24 Mart 2019 Pazar 00:36
 
Öncekiler Sonrakiler

İŞTE O SÜRECİN DETAYLARI

İşte o sürecin detayları
22 Nisan 2018 Pazar 19:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken genel seçim tarihini açıklamasından sonra akıllara ilk gelen soru, seçim takviminin nasıl işleyeceği oldu. Seçim Kanunu'ndaki düzenlemeler sürerken, önceki yıllarda uygulanan takvimin 24 Haziran2018 Pazar günü yapılacak seçimde de temel alınacağı anlaşılıyor. O tarihte Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri birlikte yapılacak. İşte o sürecin detayları.

YSK, 9 partinin ismini açıklamıştı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirledi. Geçen yılbaşında YSK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak'tan en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 9 partinin seçimlere katılma yeterliliği bulunduğu açıklanmıştı.

İşte o partiler
Bu partiler, alfabetik sırayla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olarak sıralandı. Diğer partilerin ise genel kongre veya teşkilatlanma koşulunu yerine getiremedikleri, dolayısıyla 298 sayılı kanunun 14. maddesinin 4. ve 11. fıkraları ile 2820 sayılı kanunun 36. maddesinde öngörülen nitelikleri kazanmadıklarının belirlendiği ifade edildi.

Seçime katılacak partileri YSK ilan eder
Seçimle ilgili kanunlarda öngörülen bazı süreler, 2839 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak kısaltıldı. "Siyasi partiler" deyimi, Yüksek Seçim Kurulu'nca seçime katılabilecekleri ilan olunan siyasi partileri ifade eder. Ve seçime katılabilecek siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu ilan eder. Seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısını belirleyerek ilan eder. Muhtarlık Bölgesi Askı Listelerinin dökümüne başlanılır.

Partilerin aday tespit usulleri YSK'ya bildirilir
Siyasi partilerden hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirmeleri istenilecek. Aday olabilmek için yasa gereği istifaları veya görevlerinden ayrılmaları gerekenlerin görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmalarının son günü açıklanacak. Ön seçim İlçe Seçim Kurulu oluşturulması çalışmalarının bitirilmesi ve kurullarda görev alanlara tebligatların yapılması tamamlanacak.

Listeler askıya çıkarılacak
Siyasi partilerin; önseçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gönderilen listeler ile, önseçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listelerin askıya çıkarılmasını izleyen süreçteki bir sonraki adım; Askıya çıkan listelere itirazların başlamasını bu listelere yapılan itirazların değerlendirileceği son gün olacak.

Listelerin kesinleşmesi
Seçmen listelerinin kesinleştirilmesini Partili üye seçmen kartlarının yazımına ve tamamlananların partili üyelere dağıtımına başlanması izleyecek. Bunu, Siyasi partilerin genel başkanlıklarının; partilerinin aday adayı listelerini ve seçim çevrelerini Yüksek Seçim Kurulu'na ve ilgili il ve önseçim ilçe seçim kurullarına ayrı ayrı bildirmeye başlamaları takip edecek.

Eksiklikler tamamlanacak
Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yapılan itirazların Yüksek Seçim Kurulu'nca karara bağlanması tamamlanacak. Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin ilgili siyasi partilerce tamamlanarak Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilme süresi sona erecek.

Kesin liste açıklanacak, gümrüklerde oy verme işlemi başlayacak
Milletvekili kesin aday listeleri (bağımsızlar dahil) radyo, televizyon, Resmi Gazete'de ilan edilecek. Gümrük kapılarında oy verme işlemi başlayacak.
Propaganda için kura çekilecek
Seçimlere katılan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda için başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kur'aya katılacak temsilcilerin Yüksek Seçim Kurulu'na bildirilecek. Siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu'nca ad çekilecek.

Ve söz millette...
Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılmasının tamamlanması ve dağıtılamayanların ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslimi gerçekleştirilecek. (Alınmayan seçmen bilgi kağıtları da oy verme gününde sahipleri tarafından istenildiğinde verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek)
Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları yapılacak.
Ve… Seçim yasakları başlayacak. Ardından, seçmen sandıklara giderek tercihini ortaya koyacak. Söz milletin...

Bu haber 563 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ