25 Mayıs 2019 Cumartesi 09:15
 
Öncekiler Sonrakiler

IŞIK 'SANAYİCİ ELİNİ DEĞİL GÖVDESİNİ TAŞIN ALTINA KOYAR'

Işık 'Sanayici elini değil gövdesini taşın altına koyar'
16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:10

.

Haber: Burcu Nazlı

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla mayıs ayı meclis toplantısını Wellborn Otel’de gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası(KSO) gündem maddelerini görüştü.
KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapılan toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy ve çok sayıda meclis üyesi katılım sağladı..

“İsrail’e gerekli olan ceza derhal verilmeli”
Yeniden seçilen meclis üyelerini tebrik ederek sözlerine başlayan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık,Kudüs’te yaşanan katliamı şiddetle kınadığını belirterek, “ABD’ye ve İsrail’e gerekli olan ceza derhal verilmelidir. Dünyaya savaş değil, huzur gerekli… Bu yaşanan olaylar DEAŞ’a can suyu sağlıyor. Biz bunlarla mücadele ederken, bir yandan da bu ülkelerle mücadele ettiklerini söyleyenlerin bu şekilde davranmalarına akıl almıyor” dedi.

İstihdam seferleriyle ilgili yaptığı açıklamalarla teşvik projelerinden bahseden Işık, “Bölgemizi de ilgilendiren Rusya ile Avrupa arasındaki soğuk savaş devam ediyor. Bunun bize etkisi var. Türkiye büyümek zorunda bir ülkedir. Başka çaresi yok. Yılda yüzde 5’ten fazla büyürseniz çalışma fırsatı vereceğiniz insanlar çok olur. Büyümenin de getirdiği maliyetler var. Ekonominin ısınması gibi, Enflasyon gibi, ama bunlar büyümeyi engelleyen faktörler değil. Özellikle büyümenin kompozisyonu bizim için önemli. Biz ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Tüketimi dış kaynaktan finanse etmeye çalışıyoruz. AR GE reform paketini çıkarttık. Sizlerle konuştuk ve hayata geçirdik. Rekabetçi ürünler üretmek isteyen sanayicilerimize destek olmaktan kaçınmadık. Üretim reform paketini hayata geçirdik. Artık üretimle ilgili her aşamada sizleri destekliyoruz. Yerli üretime destek veriyoruz, yenilikçi üretim bizim için tek yoldur, yeşil üretim de sadece bizim değil, gelecekteki gençlerimiz

“Kocaeli, Türk sanayisinin başkenti”
Kocaeli’nin sanayileşme anlamında günden güne büyüdüğünü ifade eden Fikri Işık, “Kocaeli, Türkiye sanayisinin başkentidir. 892 ARGE merkezimizin 101’i Kocaeli’dir. 217 tasarım merkezi kuruldu. Ama bunun sadece 12’si Kocaeli’nde. Teknolojileri geliştirme bölgelerinin 7’sinden 5’i Kocaeli’nde. Bilişim Vadisi çalışmalarına başladı. Bunun gibi pek çok konuyu saymamız mümkün. Kocaeli’nin bu başarılarını daha çok duyuracağız. Bütün bunları adım adım takip ediyoruz. Sizler üretiyorsunuz, bize düşen görev de sizlere destek olmaktır.  Ayrıca dünyada bu kadar belirsizliğin olduğu bir dönemde 24 Haziran’da seçime gideceğiz. Sizler sanayiciler olarak elinizi taşın altına değil, gövdenizi koyacağınızı biliyorum. Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“Katliamı şiddetle kınıyoruz”
Konuşmalarına İsrail’in yaptığı katliamı şiddetle kınadıklarını ifade ederek başlayan Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını protesto eden Filistinlileri hedef alan ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İsrail’in yaptığı katliamı şiddetle kınıyoruz. Başta BM ve AB olmak üzere Dünyadaki birçok ülkenin sert tepki gösterdiği bu vahşet karşısında, ABD’nin bu tutumundan vazgeçmesini ve İsrail-Filistin barışını destekleyici adımlar atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İthalat ihracat rakamları açıklandı   
Meclis toplantısında yaptığı konuşmada İthalat ve ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında; İhracat 13,9 milyar dolar. İthalat 20,5 milyar dolar. Yıllık ihracatımız 161,4 milyar dolara yükseldi. İhracatımız sürekli artıyor ancak ithalat ihracattan daha hızlı artıyor.İthalattaki artış ivmesi dış ticaret açığını ve dolayısıyla cari açığımızı büyütüyor.Mart ayında yıllık cari açık 55,4 milyar dolara yükseldi.Turizm gelirlerinden de hala cari açığayeteri kadar katkı gelmiyor.Finansman tarafında ise doğrudan yatırım girişlerinin 2015 yılından bu yana azaldığını görüyoruz.İlk üç aylık dönemde ise;2017’de 3 milyar ve2018’de2,2 milyar dolar doğrudan yatırım girişi oldu” dedi.

İstihdam rakamlarını paylaştı
Kocaeli’nin dış ticaret rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerine göre İlimiz dış ticaretiNisan ayında, ihracat 2,43 milyar dolar, ithalat 4,67 milyar dolar. İlk dört aylık dönemde; ihracat 9,29 milyar dolar. İthalat 17,71 milyar dolar. İlimiz genelinde ithalatın yüksek olmasının ana nedenihidrokarbon ithalatındaki maliyetler. Biliyorsunuz; nisan ayı petrol fiyatları geçen senenin aynı ayına göre yüzde 45 oranında arttı.İşsizlik oranı şubat yüzde 10,6. Bir önceki aya göre 0,2 puan, geçen yılın aynı ayına göre 2 puan geriledi.Memnuniyet verici.Şubatta istihdam edilen kişi sayısı; 2018’de 1 milyon 210 bin kişi arttı. Bir önceki yılın 3 katı. 2017’de 411 bin kişi idi.İşsizlik oranının aşağı çekilmesinde güçlü büyümenin ve istihdama yönelik verilen özel teşviklerin etkisi var.Önümüzdeki aylarda sezonsal etkilerle tek haneye inebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Nisan ayında 2,7 milyar TL açık
Bütçeye vergi gelirlerinden önemli katkı yansıdığını da kaydeden Zeytinoğlu, “Bütçe nisanayında2,7 milyar TL açık verdi. Gelirler 61,6 milyar TL. Giderler 67,4 milyar TL. Bütçeye vergi gelirlerinden önemli katkı yansıdı. Yeni yapılandırma ile önümüzdeki aylarda daha fazla vergi geliri elde edilebilir.Maliye Bakanımız da dün yaptığı açıklamada yıl sonu vergi gelirlerinin bütçe hedeflerinin üzerinde olacağını söylemişti.Giderler tarafında öngörülen kadar harcama olsa denk bütçe yapabiliriz.Sanayi Üretim Endeksi (mart)Yıllık yüzde 7,6 arttı.İlk çeyrekte yüzde 9.8 ile rekor artış gerçekleşti.Sanayi üretimindeki bu güçlü artış büyüme beklentimizi de yükseltti.İlk çeyrek büyüme beklentimiz yüzde 7 civarı” ifadelerine yer verdi.

İki firmayla protokol imzalandı
Zeytinoğlu sözlerini, “Sizlerin de bildiği gibi, 27 Mart tarihi itibariyle  önceki dönemlere ilişkin tüm şartları sağladığı halde, SGK prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanmamış olan işverenlere bir defaya mahsus olmak üzeregeriye dönük olarak teşviklerden yararlanma imkanı getirildi.Bu kapsamda Odamız Ortak Satınalma faaliyeti kapsamında; Bu teşvikten Odamız üyelerinin uygun koşullarda ve güvenilir hizmet anlayışıyla yararlanabilmesi amacıyla alanında uzman iki firmamız ile bir protokol yaptık.Teşvike son başvuru tarihi 31 Mayıs 2018'dir” ifadelerini kullandı.

ULAŞIM masaya yatırıldı
Ayhan Zeytinoğlu sözlerini, “Gerek İlimiz Başbakan Yardımcısı olmanızdan dolayı ve gerekse daha önceki Bakanlıklarınız ve İlimizin özellikle ulaşım sorunlarına çok hakimsiniz.Sizin de katkılarınızda bu kapsamda önemli mesafeler kat ettik.Destekleriniz için tekrar çok teşekkür ediyoruz.Biliyorsunuz;Yalova-İzmit Otoyolu Projesi Hükümet Programında yer aldı.Henüz ihale edilmedi.Bölgemizden geçen yüksek hızlı tren hattına (sadece yük taşımacılığı için) üçüncü demiryolu hattı planlara dahil edildi. Üçüncü hat çalışmasının ihale edilme kararı alındı. Dördüncü hat projelendirildi. Yapılması ile alakalı üçüncü hat ihalesinin içine katılması kararı alındı” şeklinde sürdürdü.

“OSB ve limanlara demiryolu kılçık hat çalışmaları”
TCDD ve KSO tarafından 10 firma ve 3 OSB ziyaretlerinin gerçekleştirildiğini kaydeden Zeytinoğlu, “OSB ve limanlara demiryolu kılçık hat çalışmaları başlatıldı.Asım Kibar OSB ve Arslanbey OSB’den Köseköy Lojistik Merkeze bağlantı yapılması için fizibilite çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı tarafından kabul edildi. Bu kapsamda Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.Bu çalışmalara çok emeğimiz olduğu için TCDD iki OSB’mize müjdeyi bizim vermemizi istedi. Cengiz Topel Havaalanının sivil havacılığa açıldı.Sefer sayısı hala çok yetersiz.Son dönemde ise yerel ulaşım sorunlarımızın çözümü noktasında Büyükşehir Belediyemize katkı vermeye çalışıyoruz.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gölcük-İzmit arasında yeni metro hattı için proje ihalesini başlattı. Diğer taraftan Körfez-Köseköy arası metro hattı projesi için de girişimlerde bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sürecin takipçisi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“İŞKUR ile işsizliği önledik”
İŞKUR ile yürüttükleri çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunan Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli-İŞKUR verilerine göre, Nisan sonu itibariyle; Alınan açık iş sayısı 34.817,İşe yerleştirilen 14.550. Yani bölgemizdeki sanayicinin 20 bin kişilik istihdam talebi karşılanamamış. Oysa sistemde 54 binin üzerinde kayıtlı işsizimiz var ve bu işsizler firmalarımızın talebini karşılayamıyor.İlimizdeki sanayi kuruluşlarımızın ara eleman ihtiyacını karşılamada yaşadıkları sorunlardan yola çıkılarak ardışık üç proje hazırladık.Birprojemizde ise ilk çalışmamızda elde ettiğimiz bulguları ve oluşturduğumuz önerileri deneysel metotlarla doğruladık.Bu deneysel uygulamalar sonrası; öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin tutumlarında önemli ölçüde yükseliş olduğunu gördük” dedi.

“Usta eğiticileri eğitmeli ve teşvik etmeliyiz”
Staj öğrencilerine yönelik çalışmalara da değinen Ayhan Zeytinoğlu, “Staj öncesi öğrencilere; kariyer gelişimi, işyeri kuralları, çalışma etiği, iş hukuku gibi alanlarda eğitim vermek gerekiyor. Geleneksel staj uygulamalarından, etkin staj uygulamalarına geçmeliyizİşletmelerdeki usta eğiticileri eğitmeli ve teşvik etmeliyiz. Staja öğrencilerin bilinçli girmelerini sağlamalıyız. Yönlendirme aşamasında, ortaokul rehber öğretmenlerin bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gerekiyor.Ortaokul velilerinin motivasyonu için özel çalışmalar yapılmalı.Son olarak işadamlarının, akademisyenlerin, rehberlerin vereceği seminerlerle mesleki eğitime yönelik tüm tarafların algısının olumlu yönde geliştirilmesinin gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Performans puanı sistemi geliştirmesi”
İŞKUR’a kayıtlı olan işsizlerin büyük çoğunluğunun kronik işsizlerden oluştuğunu belirten Zeytinoğlu, “Bu grup işletmelerin istihdam taleplerini karşılayamıyor.Kendilerini geliştirmeleri için sunulan kurslara rağmen işe yerleşemiyor.Aldıkları mesleki eğitim amaçlı kursları sosyal yardım olarak görüyor.Diğer taraftan bu işsizler, gerçekten iş arayan meslek lisesi ve Meslek Yüksek Okulu mezunları ile eşit koşullarda iş daveti alıyorlar.Bu bakımdan bizim önerimiz, İŞKUR’un en kısa sürede, her bir kayıtlı işsiz için performans puanı sistemi geliştirmesidir.Bu sistemle gerçekten çalışmak isteyen kişilerin işe yerleştirmelerine öncelik verilmesini istiyoruz” açıklamalarına yer verdi.


Bu haber 1965 defa okundu

DİĞER HABERLER

BELEDİYEDEN ÖNEMLİ UYARI

 BELEDİYEDEN ÖNEMLİ UYARI

.

Irak'ın kuzeyinde çatışma: 1 asker şehit!

Irak'ın kuzeyinde çatışma: 1 asker şehit!

.

SKM'DE GENÇLİK SERGİSİ

SKM'DE GENÇLİK SERGİSİ

Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi ile Başiskele Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu ‘Gençlik Sergisi” törenle açıldı

DENAD gönüllere dokunuyor

DENAD gönüllere dokunuyor

Dilovası'nda faaliyet gösteren Dilovası Engelli, Engelli Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DENAD) gönüllere dokunmaya devam ediyor.

Tohum desteği, çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Tohum desteği, çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 50 hibe desteğiyle çiftçilere verilen tohumlar, yakın zamanda hasat edilecek

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ