20 Nisan 2018 Cuma 00:35
 
  • 4,040 TL

  • 4,995 TL

  • 174,81 TL

  • 112.122

Öncekiler Sonrakiler

İMECE USULÜ!

İmece usulü!
01 Aralık 2016 Perşembe 01:00

Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek

Kocaeli Dokümantasyon üyesi İlker Kumral’ın kaleme aldığı kentimiz tarihinde derin iz bırakmış fotoğraf ustası Fahri Seyrek’in hayatını konu alan “Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek”  isimli kitabın tanıtım ve imza kokteyli KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. İmza etkinliğine KYÖD Başkanı Mehmet Toker, CHP İl Sekreteri Hüseyin Acurman, CHP İl Yöneticisi Bilgi Dehmen, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Çalışma Grubu Başkanı Müzeyyen Ünal,Biz İzmit Gurubu kurucusu Hüseyin Erol ve çok sayıda sanatsever katılım gösterirken, İlkel Kumral katılımcılar için kitabını imzaladı. 388 sayfadan oluşan eserin maliyetini sosyal medyada da adından sıkça söz ettiren ve kuruculuğunu Hüseyin Erol’un üstlendiği ‘Biz İzmit’iz’ Gurubu üyeleri imece usulü karşıladı.

 

Gerçekleştirilen imza etkinliğinde konuşan Hüseyin Erol;

Kuruluş amaçları arasında, İzmit tarihini tanıtmak ve bu tarihin oluşmasında emeği geçen kent büyüklerini anıp onlara olan minnetimizi sunmak da bulunan Biz "İzmitiz" Grubu altıncı yılını doldurmuştur. İnternetin sunduğu inanılmaz fırsatlar ile eş zamanlı ve çok yönlü kullanılan bir sosyal medya platformu olan Biz “İzmitiz” grubunda, kullandığımız belgeler, fotoğraflar, paylaştığımız anılar, yaptığımız yorumlar ve düzenlediğimiz geleneksel buluşmalar ve etkinliklerle İzmit'e ve İzmit’in medeniyetlere ev sahipliği yapmış önemli tarihine olan duyarlılığı arttırarak, ortak bir kent bilinci ve kültürü oluşturma çabalarımız 17000 üyemiz ile devam etmektedir.

Kocaeli Dökümantasyon Merkezi Çalışma Grubu ve Biz “İzmitiz" Grubu'nun aktif bir üyesi olan değerli bir kent büyüğümüz İlker Kumral, 20 Eylül 2014 günü beni ziyaret etmiş ve bugün tanıtımı yapacağımız bu paha biçilemez eserinin dijital baskısını benimle paylaşmış, bu kitabı nasıl basarız, finansmanını nasıl sağlarız" diye sormuştu. Kendisini: "Bu eser İzmit'e mal edilmeli, bir kişiye ait değil, kentin ürünü olmalı. Siz merak etmeyin, biz bu işi çözeriz" diyerek cevaplamıştım. Çünkü; Biz "İzmitiz" Grubunun kuruluş temellerinde bulunan, büyük usta Fahri Seyrek'e ait fotoğrafların gücü; bizi silkelemiş, bunu yaparken de, bizi birbirimize ve hepimizi de İzmit'e doğru savurmuştu. Bu anlamda İzmit için çok önemli ve gerçek bir esere sahip çıkmak gurur ve onur verici olmalıydı. Bu tarihi fırsatı kaçıramaz ve gelecek nesilleri bu eserden mahrum bırakamazdık.

 

Bu buluşmanın ardından, Kocaeli Dökümantasyon Merkezi Çalışma Grubu'nun saygın üyesi İlker Kumral'ın yıllara dayanan ve büyük bir emek vererek hazırlamış olduğu, içinde 426 adet belge, fotoğraf, gazete kupürü ve hattı bulunduran Fahri Seyrek Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam " adlı kitap için 20 Ekim 2015 tarihinde, Biz "İzmitiz" Grubu üyelerine bir duyuru yaparak, 50 TL olan kitap bedelini önceden yatırmalarını istedik. Bu çağrımıza anında tepki veren grup üyeleri çok kısa bir zaman zarfında, kitap basımı için gerekli olan parayı havuzda toplayarak bir ilke imza atmayı başardı. Karşılıklı güvene ve sorumluluğa dayalı olarak, İMECE yöntemi ile bu esere tüm kentin sponsor olmasını sağlayan grubumuz, İzmit için çalışmaya devam edecektir.

 

Fahri Seyrek Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam adlı eserin, ete kemiğe bürünmesi ve kent arşivine kazandırılması için emek ve zaman harcayan, başta kitabın yazarı İlker Kumral olmak üzere, Kocaeli Dökümantasyon Merkezi Çalışma Grubu Başkanı Müzeyyen Ünal'a ve kurul üyelerine, bize kapılarını açan KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve yönetim kurulu üyelerine, kentli olma sorumluluğunu yerine getiren ve bana güvenen Biz " İzmitiz" Grubunun değerli üyelerine teşekkürü bir borç bilir, şükranlarımı sunarım. Sevgi ve saygılarımla


Bu haber 2407 defa okundu

DİĞER HABERLER

Donanma komutanlığındaki darbe girişimi davasında tanıklar dinlendi

Donanma komutanlığındaki darbe girişimi davasında tanıklar dinlendi

.

Adam Sudan öldü

Adam Sudan öldü

.

Kent konseyinden KOTO'ya hayırlı olsun ziyareti

Kent konseyinden KOTO'ya hayırlı olsun ziyareti

Kocaeli Kent Konseyi Yönetimi 3 Nisan’da gerçekleştirilen seçimlerde yeniden başkan seçilen KOTO Başkanı Necmi Bulut’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

KTO TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti

KTO TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti

5 Nisan’da seçimini tamamlayan Körfez Ticaret Odası yönetim kurulu ve meclis üyeleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ziyaret etti.

Başkan Doğan’dan ‘Sokak’ ziyareti

Başkan Doğan’dan ‘Sokak’ ziyareti

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Sokak Dergisi’ni ziyaret etti.

Sağlık Bakanlığı kanser raporu bir an önce açıklanmalı

Sağlık Bakanlığı kanser raporu bir an önce açıklanmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Hürriyet mecliste yaptığı konuşmada Sağlık Bakanlığı’nın kanser araştırma sonuçlarını açıklamasını istedi.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ