14 Kasım 2018 Çarşamba 15:20
 
  • 5,467 TL

  • 6,163 TL

  • 211,30 TL

  • 93.501

Öncekiler Sonrakiler

KARAOSMANOĞLU'NDAN DTO'YA ZİYARET

Karaosmanoğlu'ndan DTO'ya ziyaret
07 Mayıs 2018 Pazartesi 13:34

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve yeni yönetimini ziyaret etti.

Ulaştırma ve haberleşmenin ülke ekonomisinin en önemli alt yapılarından birini oluşturulduğunun da vurgulandığı ziyarette, ulaşım unsurları arasında entegrasyonu sağlayan, hızlı ve ekonomik bir hizmet sunan, büyüme amacına en fazla katkıyı sağlayabilen, çevreyi tahrip etmeyen bir ulaştırma ve haberleşme alt yapısını oluşturmanın önemine de değinildi.
 
“İş dünyamızın gerçekleştireceğine inanıyorum”
Türkiye’nin Deniz Ticaret filosunun uluslararası rekabet gücünü artırmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “DTO Kocaeli şubemizin ve yeni yönetimimizin başarılı olmasını diliyorum. Dünyadaki yoğun ve ağır taşımacılığın en önemli ayağı denizden yapılmaktadır. Ticaretimizin önünü ve daha büyük coğrafyalara yayılmasını sizlerle birlikte iş dünyamızın gerçekleştireceğine inanıyorum” dedi.
 
“Bu noktada önemli atılımlar gerçekleştirdi”
Gemi inşa sektörünün gerek yerli gerekse yabancı armatörlerin gemi ihtiyacını karşılayacak şekilde desteklendiğinin de hatırlatıldığı ziyarette, denizin çevre koruma konularında meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıldığı da dile getirildi. 
“Türkiye’de deniz ticareti daha da gelişmelidir” diyerek görüşmede açıklamalarını sürdüren Başkan Karaosmanoğlu, “Yunanistan’ın dünyadaki deniz ticaretinde ülkemizden daha yukarılara da olması bizler açısından büyük bir eksiklik olarak görürken, son yıllarda ülkemiz deniz ticaretinde yakaladığı yukarı doğru ivmeyi de çok önemli buluyorum. Hükümetimiz bu noktada çok önemli atılımlar gerçekleştirdi. Ancak ufkumuzu daha genişleterek sadece ülkemiz değil dünya limanlarına da açılmamız gerektiğini düşünmekteyim. Onun için yeni yetişen arkadaşlar hem denizciliği hem de ticaretini çok iyi öğrenmelidir. Yabancı dil ile gelişim sağlamış gençlerimiz dünyayı karış karış gezerek yeni ticaret alanları bulmalıdır” ifadelerini sarf etti.
 
“Sahillerimizin pırıl pırıl olması için çalıştık”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Gültekin Görüm’ün de hazır bulunduğu ziyarette, kentte deniz ticaretinin gelişmesinde yeni şube yönetiminin büyük ivme kazandıracağına inandığını da vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Sizlerin dünyada söz sahibi olması, Türkiye’nin deniz ticaretinde söz sahibi olmasıdır. Şahsım olarak sizlerin her daim yanınızdayım ve destekçinizim. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında elimizden ne geliyorsa hep birlikte yapacağız. 1999 Marmara depremi sonrası Kocaeli’deki sahillere dökülen on binlerce kamyon malozu göreve geldikleri andan itibaren temizleyerek bugünkü hale getirerek halkımızın kullanıma açtık. Sahillerimizin pırıl pırıl olması için çalıştık. İzmit Körfezimizi mutfağımız gibi gördük ve arzu ettiğimiz hale getirdik. Ancak daha güzel olana kadar da bu çalışmalarımız devam edecektir” diyerek sözlerini tamamladı.
 
“Körfez, Kocaeli’nin denizcilik merkezidir”
DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel de ziyaret nedeniyle yaptığı konuşmada, “Körfez ilçemiz, Kocaeli’deki denizciliğin ana merkezidir. Bizi hep Kocaeli’nin deniz kenti olduğunu her platformda anlattık. Denizciliğin Türkiye için kurtuluş yolu olduğunu da söyledik. Türkiye’nin denizcilik alanında güçlü bir altyapısı olmasına karşın dünya deniz ticareti noktasında çok daha iyi yerlere gelmemiz gerektiğini de çok iyi biliyoruz. Dünya’daki denizcilik payından daha yüksek pay almamız gerekmektedir. Kocaeli’deki denizcilik ticaretinin daha aktif olması için şubemizin seçimlerine girdik ve üyelerimizin desteğiyle kazandık. Çok çalışacağız ve Kocaeli’nin denizcilik alanında daha iyi olması için elimizden gelenin fazlasını yapacağız.  Kocaeli olarak, hem Karadeniz’e hem Marmara’ya kıyımız var. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı. Yeniden başkan seçilen Vedat Doğusel’e başarılar dileyen Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da, “Ticaret Odasının Kocaeli Şubesi’nin ilçemizde olması bizleri son derece mutlu etmektedir” dedi. 
Birliktelik, ziyaretin anısına verilen hediyeleşmenin ve hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

Bu haber 364 defa okundu

DİĞER HABERLER

Gazi sayılmayanların sorunları bütçe toplantısında

Gazi sayılmayanların sorunları bütçe toplantısında

.

KOTO İhracat Destek Ofisi açıldı

KOTO İhracat Destek Ofisi açıldı

Kocaeli Ticaret Odası’nın da aralarında bulunduğu Türkiye’de 16 ilde, 25 Odada kurulan ‘İhracat Destek Ofisi’ TOBB’da düzenlenen törenle tanıtıldı.

Abdullah Karacan ebediyete uğurlandı

Abdullah Karacan ebediyete uğurlandı

LASTK-İŞ Genel Başkanı Abdullah Karacan, sevenlerinin dualarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Abdullah Karacan'ın katil zanlısı adliyeye sevk edildi

Abdullah Karacan'ın katil zanlısı adliyeye sevk edildi

.

Salim Dervişoğlu Caddesi D-100’e alternatif olacak

Salim Dervişoğlu Caddesi D-100’e alternatif olacak

Salim Dervişoğlu Caddesi ikinci etabında çalışmalar devam ediyor

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET