dün basın mesupları ile bir araya gelen Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz oldukça keyifliydi.  Ayaz, yaptığı açıklamada, 57 derecelik bir su kaynağına sahip olduklarını söyleyerek kaynağın en az 10 otele ve bin konutun su ihtiyacını karşılayabileceğinin altını çizdi.
 

YATIRIMCILARA KAPIMIZ AÇIK

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başladı. Ayaz,  'Yapmış olduğumuz Jeotermal çalışmalar başka belediyelerin çalışmalarının alternatifi değil. Her biri Kocaeli’nin bütünlüğüne katkı sunmaktadır. Başiskele’de 10 kuyu dahi olabilecek bir durumda. Açacağımız kuyuların hepsi ayrı kaynaklar olacak. Bu çalışmalara biz 2013 yılında başladık. Çok geniş bir alan içerisinde çalışıyoruz. Arama ruhsatımız, işletme ruhsatımız var.  57 derece sıcaklık var şu anda. Yatırımcılara kapımız ardına kadar açık. Sermaye ayrımını yapmıyoruz. Belediyeler değer kazandırmakla mükellef. Bundan sonraki bütün süreç kamuoyunun gözü önünde devam edecek. Büyük bir yatırım yapıyoruz. Bu ilimizi ilgilendiriyor. Biz işletmeyi düşünmüyoruz. Sadece günü birlik bir tesisimiz olacak” şeklinde konuştu.


 
YEŞİL ALAN KESİNLİKLE KORUNACAK


Ayaz konuşmasının devamında, “Bu alanı kesinlikle konuta açmayacağız. Yeşil bu işin olmazsa olmazıdır. Yeşil alan çalışmaları orada yapılacak ve burası tamamen turizme açılacaktır.  Bununla ilgili hem imar planı hem de mimar arkadaşlarımız çalışmalarını başlattı. Yatırımcı yararlanacak diye biz asla arsa sahiplerini mağdur etmeyiz. Arsa sahiplerini koruyacağız” dedi.
 

“BİN KONUTU ISITACAK KAPASİTEDE”


Ayaz’ın ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez, “En az 10 oteli ve 500 ile 1000 konutu ısıtacak bir potansiyele sahip bu jeotermal kaynağı. Bu bölgede soğuk su kaynakları . Bu kaynağın tükenmesi mümkün değil. Uzun yıllar boyunca bu kaynağın kullanımda olması mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.


NE YAPARSAN YAP AŞK İLE YAP


Basın mensupları ile oldukça samimi bir ortamda geçen sohbet toplantısında Başkan Ayaz'ın adeta gözlerinin içi gülüyordu. Ayaz suyun bulunduğu haberini Projeden sorumlu Jeoloji Mühendisi Çiğdem Çakıroğlu'nun sabaha karşı kendisine haber verdiğini belirterek, 'Saat gece yarısı 03.00 sıralarıydı. Telefonum çaldı, arayan Çiğdem kardeşimdi. Yeni bebeği olmuştu ve hasta olduğunu biliyordum. Telefonu açtığımda korktmuştum, acaba kötü bir şey oldu mu diye. Ama Çiğdem hamım bana suyun bulunduğunu haber verdi.Kendi çocuğu hasta olmasına rağmen projenin başından ayrılmayan ve heyecanımıza ortak olan böyle çalışanlarımız olduğu sürece Başiskele'nin yıldızları hep zirvede kalacak'dedi.İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez ve Prof. Dr. Ali Malik Gözübol (İÜ emekli) Jeoloji Mühendisi Çiğdem Çakıroğlu, Başiskele Beledfiye Başkan Yardımcısı Semra Arat


Bu haber 2244 defa okundu

DİĞER HABERLER

1 Haftalık uyuşturucu raporu

1 Haftalık uyuşturucu raporu

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından il genelinde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarının haftalık bilançosu açıklandı.

Meteoroloji uyardı!Fırtına geliyor

Meteoroloji uyardı!Fırtına geliyor

.

Doğan'dan Demirtaş'a ziyaret

Doğan'dan Demirtaş'a ziyaret

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, AK Parti İl Kadın Kolları yöneticisi Aysel Demirtaş’ı iş yerinde ziyaret ettik.

Körfezde Zincirleme kaza

Körfezde Zincirleme kaza

3 YARALI

Bakan Müjdeyi verdi!

Bakan Müjdeyi verdi!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu müjdeli haberi vererek yakında memurlar için yarı zamanlı çalışma sisteminin hayata geçirileceğini duyurdu.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ