27 Mart 2019 Çarşamba 06:33
 
Öncekiler Sonrakiler

İLK GÜN KAOSU VATANDAŞI ÇİLEDEN ÇIKARTTI

İlk gün kaosu vatandaşı çileden çıkarttı
02 Nisan 2018 Pazartesi 11:42

Pasaport ve ehliyet artık nüfus müdürlüklerinden alınmaya başlandı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemleri, bugün itibariyle nüfus müdürlüklerinden alınmaya başlandı.


Haber Burcu Nazlı

Bu uygulamayla birlikte vatandaşın pasaport ve sürücü belgesi için ayrı ayrı birimlere başvurmaya gerek kalmadığını ifade eden İzmit Merkez İlçe Nüfus Müdürü İsmahan Çiçek, “Vatandaşlarımız bugün itibariyle tüm bu işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerimize başvuru yapabilecekler. Ayrıca ehliyetin, nüfusun, pasaportun verilerini bilgi için kullanabilme imkanına da sahip olabilecek. Uygulamanın tek çatı altında toplanması özellikle vatandaşımız için güzel bir uygulama oldu.  Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemleri aynı yerde yapılacağından vatandaşımızın birden fazla belge için başvuru yapması gerektiğinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacak. Ancak uygulamamız bugün başladığından dolayı sistemlerle ilgili bir kaos yaşıyoruz.  Sistemleri açamıyoruz. Ve ilk gün olduğundan dolayı da yoğunluk içerisindeyiz. Vatandaşlar gibi biz memurlar da konuya hakim olmaya çalışıyoruz. Sistemsel arızalar giderildiği zaman yoğunluğumuz da azalacaktır. Asıl yoğunluğumuzun nedenlerinden biri de Emniyet Müdürlüğü’nün pasaport ve ehliyetler için yaptığı uygulamayı 31 Nisan’a kadar alması gerekiyordu. Müdürlük sistemini geçtiğimiz hafta sonu Cuma günü kapattığından dolayı bugün yoğunluğumuz arttı.  Özellikle de Umre’ye gidecek olan vatandaşlarımız için pasaport uygulamasında sıkıntısı yaşıyoruz.  Sistem çalışmadığından dolayı rapor vermiyor, vermeyince de biz de vatandaşımızın işlemini gerçekleştiremiyoruz. İlerleyen zamanlarda uygulamamız rayına oturacak ve ilk gün yaşadığımız bu sorunlarla karşılaşmayacağız. Bu modern bir hizmettir, esas itibariyle vatandaşımızın olağan hayat akışını kolaylaştıran bir hizmettir” diyerek pasaport ve ehliyet uygulamalarında ilk gün yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.


Kimi vatandaş memnun, kimi vatandaş da şikayetçi

Pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerinin nüfus müdürlüklerinde alınmasıyla birlikte nüfus müdürlüğüne akın eden ve yaşanılan sistemsel sorunlar yüzünden şikayetlerini dile getiren kimi vatandaş, sistemin olmamasından ve sıramatiklerin çalışmamasından dolayı sırada beklediklerini ifade ederken, kimi vatandaş da yapılan bu uygulamanın vatandaş için kolaylık sağladığını belirtti.Bu haber 1252 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ