24 Eylül 2017 Pazar 15:11
 
  • 3,495 TL

  • 4,178 TL

  • 146,14 TL

  • 104.123

Öncekiler Sonrakiler

İSTİKLAL SAVAŞI KAHRAMANININ KONAĞI RESTORE EDİLECEK

İstiklal Savaşı kahramanının konağı restore edilecek
20 Haziran 2017 Salı 13:00

Taşköprülü Rıza Bey konağı yeniden hayat bulacak

İstiklal Savaşı’nda Kocaeli Taşköprü yöresinde kurduğu millî müfrezeyle işgal güçlerine karşı savaşan Beşdivanlı Rıza Bey’in tarihi konağı restore edilecek

 

“Taşköprülü Rıza Bey”, “Beşdivanlı Rıza Bey” ve “Kocabaşoğlu Rıza Bey” olarak tanınan Rıza Bey’in Derince’nin Tahtalı Mahallesi Davulcular Mevkii’nde yer alan konağı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı KUDEB uzmanlarınca tespit edildi. İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurularak tarihi yapının 2011 yılında tescili gerçekleştirildi. Tescillenmesinin ardından tarihi konak, Beşdivanlı Rıza Bey’in torunları tarafından restorasyonu yapılarak gelecek kuşaklara aktarılması, şehir tarihimize yönelik çalışmalarda kullanılması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağışlandı.

 

ASLINA UYGUN OLARAK RETORE EDİLECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından rekonstrüksiyona yönelik hazırlanan Beşdivanlı Rıza Bey Konağı’nın projeleri Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Rekonstrüksiyon çalışmasının tamamlanmasına müteakiben, tarihi konak aslına uygun olarak yeniden hayat bulmuş olacak.

 

BEŞDİVANLI RIZA BEY KİMDİR?

Beşdivanlı Rıza Bey, Taşköprü nahiyesi eşraflarından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa’nın oğludur. Yusuf Ağa’nın beş çocuğundan biri olan Rıza Bey, 1884 yılında Derince Davulcular’da doğmuştur. Babasından sonra oğlu Rıza Bey tarafından kullanılmaya başlayan konak, Millî Mücadele yıllarında yörede etkin bir rol oynayan Rıza Bey tarafından bir süre karargâh olarak da kullanılmıştır. Bu nedenle konak, sadece mimari yönüyle değil milli tarihimizde aldığı rol sebebiyle de büyük önem taşımaktadır.

 

KALEM İŞLERİYLE ÜNLÜ

Konak, tarihi değerinin yanı sıra estetik açıdan da kentimizin sayılı eserleri arasındadır. Konağın dış cephesinde ve içerisinde yer alan ender güzellikteki kalem işleri şehrimizdeki nadir örneklerdendir. Geleneksel Türk konut mimarisi örneklerine göre inşa edilmiş olan konak iki kattan oluşmaktadır. Konağın alt katında ahır, samanlık-odunluk, depo üst katında ise gündelik yaşam alanları bulunmaktadır.

 

KOCAELİ HALKININ KULLANIMINA SUNULACAK

Kocaeli Taşköprü yöresindeki önemli kültürel miras eserlerinden birisi olan Beşdivanlı Rıza Bey Konağı, rekonstrüksiyon uygulamasının tamamlanmasından sonra sosyal ve kültürel amaçlı kullanılacak.
Bu haber 838 defa okundu

DİĞER HABERLER

PTT'den personel alımına ilişkin flaş açıklama

PTT'den personel alımına ilişkin flaş açıklama

.

Büyükşehir’den, 17 bin 500 adet yeni öğrenci kent kartı

Büyükşehir’den, 17 bin 500 adet yeni öğrenci kent kartı

Büyükşehir bu yıl 17 bin 500 adet yeni indirimli öğrenci kent kartının düzenlemesini yaptı

Albay Sami Bey’in evi yenilendi

Albay Sami Bey’in evi yenilendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dilovası Tavşancıl’daki tarihi yapılardan biri olan Albay Sami Bey Evi yenileme çalışmalarını tamamladı.

Büyükşehir’den yüzde elli hibeli çilek fidesi

Büyükşehir’den yüzde elli hibeli çilek fidesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere yüzde elli hibe ile Albion çilek fidesi dağıtıyor

100 Milyon TL lik ihalenin tarihi açıklandı

100 Milyon TL lik  ihalenin  tarihi açıklandı

Kartepe’nin 50 yıllık hayali Teleferik Projesi hayata geçiyor.

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı

İSU Genel Müdürlüğü, “sudan güç alan” stratejisi ile enerji yatırımlarını sürdürüyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ