21 Kasım 2017 Salı 18:52
 
  • 3,955 TL

  • 4,641 TL

  • 162,81 TL

  • 105.347

Öncekiler Sonrakiler

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ FARKINDALIĞI ARTIRILACAK

İklim değişikliği farkındalığı artırılacak
07 Kasım 2017 Salı 12:58

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘’Yeşil ve Mavi hayata doğru‘’ sloganıyla yola çıkılan Kocaeli Sera Gazı ve İklim Değişikliği Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, İl Çevre Müdürlüğü gibi kurumlar ile birlikte projelendirilen;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği ‘nce desteklenen Kocaeli Sera Gazı ve İklim Değişikliği İnsiyatifi tanıtım toplantısı Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Yeşil ve Mavi hayata doğru sloganıyla yola çıkan programa Başkan Danışmanı Nermin Tol,  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman ve ilgili yöneticiler katıldı.
 
AVRUPA BİRLİĞİ DESTEĞİ İLE
Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek olan projenin Türkiye için önemli bir adım olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Necmi Kahraman  ‘’ Bugün burada ülkemizin ve dünyamızın en önemli problemlerinden bir tanesi olan iklim değişikliği konusunda gerçekleşecek projemiz için bir araya geldik. Bu çalışmanın üzerine katarak ilerisi için daha da sürdürülebilir hale getirebiliriz ‘’ dedi.
 
PROJEYİ GENÇ NESİLE İNDİRGEMELİYİZ
Projenin gelecek için büyük önem taşıdığını belirten Kahraman ‘’ Özellikle projemizin en önemli hedeflerinden bir tanesi öğrencilerimize inerek anlatmaktır. Hedefimiz araştırma seviyesini arttırıp genç neslin bilinçlenmesini sağlamak olacak. Hedefimiz Türkiye’den dünyaya açılacak örnek bir proje ile daha yaşanılabilir bir çevrede payımızın olmasını sağlamak. Bunu gençlere ulaşarak yapabileceğimizi ve onların eğitimlerinde çevrenin önemli bir yer alarak sağlanabileceğini biliyoruz ‘’ diyerek sözlerini tamamladı.
 
PROJE İLE İLGİLİ SUNUM YAPILDI
Proje ile ilgili bilgilerin aktarılmasının ardından proje detayını paylaşmak için Çevre Koruma Şube Müdürü Mesut Önem tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda yerel düzeyde iklim değişikliği alanındaki kapasite geliştirmeye katkıda bulunmak için Sera Gazı Envanteri ve Eylem planı hazırlanacağı ve yapılacak çalışma ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı. Proje kapsamında öğrencilere yönelik birçok etkinlik yapılacağını belirten önem ‘’ Diriliş kampında 100 genç bireyin katılımıyla 3 gün süre ile ‘’ Çevre ve İklim ‘’  temalı kamp yapılacak, ayrıca 2 bin 500 ilköğretim öğrencine çevre ve iklim eğitim seti dağıtılacak.” dedi.
 
OKULLARDA EĞİTİMLER VERİLECEK
Proje kapsamında 12 ilçenin tamamında belirlenecek 12 okulda  ‘’ Yazılım ve Robotik ‘’ atölyeler kurulacak. Seçilecek okullar, eğitim programı kapsamında “Çevre ve İklim” temalı yazılım ve robotik projeler geliştirecekler ve proje yarışmasına katılacaklar. Düzenlenecek yarışmada yapılan en iyi proje seçilerek ödüllendirilecek ve bu sayede öğrencilere yönelik teşvik sağlanacak. Ayrıca 20 ilköğretim öğrencisine yönelik uzman eğitmenler desteği ile  “Atık ve Çevre” konulu bir sergi çalışması yapılacak. Ortaya çıkacak sergiler ile Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nde ziyarete açılacak.
 
EYLEM PLANI HAZIRLANACAK
Bu proje ile birlikte proje sonunda Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak. Öte yandan proje kapsamında Ulusal seminer ve konferanslar, görseller, internet sitesi ve sosyal medya faaliyetleri yürütülerek sonuca ulaşılacak.
Bu haber 154 defa okundu

DİĞER HABERLER

Op. Dr. Şenol Ergüney Kocaeli il sağlık müdürü oldu

 Op. Dr. Şenol Ergüney Kocaeli il sağlık müdürü oldu

Kocaeli'de yaklaşık 3 yıldır Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten Op. Dr. Şenol Ergüney Sağlık Bakanlığı tarafından Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü görevine getirildi.

Kartepeli sporcular İstanbul'da yarışacak

Kartepeli sporcular İstanbul'da yarışacak

10 ülkeden sporcuların katılacağı yarışlar da 80 sporcunun katılması bekleniyor. Kartepe’li sporcular madalya hedefiyle sahaya çıkıyor.

Bilgievlerinde İzcilik Kulübü açılıyor

Bilgievlerinde İzcilik Kulübü açılıyor

İzcilik Kulübü’nden; 5,6 ve 7. Sınıf öğrencileri yararlanacak.

Kartepe belediyesinde yazılım ihalesi

Kartepe belediyesinde yazılım ihalesi

Kartepe belediyesi storage ile sanallaşma ve replikasyon yazılımı satın alımı ve kurulumu işi ihalesi açtı.

Bylock operasyonu:15 gözaltı

Bylock operasyonu:15 gözaltı

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün operasyonları kapsamında "Bylock"kullandıkları tesbit edilen farklı meslek guruplarından15 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

İZGAZ' dan önemli uyarı!

İZGAZ' dan önemli uyarı!

İZGAZ havaların soğumasıyla birlikte doğal gaz ve katı yakıt kullanmakta olan tüketicileri karbonmonoksit zehirlenmeleriner karşı uyardı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET