20 Ocak 2018 Cumartesi 04:05
 
  • 3,810 TL

  • 4,657 TL

  • 162,74 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

İSTİKLAL SAVAŞI KAHRAMANININ KONAĞI RESTORE EDİLECEK

İstiklal Savaşı kahramanının konağı restore edilecek
20 Haziran 2017 Salı 13:00

Taşköprülü Rıza Bey konağı yeniden hayat bulacak

İstiklal Savaşı’nda Kocaeli Taşköprü yöresinde kurduğu millî müfrezeyle işgal güçlerine karşı savaşan Beşdivanlı Rıza Bey’in tarihi konağı restore edilecek

 

“Taşköprülü Rıza Bey”, “Beşdivanlı Rıza Bey” ve “Kocabaşoğlu Rıza Bey” olarak tanınan Rıza Bey’in Derince’nin Tahtalı Mahallesi Davulcular Mevkii’nde yer alan konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı KUDEB uzmanlarınca tespit edildi. İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurularak tarihi yapının 2011 yılında tescili gerçekleştirildi. Tescillenmesinin ardından tarihi konak, Beşdivanlı Rıza Bey’in torunları tarafından restorasyonu yapılarak gelecek kuşaklara aktarılması, şehir tarihimize yönelik çalışmalarda kullanılması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağışlandı.

 

ASLINA UYGUN OLARAK RETORE EDİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından rekonstrüksiyona yönelik hazırlanan Beşdivanlı Rıza Bey Konağı’nın projeleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Rekonstrüksiyon çalışmasının tamamlanmasına müteakiben, tarihi konak aslına uygun olarak yeniden hayat bulmuş olacak.

 

BEŞDİVANLI RIZA BEY KİMDİR?

Beşdivanlı Rıza Bey, Taşköprü nahiyesi eşraflarından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa’nın oğludur. Yusuf Ağa’nın beş çocuğundan biri olan Rıza Bey, 1884 yılında Derince Davulcular’da doğmuştur. Babasından sonra oğlu Rıza Bey tarafından kullanılmaya başlayan konak, Millî Mücadele yıllarında yörede etkin bir rol oynayan Rıza Bey tarafından bir süre karargâh olarak da kullanılmıştır. Bu nedenle konak, sadece mimari yönüyle değil milli tarihimizde aldığı rol sebebiyle de büyük önem taşımaktadır.

 

KALEM İŞLERİYLE ÜNLÜ

Konak, tarihi değerinin yanı sıra estetik açıdan da kentimizin sayılı eserleri arasındadır. Konağın dış cephesinde ve içerisinde yer alan ender güzellikteki kalem işleri şehrimizdeki nadir örneklerdendir. Geleneksel Türk konut mimarisi örneklerine göre inşa edilmiş olan konak iki kattan oluşmaktadır. Konağın alt katında ahır, samanlık-odunluk, depo üst katında ise gündelik yaşam alanları bulunmaktadır.

 

KOCAELİ HALKININ KULLANIMINA SUNULACAK

Kocaeli Taşköprü yöresindeki önemli kültürel miras eserlerinden birisi olan Beşdivanlı Rıza Bey Konağı, rekonstrüksiyon uygulamasının tamamlanmasından sonra sosyal ve kültürel amaçlı kullanılacak.
Bu haber 905 defa okundu

DİĞER HABERLER

Nusret mi Mehmet mi?

Nusret mi Mehmet mi?

.

Emekli memurlar dikkat

Emekli memurlar dikkat

ikramiye için son gün 29 Ocak

İmar yolu açma ihalesi yapıldı

İmar yolu açma ihalesi yapıldı

Kartepe Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İmar Yolu Açılması Yapım İşi ihalesi gerçekleştirdi.

BAŞSİAD'tan Kripto paralar semineri

BAŞSİAD'tan Kripto paralar semineri

BAŞSİAD Başarılı İş Adamları Derneği Bitcoin ve etherium vb. diğer Kripto Paralar ile ilgili bilgilendirme semineri düzenliyor

Akmeşe'ye değer katacak

Akmeşe'ye değer katacak

İzmit Belediyesi tarafından şehir merkezine en uzak yerleşim yeri olan Akmeşe’de önemli bir yatırım yapılıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET