20 Mart 2019 Çarşamba 19:25
 
Öncekiler Sonrakiler

İSTEĞE BAĞLI MERKEZİ SINAV BAŞVURULARI BAŞLADI

İsteğe bağlı merkezi sınav başvuruları başladı
11 Nisan 2018 Çarşamba 12:03

Ortaöğretim kurumlarına girişte yapılacak isteğe bağlı merkezi sınava, bugünden itibaren 18 Nisan'a kadar başvuru yapılabilecek.

8. sınıfta öğrenim görenöğrencilerden merkezi sınava katılmak isteyenler, başvurularını bugündenitibaren elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacak.

Açık öğretim ortaokuluöğrencilerinin başvuru işlemlerini, Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü takipedecek. Yurt dışında e-Okul Sistemi'ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim görenöğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak,denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleriveya konsoloslukları üzerinden yapacak.

Sınaviki bölümden oluşacak

Merkezi sınav, 8. sınıföğretim programları esas alınarak yapılacak. 2 Haziran Cumartesi günü yapılacaksınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 sorusorulacak.

Sınavın birinci bölümü09.30'da, ikinci bölümü ise 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümü ise 40soruluk sayısal alandan oluşacak ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'incisınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi veAtatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısalbölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere 40 soruyöneltilecek.

İki bölüm arasında verilensüre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Busürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

Bu haber 331 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ