21 Mart 2019 Perşembe 19:37
 
Öncekiler Sonrakiler

İZMİT BELEDİYESİN'DE MART AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İzmit Belediyesin'de Mart ayı meclis toplantısı yapıldı
07 Mart 2018 Çarşamba 09:27

İzmit Belediyesi Mart dönemi meclis toplantısı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan başkanlığında yapıldı.

Başkan Doğan gündem maddelerine geçilmeden önce yaptığı konuşmada Afrin harekâtında şehit olan güvenlik güçlerimiz için başsağlığı, yaralılar için de acil şifalar dileğinde bulundu. Mecliste üyelerin Huzur haklarının Mehmetçik Vakfı’na verilmesi kabul edildi.
Kuruçeşme’de Telekom’un boş bulunan binasının kamulaştırılıp yerine katlı otopark yapılmasıyla ilgili madde detaylı görüşülmek üzere ilgili komisyona gönderildi.
Gündem maddeleri arasında yer alan Yenimahalle, Kuruçeşme Fatih ve Doğan mahallelerini kapsayan sınır değişikliği ile ilgili olarak ilgi (a) dilekçe ile Barış Caddesinin güneyi, D-100 Karayolunun kuzeyi arasında kalan kısmın Kuruçeşme Fatih Mahallesine bağlanması, ilgi (b) dilekçe ile Lozan Caddesinin güneyi, D-100 Karayolunun kuzeyi arasında kalan kısmın Doğan Mahallesine bağlanması teklifi ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün yazısı detaylı görüşülmek üzere plan bütçe komisyonuna havale edildi.

DEĞERİNİN ÜSTÜNDE

Yeşilova’da bulunan imar planındaki akaryakıt satış ve LPG ikmal istasyonu ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporunun görüşmesi yapıldı. CHP’li üyelerin konuyla ilgili eleştirilerini cevaplandıran Başkan Doğan “ görevlerimizden biri de gelirleri arttırmak, bütçemizi genişletmek, kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmaktır. Her zaman kamunun menfaatlerini  ön planda tutarız. Bunun için de yeri gelir yer satarız, yeri gelir   yer alırız. Önemli olan şehrin ve kurumun menfaatleridir. Şehir ve kurum  bundan karlı çıkıyor mu buna bakılır. Benzin istasyonun yapılmasında da  CHP karşı çıkmıştı. Kurulan bir tesis sadece bizim kararımızla olmaz. Bir takım koşullar sağlandığında izinler verilir. Yerle ilgili bir sorun yok. Bir ihtiyaçtan doğdu. Şu anda karlı bir kuruluş oldu. Yanlış bir muhalefet olduğunuzu ortaya çıktı. Yerle ilgili şehrin ve belediyenin menfaati doğrultusunda değerinin üstünde bir  durum ortaya çıktı. Kamunun ve belediyenin menfaati için satmak istiyoruz. 8-10 kişiye de istihdam sağlanıyor. Biri beş yapan bir faaliyeti eleştirmeyi anlamak mümkün değil. Bölgede  gerekli sosyal faaliyetler zaten yapılıyor. Bunun bir alternatifini hemen üretiyoruz. Kuruçeşme’nin girişinde yaklaşık 3 dönümlük alanı alıp bölgenin  ihtiyacını giderecek katlı otopark yapacağız” dedi. Daha sonra madde oylanarak oy çokluğu ile kabul edildi.

DOĞAN’A YETKİ

İzmit Belediye Meclisinde Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütülmesi için Başkan Doğan’a yetki verilmesiyle ilgili Plan Bütçe Komisyonun raporu da kabul edildi. Buna göre,  2015/7858 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden 10/07/2015 tarih ve 29412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, “6306  sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”  kapsamında “Riskli Alan” ilan edilen Cedit’teki 12.6 hektarlık alanda gerçekleştirilecek planlama, projelendirme ve uygulamalarla ilgili çalışmaların yürütülmesi için Doğan’a oy çokluğu ile yetki verilmiş oldu.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Başkan Doğan bu konuyla ilgili olarak da “ bölgede artık icraya gelindi. Proje bakanlığa aittir. Birinci derecede müdahale edilmesi gereken bir bölge. Bir çok sıkıntının yaşandığı bir bölge. Riskli, insanlara mezar olabilecek bir yer. Bakanlar kurulunun kararı var. Bütün işleri hukuk içinde yapıyoruz. Önemli bir mesafe alındı. Her şey açık, gizli saklı olmadan yapılıyor. En doğru şekilde yapılması için çalışıyoruz. Her şey Ankara’nın onayı ile yapılıyor. Artık kişilerle görüşülme aşamasına gelindi. Dönüşümün temel  felsefesi insanımızın daha güzel,  daha güvenli konutlarda ve çevrede yaşamasıdır. Bu şehrin örnek bir bölgesi olacak. Bölge değer kazanacak. Belediye olarak tek delikli kuruş menfaatimiz olmayacak. Cedit’te ne kadar  Ceditli kalırsa o kadar çok  mutlu olurum. Yerinde dönüşüm yapılacak. Orada bir kazanç olacaksa o da bu şehrin ve oradaki insanların kazancı olacaktır.  Vatandaşlarımız da  dönüşümün bir an önce başlamasını istiyor. Her yönden kazançlı olacak. Türkiye’ye örnek bir çalışma olacak. Bize Allah razı olsun densin yeter. Başka bir beklentimiz yok.   Kentsel dönüşüm belediyelerin üstüne para harcadığı yerler olmalı. Biz de bunu yapıyoruz.

CEDİTLİ KAZANACAK

Ceditli kazanacak. Yeni bir Cedit olacak.  Bazı zorluluklar olabilir bunu hep birlikte aşacağız. Vatandaşın sıkıntısını görerek böyle bir işe giriyoruz. Son derece samimiyiz. Gece gündüz çalışarak projeyi bu aşamaya getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyemiz ve TOKİ güvencesiyle yapılacak. Asla bir haksızlığa göz yummayız, kimsenin hakkı yenmeyecek. Vatandaşın, şehrin hukuku korunacak. Burada en ufacık bir kuruluşun delikli kuruş çıkarı olmayacak. Model olacak bir çalışma olacak” şeklinde konuştu.   
 
MUHTARLARIN YURT DIŞI GEZİSİ

Mecliste mahalle muhtarlarının birlik ve beraberliklerinin pekiştirilmesi, bilgi ve tecrübelerinin görsel olarak arttırılması için Nisan- Mayıs aylarında Yunanistan, Makedonya ve Kosova’ya karayolu ile  kültür gezisi düzenlenmesi ve tüm giderlerin belediye bütçesinden ödenmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu geldiği şekliyle kabul edildi. Buna göre gezi ileri bir tarihe ertelendi.
Çocuk ve gençlerin zamanın olumsuz şartlarından etkilenmemesi halihazırda gelişen teknolojik şartlar ve sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi için alınacak tedbirlerin neler olabileceğinin araştırılması için  Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonunun teklifi de meclis üyelerince kabul edildi.

BETON MİKSERLERİNE KAPAK

İzmit Belediye meclis gündem maddeleri arasında bulunan ilçe sınırları içindeki inşaat işlerinde çalışan beton mikserlerinin özellikle eğimli yollarda yol üst kaplamalarına beton dökerek zarar vermesinin önüne geçmek amacıyla hazır beton/ çimento işi yapan firmalara ait beton mikserlerinde ekolojik yarım kapak kullanma şartı aranmasıyla ilgili Çevre Sağlık Komisyonunun raporu geldiği şekliye kabul edildi.
Çağdaş Belediyecilikte esas olan engelli yurttaşların, engelli hallerini hissettirmeden her yurttaş gibi eşit yaşam koşullarından soyutlanmadan, belediyelerin tüm hizmetlerinden yararlanmaları amacıyla ‘ENGEL OLMAK İÇİN DEĞİL DESTEK OLMAK İÇİN’ sloganıyla İzmit’te engelli yurttaşların bu hizmet alımlarında sorunlarının sıkıntılarının tespit edilmesi ve çözüm yollarının hayata geçirilmesiyle ilgili  Sosyal Hizmetler Komisyonu  14.02.2018 tarihli raporu da görüşülerek karara bağlandı.
Bir sonraki  meclis toplantısının 3 Nisan Salı günü saat 15.00 de yapılması kararlaştırıldı.

Bu haber 271 defa okundu

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ