24 Mayıs 2018 Perşembe 18:46
 
  • 4,782 TL

  • 5,619 TL

  • 199,47 TL

  • 101.762

Öncekiler Sonrakiler

KARTEP’DE MUHTEŞEM FESTİVAL

Kartep’de Muhteşem Festival
10 Temmuz 2017 Pazartesi 17:10

Kartepe Belediyesi Geleneksel Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nin 3’ncüsü geniş katılımla yapıldı. 52 ülkeye canlı yayın verilen festival büyük coşku içerisinde 2 gün boyunca devam etti

Kartepe Belediyesi, zengin ve renkli görüntüler eşliğinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile geleneksel hale gelen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali’nin 3’ncüsü geniş katılım ve coşkuyla gerçekleştirdi. Yurt dışından ve içinden konukların katılımı ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle Kartepe Belediyesi tarafından 2 gün süreyle Seka Kamp Alanı’nda düzenlenen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali zengin ve renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşti. Festival 52 ülkeye canlı yayın verildi. 

GENİŞ KATILIM, YOĞUN İLGİ
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde yapılan festivale Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, AK Parti Milletvekilleri ve MKYK Üyesi Zeki Aygün, İlyas Şeker, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Kandaz, İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra Alemdar, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Uğur Karbuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, yurt içinden ve yurt dışından gelen binlerce konuk katıldı.

SIRBİSTAN’A GİDECEĞİZ
Geleneksel Unutulmuş Değerler Festivali’nin açılış konuşmasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Muhteşem bir medeniyetin bir parçası olmaktan doları gurur duyuyoruz. Değerlerimiz sayesinde bugünlere geldik. Unutulmaya yüz tutan değerlerine sahip çıkacak geleceğimiz olan gençlerimize anlatmak bizim borcumuzdur. Bizleri biz yapan değerlerimize son 3 yıldır sahip çıkıyoruz. Önce ilçemize sonra uluslararası düzeyde ulaşması için gayret sarf ediyoruz. Bu değerlerimizi 26-27 Ağustos’ta Sırbistan – Sancak Bölgesinde de tekrarlayarak etki alanını ve misyonunu geliştireceğiz” dedi.

15 TEMMUZ’DA DESTAN YAZILDI
Gönül coğrafyamızda bulunan bütün heryere ulaşmaya çalışıyoruz diyen Üzülmez “Çocuklarımız maalesef sanal dünyada yaşamak durumunda kalmaktadır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın değerlerimiz ile büyümesi önemlidir. Bizleri biz yapan değerlerimizi sizlere anlatmayı görev bildik. Atalarımız topraklarımıza göz koyanları bu birlik ve beraberlik ruhuyla Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de nasıl destanlar yazılmış ise 15 Temmuz’da destan yazıldı. Bir hafta sonra 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılını anacağız. 15 Temmuz’da milletimiz tarafından destan yazılmıştır” ifadelerine yer verdi.   

100 MİLYON TL ÜZERİ YATIRIM
Geleneklerimizi yaşadığımız sürece bu ülkeye göz koyanlara, göz koymak isteyenlere izin vermeyeceğiz diyen Başkan Üzülmez “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü etkinliklerinde Kartepe halkı olarak alanlarda olacağız. Bugün burada unutulmuş birçok değerimizi sizlere hatırlatmak istiyoruz. Bosna-Hersek, Makedonya ve Sırbistan’dan misafirlerimiz vardır. 120 bine ulaşan nüfusda 100 Milyonu geçen alt ve üst yapı yatırımı son 3 yılda yapılmıştır. 10 binin üzerinde kadımız bizden ve 10 bini geçen çocuğumuz belediyemizden hizmet almaktadır” açıklamasında bulundu.


TEŞEKKÜR ETTİ
Kartepe Belediye Başkanı Üzülmez’in ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekeriya Özak “Sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve merhamet duyguları, kardeşlik, komşuluk, akraba ilişkileri toplumda var olan ama zamanla kaybolmaya yüz tutmuş hale geliyor. Bu kavramlar yaşamı güzelleştiren mutluluk getiren kavramlardır. Unutulmaya yüz tutmuş birçok değeri bu tür festivallerle gün yüzüne çıkarmak için belediyeler kendilerine bir görev edinmiştir. Bu festivali örnek olarak hayata geçiren başta Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

NE UNUTACAĞIZ NE UNUTTURACAĞIZ
Özak’ın ardından AK Parti Milletvekili Zeki Aygün ise, “Unutulmuş değerler diyoruz ama biz değerlerimizi ne unutacağız ne de unutturacağız. Milleti millet yapan bir değer vardır. O değerler milli manevi kültür değerleridir. O değerleri kaybederseniz yöneten değil yönetilen bir toplum olursunuz. Festivalimiz hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

VALİ AKSOY KARTEPE’DEN KONUŞTU
Son olarak kürsüye çıkan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli illerinden birisi. Sadece sanayisiyle öne çıkan bir il değil. Tarım, turizm, kültürel değerleriyle de öne çıkan bir ildir. Özellikle geleneksel oyunlarımızın kaybolmaması adına bu tür etkinlikler önem taşıyor. Kartepe Belediyemiz gençlerimizin iş hayatının da önünü açmış olacaktır. Ben buradan Kartepe Belediye Başkanımız Hüseyin Üzülmez ve ekibini gönülden kutluyorum” şeklinde konuştu. Ardından protokol mensupları stantları tek tek gezdi.

VATANDAŞ BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ  
Festival Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in katılımcıları Kartepe Belediyesi Çocuk Mehter Takımı eşliğinde selamlaması ile başladı. Belediye Başkanı Üzülmez katılımcılarla yakından ilgilenirken, vatandaşların festivale katılımının yoğun olması dikkat çekti. Mehter Takımı’nın gösterisi sonrasında Makedonya Halk Oyunları gösterisi katılımcıların beğenisini topladı. Makedonya Halk Oyunları gösterisi sonrasında sahneye Bosna- Hersek Halk Oyunları ekibi geldi.

HELVA İKRAM EDİLDİ
Festival alanında iki gün boyunca “Demir Hindi” şerbeti ikram edildi. İlisyonist Levent Maruf’un gösterisi büyük beğeni toplarken, Kartepe Halk Oyunları ekibinin gösterisi festivale katılanları coşturdu. Genç roman Federasyonu ekibi tarafından verilen konser sonrasında meddah gösterisi yapıldı. Festivale katılan Rumeli Türkleri Derneği tarafından hazırlanan helva dualar eşliğinde ikram edildi. Derneğin davul-zurna ekibi tarafından yapılan gösterisi de beğeni topladı.

HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER
Kültürlerin ve geleneklerin bölgesel boyutta tanıtımına katkı veren etkinlikte Türk okçuluğu, mangala, matrak ve nice zeka oyunları gün yüzüne çıkartıldı. Zanaatkarlar açtıkları stantlarla hünerlerini sergilediği festivalde, geçmişten günümüze oyunlar ve değerler tek tek yaşatıldı. Hacivat Karagöz, halk ozanları, meddahlar, şişme oyun grupları Osmanlı macunu yüz boyama ve balon hediyeleri ile çocuklar zevkli ve farklı bir gün yaşadılar. Çocuklar için kurulan oyun alanları hiç boş kalmadı. Hanım Eller Yemek Yarışması ile Kartepeli kadınlar yemek kültürümüzü günümüze taşıdılar.   HÜLYA POLAT COŞTURDU

Karadenizli ses sanatçısı Hülya Polat’ın sahneye çıkması ile festivalde coşkuyu arttı. Polat söylediği türkülerle festivale gelenleri coşturdu. Festivale katılanlar türküler eşliğinde horon oynadılar. Konser sonrasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez tarafından sanatçı Hülya Polat’a hediye verdi.
Bu haber 1079 defa okundu

DİĞER HABERLER

İSU’dan geleneksel iftar programı

İSU’dan  geleneksel iftar programı

Kocaeli’nin değişen yüzüne önemli katkı sunan, sağlıklı ve kaliteli içme suyunu vatandaşlar ile buluşturan; Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin nadide kurumlarından İSU Genel Müdürlüğü, her yıl kurum çalışanlarının kaynaşmasını sağlamak ve Ramazan Ayı’nın manevî atmosferi eşliğinde iftar yapmanın huzurunu, kurum çalışanlarıyla paylaşmak amacıyla düzenlediği ‘Geleneksel İftar Programı’ bu yıl da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla İSU Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde gerçekleşti

MKE'nin hurdalığında yangın

MKE'nin hurdalığında yangın

.

Yanıç ailesinin acı günü

Yanıç ailesinin acı günü

CHP’liler, kansere yenik düşen Vural Yanıç’ın cenazesine katılarak Yanıç ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diledi

Şırnak'tan acı haber

Şırnak'tan acı haber

Şehidimiz var.

Nebi Güdük gençlik merkezinde yaz okulu açılacak

Nebi Güdük gençlik merkezinde yaz okulu açılacak

.

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET