26 Mayıs 2020 Salı 10:29

KAPASİTE KULLANIM ORANI ARTTI

Kapasite kullanım oranı arttı
25 Ocak 2019 Cuma 14:23

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre ocak ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74.4 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan azalırken, geçen aya göre 0.3 puan arttı. Kocaeli’de ise yüzde 70 ile geçen yıla göre 0.9 puan azalırken, geçen aya göre 0.8 puan arttı.

 

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hem Türkiye genelinde açıklanan rakamlar hem ilimiz verilerini incelediğimizde ocak ayı kapasite kullanım oranının birçok sektörde 2018’in altına indiğini görüyoruz. Kocaeli sanayinin ağırlıklı olarak ihracat yapması nedeniyle kapasite kullanım oranlarındaki söz konusu gerilemenin Türkiye geneli ile kıyaslandığında daha az olduğunu görüyoruz. İlimizde yaptığımız araştırmada, ocak ayında firmalarımızın yüzde 65’i kapasite kullanım oranlarının gerilediğini bildirdi. Azalış nedenleri arasında ekonomideki durgunluğa bağlı iç pazarda daralma ve siparişlerdeki azalma gösterilmiştir.” dedi.

 

Zeytinoğlu, Kocaeli’de otomotiv, kimya, metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite kullanımlarının ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

 

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 10’u şubat ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 49’u ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 41’i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 23’ü dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 60’ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 17s’i ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.
Bu haber 605 defa okundu

DİĞER HABERLER

Bu kafayla mı koronayı yeneceğiz

Bu kafayla mı koronayı yeneceğiz

Uyanıklara bak

'Oyuna gelmeyin oyuna'

'Oyuna gelmeyin oyuna'

Muhtar isyan etti

Hava soğudu

Hava soğudu

Yağmur geliyor

Başkan Şayir’den Ramazan Bayramı mesajı

Başkan Şayir’den Ramazan Bayramı mesajı

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Ramazan Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı!

Telafi eğitimi yıl içinde de sürecek

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ