25 Eylül 2018 Salı 17:01
 
  • 6,192 TL

  • 7,304 TL

  • 239,32 TL

  • 98.880

Öncekiler Sonrakiler

İSU KARTEPE AVLUBURUN HES'İ TAMAMLADI

İSU Kartepe Avluburun HES'i tamamladı
22 Eylül 2017 Cuma 14:44

İSU Genel Müdürlüğü, “sudan güç alan” stratejisi ile enerji yatırımlarını sürdürüyor.

 İşletmecilikte enerji harcamalarını azaltmayı hedefleyen İSU, Kandıra Namazgah Barajı Hidroelektrik Santrali’nden (HES) sonra Kartepe Avluburun hattı HES inşaatını tamamlayarak test aşamasına getirdi. Genel Müdür Ali Sağlık,” HES ve GES yatırımlarımız ile enerji elde ederek hem enerji maliyetlerini hem de karbon salınımını azaltacağız. ” dedi.

 

YILLIK 30 MİLYON LİRA ENERJİ MALİYETİ

Kurum 760 bin abonesine sağlıklı içmesuyu ile altyapı hizmeti vermek için 14 adet içmesuyu arıtma tesisi, 22 adet atıksu arıtma tesisi, 602 adet içmesuyu deposu, 195 adet içmesuyu terfi merkezi, 52 adet atıksu terfi merkezi ve 12 adet yağmursuyu terfi merkezi ile hizmet veriyor. İçmesuyu ile atıksu yatırımlarında yıllık 30 milyon liranın üzerinde enerji harcaması bulunan İSU, sudan güç aldığı stratejisi ile enerji harcamalarını azaltmak için HES ve Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımları yapıyor.

 

İLK NAMAZGAH BARAJI HES TAMAMLANDI

Kurum, geçtiğimiz yıl Kandıra Namazgah Barajı’nın fazla suyunu değerlendirmek için 1780 kilowatt saat kurulu gücü bulunan Namazgah Barajı HES’i tamamlayarak enerji elde etmeye başladı. Elde ettiği yıllık 2 milyon 430 bin kilowatt elektrik enerjisi ile kullandığı tesislerin enerji ihtiyaçlarının bir kısmını karşıladı.

 

AVLUBURUN HES 2 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Belirlediği program çerçevesinde HES ve GES yatırımlarını sürdüren İSU Genel Müdürlüğü,  Kartepe Samanlı dağlarında bulunan Avluburun kaynağından enerji elde etmek için geçtiğimiz yılın sonunda başladığı Avluburun HES yatırımının inşaatını tamamladı. Kurulu gücü 171 kilowatt/saat olan Avluburun HES’te testler yapılıyor. Türbin ve inşaat maliyetleri ile yaklaşık 2 milyon liraya mal olan tesisten yıllık 880 bin kw enerji üretilecek.

 

GENEL MÜDÜR SAĞLIK,”TESİSLER İLE YILLIK 14 MW ENERJİ ELDE EDECEĞİZ”

Enerji yatırımları ile hem enerji maliyetlerini hem de karbon salınımını azaltacaklarını ifade eden İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, ”Sudan güç alan hidroelektrik projeleri, başta kurumumuz adına işletme faaliyetlerinde kullandığımız enerji maliyetlerini düşürücü bir etki oluşturacaktır. Bu açıdan ilimiz ve ülkemiz adına karbon salınımının azaltılmasında son derece önemlidir. Enerji yatırımlarımız kapsamında Namazgah ve Avluburun HES yatırımlarımızı tamamladık. İnşaatları devam eden Soğukpınar 1,2,3,4, Paşadağ ve Gölcük DM2 HES’leri, Kullar ve Namazgah GES yatırımları ile Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesislerinin tamamlanması ile birlikte 14 MW kurulu güç ile yıllık 27,3 GWh enerji üreteceğiz. Böylelikle kurumumuzun yıllık enerji ihtiyacının yüzde 42’sini karşılayacağız.Su ve güneşten yararlanarak önemli bir katma değeri de ekonomiye kazandırmış olacağız. ”dedi.
Bu haber 458 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bu yıl da birlik ve beraberlikle Sevgide Buluşalım!

Bu yıl da birlik ve beraberlikle Sevgide Buluşalım!

Bu yıl 13.’sü düzenlenecek ''Sevgide Buluşalım'' etkinliğinin basın toplantısı gerçekleştirildi

'2018 yılı Üniversitemize Hoşgeldiniz' etkinliği gerçekleştirildi

'2018 yılı Üniversitemize Hoşgeldiniz' etkinliği gerçekleştirildi

.

İlçe merkezine 7 katlı otopark yapılacak

İlçe merkezine 7 katlı otopark yapılacak

Büyükşehir, Gebze Kızılay Caddesi’nde yapacağı 7 katlı otoparkla ilçe merkezinde parklanmayı sorun olmaktan çıkaracak

Kalp krizi geçiren sürücü ağaca çarptı

Kalp krizi geçiren sürücü ağaca çarptı

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET