24 Mart 2018 Cumartesi 22:52
 
  • 3,984 TL

  • 4,923 TL

  • 171,86 TL

  • 116.603

Öncekiler Sonrakiler

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ FARKINDALIĞI ARTIRILACAK

İklim değişikliği farkındalığı artırılacak
07 Kasım 2017 Salı 12:58

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘’Yeşil ve Mavi hayata doğru‘’ sloganıyla yola çıkılan Kocaeli Sera Gazı ve İklim Değişikliği Projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, İl Çevre Müdürlüğü gibi kurumlar ile birlikte projelendirilen;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği ‘nce desteklenen Kocaeli Sera Gazı ve İklim Değişikliği İnsiyatifi tanıtım toplantısı Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Yeşil ve Mavi hayata doğru sloganıyla yola çıkan programa Başkan Danışmanı Nermin Tol,  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Necmi Kahraman ve ilgili yöneticiler katıldı.
 
AVRUPA BİRLİĞİ DESTEĞİ İLE
Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek olan projenin Türkiye için önemli bir adım olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Necmi Kahraman  ‘’ Bugün burada ülkemizin ve dünyamızın en önemli problemlerinden bir tanesi olan iklim değişikliği konusunda gerçekleşecek projemiz için bir araya geldik. Bu çalışmanın üzerine katarak ilerisi için daha da sürdürülebilir hale getirebiliriz ‘’ dedi.
 
PROJEYİ GENÇ NESİLE İNDİRGEMELİYİZ
Projenin gelecek için büyük önem taşıdığını belirten Kahraman ‘’ Özellikle projemizin en önemli hedeflerinden bir tanesi öğrencilerimize inerek anlatmaktır. Hedefimiz araştırma seviyesini arttırıp genç neslin bilinçlenmesini sağlamak olacak. Hedefimiz Türkiye’den dünyaya açılacak örnek bir proje ile daha yaşanılabilir bir çevrede payımızın olmasını sağlamak. Bunu gençlere ulaşarak yapabileceğimizi ve onların eğitimlerinde çevrenin önemli bir yer alarak sağlanabileceğini biliyoruz ‘’ diyerek sözlerini tamamladı.
 
PROJE İLE İLGİLİ SUNUM YAPILDI
Proje ile ilgili bilgilerin aktarılmasının ardından proje detayını paylaşmak için Çevre Koruma Şube Müdürü Mesut Önem tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda yerel düzeyde iklim değişikliği alanındaki kapasite geliştirmeye katkıda bulunmak için Sera Gazı Envanteri ve Eylem planı hazırlanacağı ve yapılacak çalışma ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı. Proje kapsamında öğrencilere yönelik birçok etkinlik yapılacağını belirten önem ‘’ Diriliş kampında 100 genç bireyin katılımıyla 3 gün süre ile ‘’ Çevre ve İklim ‘’  temalı kamp yapılacak, ayrıca 2 bin 500 ilköğretim öğrencine çevre ve iklim eğitim seti dağıtılacak.” dedi.
 
OKULLARDA EĞİTİMLER VERİLECEK
Proje kapsamında 12 ilçenin tamamında belirlenecek 12 okulda  ‘’ Yazılım ve Robotik ‘’ atölyeler kurulacak. Seçilecek okullar, eğitim programı kapsamında “Çevre ve İklim” temalı yazılım ve robotik projeler geliştirecekler ve proje yarışmasına katılacaklar. Düzenlenecek yarışmada yapılan en iyi proje seçilerek ödüllendirilecek ve bu sayede öğrencilere yönelik teşvik sağlanacak. Ayrıca 20 ilköğretim öğrencisine yönelik uzman eğitmenler desteği ile  “Atık ve Çevre” konulu bir sergi çalışması yapılacak. Ortaya çıkacak sergiler ile Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’nde ziyarete açılacak.
 
EYLEM PLANI HAZIRLANACAK
Bu proje ile birlikte proje sonunda Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak. Öte yandan proje kapsamında Ulusal seminer ve konferanslar, görseller, internet sitesi ve sosyal medya faaliyetleri yürütülerek sonuca ulaşılacak.
Bu haber 212 defa okundu

DİĞER HABERLER

Hafif ticari araç tıra çarptı: 1’i ağır 3 yaralı

Hafif ticari araç tıra çarptı: 1’i ağır 3 yaralı

Derince D-100 karayolu tünel girişinde hafif ticari aracın tıra arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 3 kişi yaralandı.

Kazı çalışmalarında tarihi mezar bulundu

Kazı çalışmalarında tarihi mezar bulundu

İzmit 28 Haziran Mahallesinde yapılmakta olan inşaat çalışmaları sırasında rastlanan tarihi bir yapı içinden iki insana ait olduğu tahmin edilen kemik parçaları bulundu.

Bahane üretip çalışanı cezalandırmak hangi anlayışın ürünü

Bahane üretip çalışanı cezalandırmak hangi anlayışın ürünü

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol ve mağdur Röntgen Teknisyeni M. Tarkan Adığüzel ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Kocaeli’nin yemek kültürü gün yüzüne çıktı

Kocaeli’nin yemek kültürü gün yüzüne çıktı

‘Bilge Şehir Kocaeli Yemekleri’ kitabı, içindeki yemeklerin sergilendiği programla tanıtıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ