• 5,357 TL

  • 6,102 TL

  • 223,59 TL

  • 96.817

Öncekiler Sonrakiler

İPEK HALI İZMİT'TE YAŞATILIYOR

İpek Halı İzmit'te yaşatılıyor
23 Ocak 2018 Salı 11:21

İzmit Belediyesi tarafından açılan ipek halı kursu sayesinde ünü büyün dünyaya yayılmış olan Hereke İpek halıcığı yaşatılıyor.

İzmit Belediyesi ile Han Halı firması ortaklığında yaklaşık üç yıl önce açılan  kurs sayesinde 100’ye yakın bayan hem meslek sahibi oldu hem de sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşıladılar. Halen Yeşil Konakta ve Tavşantepe’deki İbrahim Süreyya Yiğit İlkokulu’nda faaliyet gösteren  ipek halı kursuna 17 -53 yaşları arasında toplam 40 bayan katılıyor. İZMEK bünyesinde açılan ipek halıcılığı kursunda  ilmek atma, kirkitli dokuma, ipek halıda çözgü, ipek halıda kalite, ipek halıda onarım, kirkitle dokuma tezgahı teknikleri öğretiliyor. Kursiyerlere attıkları ilmek sayısı üzerinden ücret ödendiği kaydedildi. 

İZMİT BİR KÜLTÜR ŞEHRİ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat  Doğan, restore edilen ve bir bölümünde ipek halı dokumacılığı yapılan Yeşil Konak’taki kursiyerleri ziyaret etti.  Başkan Doğan “şehrimizin değeri ve kültürümüzün bir parçası olan Hereke Halıcılığını yaşatmak için açmış olduğumuz bu kursumuzla hem unutulmaya yüz tutmuş bu değerimizi yeniden yaşatıyoruz, hem de bayanlarımıza iş imkanı sağlamış oluyoruz” dedi.

Bu haber 265 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ