26 Mayıs 2018 Cumartesi 03:09
 
  • 4,707 TL

  • 5,492 TL

  • 197,88 TL

  • 103.200

Öncekiler Sonrakiler

İHRACAT AYLIK BAZDA REKOR SEVİYELERE ULAŞTI

İhracat aylık bazda rekor seviyelere ulaştı
02 Mayıs 2018 Çarşamba 15:16

.

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunarak, yılın başından bu yana ihracatın aylık bazda rekor seviyelere ulaşıldığını belirtti. 

İhracatta yakaladıkları artış ivmesinin süreklilik kazanmasını arzu ettiklerini söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 8.6 artarak 13.9 milyar dolar, ithalatımız yüzde 15.4 artarak 20.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık ihracatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 10.4 oranında artışla 161.4 milyar dolara ulaştı. Ekonomimizdeki canlılığın devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz”  dedi.

“En fazla katkı otomotiv sektöründen geldi”
İhracat artışına en fazla katkının nisan ayında da otomotiv sektöründen geldiğinin altını çizen Zeytinoğlu, “Nisan ayında otomotiv sektörü ihracatını yüzde 27 arttırarak 2.5 milyar dolara yükseltti. Ocak-nisan döneminde ise gerçekleştirilen 55 milyar dolar ihracatın 9.3 milyar doları otomotiv sektöründen geldi. Nisan’da ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 72.4’ten yüzde 66.8’e geriledi. Bu bizim savunduğumuz bir tablo değil. Bu oranı daha yüksek seviyelere çıkarmalıyız. Bunun yanında yatırım malları ithalatındaki yüzde 6’lık artışın da daha yüksek olmasını bekliyoruz. Diğer taraftan üretimde girdi olarak kullanılan ara malı ithalatındaki artışın yüzde 20.1 olduğunu görüyoruz. Bunu önümüzdeki dönemde üretimde hareketlilik göstergesi olarak yorumlayabiliriz” dedi.

Bu haber 224 defa okundu

DİĞER HABERLER

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Kocaeli Barosu, sandık güvenliği için Diyarbakır’a gidecek

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

Körfez Ticaret Odası Canan Dağdeviren’i Ağırladı

.

PTT’den yaza özel dev indirim kampanyası

PTT’den yaza özel  dev indirim kampanyası

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), içimizi ısıtan ve enerjimizi yükselten yaz aylarında yüzümüzdeki gülümsemeyi daha da artıracak dev bir indirim kampanyasına imza attı.

En fazla doğum bu ilçede oldu

En fazla doğum bu ilçede oldu

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu İlçelere göre Doğum İstatistikleri, 2017verileri açıklandı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET