19 Ekim 2017 Perşembe 23:12
 
  • 3,658 TL

  • 4,332 TL

  • 151,43 TL

  • 108.434

Öncekiler Sonrakiler

İZGAZ'DAN ATİNAK'A EĞİTİM

İzgaz'dan Atinak'a eğitim
20 Haziran 2017 Salı 15:48

İZGAZ Derince’de altyapı çalışmalarını yürüten yüklenici firma çalışanlarına, hat hasarlarını önlemek için güvenlik tedbirleri eğitimi veriyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Atinak Mühendislik İnşaat San. Tic. A.Ş.'ye yaptırılan Derince içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının inşaat çalışmaları Mayıs 2017 tarihi itibariyle 3 yıl sürecek.Bu sürede olası hat hasarlarına karşı firma çalışanlarına periyodik eğitimler verilmeye başlandı.
 

İZGAZ, diğer altyapı çalışmalarından kaynaklı hasarları engellemek, olası bir hasarda güvenliği ve kentte yaşam konforunun olumsuz etkilenmemesini sağlamak amacıyla alt yapı çalışmalarını yürüten yüklenici firma yetkililerine, makine operatörlerine ve alanda görevli tüm personellerine doğal gaz hatları ile ilgili detaylı güvenlik eğitimleri veriyor.

 

EĞİTİMLER PROJE SÜRESİNCE DEVAM EDECEK

 

İZGAZ’dan yapılan açıklamada eğitimlerle ilgili olarak verilen bilgide şöyle denildi; "Kocaeli’nin Derince ilçesinde içmesuyu hattı, kanalizasyon hattı, yağmursuyu hattı, enine yatay sondaj inşaatı, atıksu terfi hattı, terfi istasyonu inşaatları sürdürülüyor. Çalışmaların yapıldığı güzergah genelinde İZGAZ’ın doğal gaz hatları da bulunuyor.

 

GÜZERGAH BOYUNCA DOĞAL GAZ VAR

 

Çalışma yapılırken bu doğal gaz hatlarına zarar verilmesini önlemek için teorik ve pratik eğitimler veriyoruz. Her türlü kazı işlemleri için mutlaka tarafımıza bildirilmesi gerekiyor. Kazı çalışmaları başlamadan bu bölgelere giden ekiplerimiz işaretleme yapıyor, kazı esnasında periyodik kontroller gerçekleştirip, çalışmaların bitirilip, hattın kapatılmasına kadar tüm süreçte refakat ediyor.

İZGAZ yetkililerinin vermiş olduğu yüklenici firma personel eğitimlerinde, doğal gaz ile ilgili genel bilgiler, kaynaktan eve doğal gaz serüveni, şebeke üzerindeki ekipman ve elemanlar, altyapı çalışmasına başlarken neler yapılacağı anlatılırken, işlenen konular ise şöyle;

·         Doğal gaz hakkında genel bilgi,

·         Doğal gaz hatları hakkında genel bilgi (doğal gaz boru malzemesi, ikaz bandı, doğal gaz kumu, tranşe ebatları, boru derinliği)

·         Harita bilgileri, 

·         Çalışma yapacak kurumun yapması gerekenler (Doğal Gaz Acil 187’ye haber verilmesi, kazıya başlamadan yer gösterimi için İZGAZ ekiplerinin beklenmesi, hat bulunduğunda ve hattın açma kapama işlemleri için İZGAZ ekiplerinin nezaretinde işlemlerin yapılması)

·         Bunların dışında olası bir hat hasar durumunda neler yapılması gerektiği (Doğal Gaz Acil 187’nin aranması, çalışan ekipmanların kapatılması, çevre emniyetinin alınarak olay yerinden uzaklaşılması ve yetkililer gelinceye kadar kimsenin olay yerine yaklaştırılmaması)

·         Olası hatalı kazı çalışmalarıyla ilgili görsel sunumlar…

Açıklamada şu bilgilere de yer verildi. “Tüm altyapı şirketlerinin ortak sorumluluğu olan altyapı güvenliği konusunda alınacak önlemlere ilişkin çalışmalarımız her yıl belli bir program dahilinde devam etmektedir. Şehrimizde faaliyet gösteren tüm altyapı şirketlerinin bu yöndeki çabalarına katkı sağlamak gerektiğine inanıyoruz. Son 1 yılda sadece İZGAZ altyapısında 207 adet 3. Taraf kaynaklı hasar meydana geldi. Bunların nedenlerini araştırıp tekrarlamamaları için alınacak önlemler üzerinde paydaşlarımızla çalışmalar yürütüyoruz.”.

.


 Bu haber 1305 defa okundu

DİĞER HABERLER

Vatandaş ne yapsın?

Vatandaş ne yapsın?

.

Erdoğan'ın danışmanı Dişli istifa etti

Erdoğan'ın danışmanı Dişli istifa etti

AK parti Sakarya milletvekili Şaban Dişli, İstifa Etti

Ergüney, Başvurular en kısa sürede cevaplanıyor

Ergüney, Başvurular en kısa sürede cevaplanıyor

Eylül ayı BİMER İstatistik Raporu yayınlandı.Kocaeli ilinde BİMER şikayetlerine en kısa sürede cevap veren kamu kurumunun Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olduğu belirtiliyor.

Kuruçeşme'de iki araç yandı

Kuruçeşme'de iki araç yandı

İzmit Kuruçeşme'de park halinde duran iki araç yandı.olayda maddi hasar meydana geldi.

Adaylar DİKKAT! ÖSYM sınav tarihini netleştirdi

Adaylar DİKKAT! ÖSYM sınav tarihini netleştirdi

ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Mahmut Özer YKS sınavına ilişkin bir açıklamada bulundu.

‘Bilge Kral’ Gebze’de anılacak

‘Bilge Kral’ Gebze’de anılacak

Gebze Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç anma programı gerçekleşecek.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ