25 Şubat 2020 Salı 11:48

KANDİLLİ UYARDI

Kandilli uyardı
24 Ocak 2020 Cuma 23:00

Evlere girmeyin

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin bölge için normal olduğunu ve önümüzdeki yıllarda da böyle depremler görülebileceğini söyledi. Şu ana kadar 30'un üzerinde artçı kaydedildiğini belirten Özener, hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyardı.

Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'ndeki canlı yayında Elazığ depremiyle ilgili bilgi verdi. Bölgenin çok aktif bir bölge olduğunu ve Doğu Anadolu fay hattında böyle depremlerin görülmesinin normal olacağını belirten Özener, artçılar konusunda uyardı.

İşte Özener'in açıklamalarından bazı satır başları:

"Biraz daha güney batıda 1893'te 9 şiddetinde bir deprem var. Gördüğünüz gibi bölge çok aktif bir bölge. Dolayısıyla bölgenin aktivitesinden bahsetmemiz de normal. 1905'ten en son 2010 yılında Kovancılar bölgesinde 6,1 aletsel büyüklüğünde bir deprem. Mevcut depremler gördüğünüz gibi Doğu Anadolu fay hattının karakterine uygun bir depremden bahsediyoruz.

"40 kilometrelik bir alan kırılmış olabilir"

Deprem tahmini olarak 40 kilometrelik bir alan kırdığını tahmin ediyoruz biz. Artçılarına da baktığınız zaman yaklaşık 75 kilometre bir alana yayılıyorlar. Kuzeydoğu güneybatı doğrultusunda şu an 30 ama buraya gelinceye kadar bir kaç tane daha yaşandı ve 30'un üzerine çıktı. Tabii ki bu artçılar devam edecek. Dolayısıyla bu artçılarında belki önümüzdeki hafta boyunca devam etmesini beklemek hiç de yanlış olmayacaktır.

"Eksikliği hissedilen bir depremdi"

Bölge sismik olarak oldukça aktif bir bölge ve uzun yıllardır da eksikliği çekilen bir deprem vardı. Bu da onların sonucunda sismik boşluğun dolması gibi nitelendirebiliriz ama bu tip depremleri bölgede tekrar görme olasılığımız var. Bu depreme özel hep söylediğimiz gibi yaklaşık 1 derece küçüğe kadar yani 5.5-5.6'lık artçılar sarsıntılar görebiliriz. Bizim kaydettiğimiz artçıların en büyüğü 4.8 büyüklüğünde. Önümüzdeki gelen süreçde de yetkili makamları mercileri de uyarılarına uyararak özellikle hasarlı binalarımız varsa onlara girmekten kaçınmakta fayda var."

Bu haber 594 defa okundu

DİĞER HABERLER

İZAYDAŞ, Körfez’den 1 yılda 380 ton çöp topladı

İZAYDAŞ, Körfez’den 1 yılda 380 ton çöp topladı

İZAYDAŞ, dört adet deniz yüzeyi temizleme teknesiyle İzmit Körfezi’nden bir yılda 380 ton çöp topladı.

Başkan Özlü: "Geleceği Gençler Tesis Edecek"

Başkan Özlü:

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, "Gençlerle Başbaşa" etkinliği kapsamında Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

K1 Köprülü Kavşağı’na geçici güzergah

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün K1 Köprülü Kavşağı’nda yapacağı çalışma nedeniyle geçici güzergah oluşturuldu.

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde yunuslar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı

İzmit Körfezi'nde görülen yunuslar denizde eşsiz bir görsel oluşturdu.

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO’dan Ulaştırma Bakanlığı’na çıkarma

KOTO Başkanı Necmi Bulut ve beraberindeki heyet, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses’i ziyaret ederek, üyelerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine kapsamlı dosya sundu

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ