11 Aralık 2018 Salı 02:14
 
  • 5,326 TL

  • 6,049 TL

  • 213,58 TL

  • 92.227

Öncekiler Sonrakiler

KAMUDA FARKLI İSTİHDAM MODELLERİ SON BULMALI

Kamuda farklı istihdam modelleri son bulmalı
08 Aralık 2017 Cuma 13:50

.

Taşeron çalışanlarının kadroya alınması için yapılan çalışmalar, içerisine kamuda çalışan diğer sözleşmeli personellere yer verilmeyerek unutulması hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker şubede basın açıklaması yaptı.Çeker açıklamasında şu görüşlere yer verdi;Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşerona, 4-B’li, personel çalıştırılmasına, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanı çalıştırılmasına, büyük hak kayıplarının olduğu 4-C modeline yıllardır karşı olduğumuzu  ve sonlanması gerektiğini her platformda söyledik.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama ile taşeron işçilerine kadro verilmek suretiyle  mağduriyetlerinin sonlandıracağını kadroya alınacaklarını ilan etmesi önemlidir. Yapılan açıklamayı önemsiyoruz.
Taşeron çalışanlarının nasıl ve ne şekilde kadroya alınacakları konusunda kamuoyunun ve çalışanların yeterli bilgilendirilmemesi çalışanların temsilcileri olan sendikalar ile konunun müzakere edilmemesi kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.  

Kurumların yapmış olduğu hizmet alım ihalelerini almış olan müteahhitlerin hizmet sözleşmelerinin süreleri sonlanmadan, sözleşmeleri fesih edildiği takdirde, hak sahiplerine tazminat talep etme hakkı doğacaktır. Hizmet alımlarının ücretlerini kurumlar elde etmiş oldukları döner sermaye gelirlerinden ödedikleri için ihale fesihlerinden doğabilecek tazminatları kurumlar mı ödeyecek, yoksa genel bütçeden mi karşılanacak bunlar açıklığı kavuşması gerekmektedir.
 Umarız ki; kamu bir daha taşeron  ve emekçinin ve hakkının sömürüldüğü, kölelik düzeninin yansıması olan çalışma biçimlerine tenezzül etmez.

Türk Sağlık-Sen olarak kamuda görev yapan tüm çalışanların herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan kadrolu olarak görev yapması gerektiğini yıllardır söylüyoruz.

Farklı istihdam modelleri, aynı işi yapan çalışanlar arasında adaletsizliğe neden olduğu gibi, farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmaları ise çalışma barışını bozmakta, işyerinde huzuru yok etmektedir. Bu durumda kaliteli hizmet üretimine olumsuz etki etmektedir. 

Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi için yapılacak düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemlidir. Ama eksiktir. 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur.
Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi açıklamasın da adı gecen personeller unutulmuştur. Taşeron çalışanlarına kadro verilmesi  düzenlemesinde 4-B’li, 4-C’li personele, Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanlarına, Vekil Ebe-Hemşirelere de kadro verilerek yapılacak düzenleme taçlandırılmalı ve kamuda farkı istihdam sonlandırılmalıdır.
 
Bu taleplerin karşılık bulması adına Türk Sağlık Sen olarak gerekli girişimler  için baş vurularımızı yapacağız.

Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilme sürecinde  kamuda asıl işi yapan ve devletle aralarında sözleşme olan 4/B’li, 4/C’li, Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları, Vekil Ebe-Hemşirelerinde  kadro alması için gerekli girişimlerde bulunacağız.

Türk Sağlık-Sen olarak yıllardır  Kamuda fedakârca hizmet yapan bu çalışma arkadaşlarımıza da kadro verilmesi için bu süreçte mücadele edeceğimizi herkes iyi bilmelidir. Hak ettikleri kadroya, ekonomik ve sosyal haklara kavuşuncaya dek mücadelemiz devam edecektir.

Bu haber 680 defa okundu

DİĞER HABERLER

Dilovası Hamsi Festivalinde Buluştu

Dilovası Hamsi Festivalinde Buluştu

.

Bir günde beş köyde köylüleri dinlediler

Bir günde beş köyde köylüleri dinlediler

.

Kocaeli AFAD'da eğitimlere devam

Kocaeli AFAD'da eğitimlere devam

Kocaeli AFAD İl Müdürlüğü, Kasım ayında 13 farklı yerde 937 kişiye afet eğitimi verdi ve tatbikat yaptırdı.

Körfez mahallesi'ne meydan

Körfez mahallesi'ne meydan

İzmit Belediyesi tarafından Körfez (42 Evler) Mahallesi’ne meydan yapıldı.

Kocaeli Özel Eğitim Kurumları Derneği Valiyi ziyaret etti

Kocaeli Özel Eğitim Kurumları Derneği Valiyi ziyaret etti

.

33 Dilenciye yasal işlem

33 Dilenciye yasal işlem

İzmit Zabıtası vatandaşların huzur ve güveni için 7 gün 24 saat boyunca görev yapıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ