22 Ocak 2018 Pazartesi 07:37
 
  • 3,824 TL

  • 4,678 TL

  • 162,94 TL

  • 115.147

Öncekiler Sonrakiler

KARTEPE’NİN 50 YILLIK HAYALİNE İMZAATILDI

KARTEPE’NİN 50 YILLIK HAYALİNE İMZAATILDI
24 Ekim 2017 Salı 01:07

Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan Teleferik Projesinin ihalesini alanValter Firması ile sözleşme imzalandı. Firma 1,5 ay sonra ilk kazmayı vuracağını belirtti

Kartepe Belediyesi’nin en önemli vizyon projelerinden biri olan Teleferik Projesi’nin 28 Eylül’de yapılan ihalesini alan Valter Asansör ile sözleşme imzalandı. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde yapılan imza törenine Valter Asansör Genel Müdürü Murat Ağcabağ’da katıldı. İmza töreninde konuşan Başkan Üzülmez, “Kartepe’nin 50 yıllık hayalinin hayata geçmesinin önünde artıkhiçbir engelkalmadı. Şartnameye göre 2 yılda bitirilmesi planlansa da, olağan üstü bir olumsuzluk yaşanmadığı sğrece teleferiğin 31 Aralık 2018’de hizmete girmesini arzuluyoruz” dedi.

KARTEPE’NİN GÜNÜ
İmza töreninde önce açıklama yapan Başkan Üzülmez, “Kartepe adına tarihi bir gün yaşıyoruz. Sabah Kartepe Zirvesinin lansmanına katıldık. Ardından Kartepe’nin 50 yıllık
hayalini gerçekleştirecek imzayı atıyoruz. Her yerel seçim sonrası Teleferik Projesi gündeme geldi. Bizi budönem seçim vaadimizdi ve yerine getirmek için çok mücadele ettik. Çok güçlü bir firmaihaleyi aldı. Tüm yasal izinler alındı. 3,5 yıllık bir mücadelenin ardından teleferiğin yapılması için en önemli ve gerçekçi adımı atmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

TEŞEKKÜR  ETTİ
Sözlerine devam eden Belediye Başkanı Üzülmez “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın durumu yakından takip etmesi, Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’ın inanılmaz gayreti bu çalışmanın hayata geçmesinde büyük katkılar sağladı. Aynı zamanda Milletvekillerimizin ve Büyükşehir Belediye başkanımızın desteğini de her zaman hissettik. Büyükşehir bize yer tahsislerini bedelsiz yaptı. Siyasi sorumluluğu üzerinde hisseden herkes bize destek verdi. Biz de yılmadan, tükenmeden çalıştık. İhale sürecini tamamladık. İhaleye katılan firmalardan en yüksek teklifi veren firmamızla sözleşme imzalıyoruz” dedi.

500 BİN KİŞİ YARARLANACAK
“Turizm açısından büyük katkıları olacaktır” diyen Başkan Üzülmez “Teleferik hizmetinden yılda 500 bin insanın yararlanacağını tahmin ediyoruz. Teleferik Projesiturizme büyük katkı verecektir. Ulusal ve uluslar arası alanda ilçemizegelen birçokinsan olacaktır. Kartepemizde sadece kış turizmi yok, aynı zamanda yayla turizmi ve doğa turizmi de var.Teleferik Projesi sadece yolcu taşıma anlamında değil, çevresinde otel ve benzeri yatırımlar da olacak. Hem Kartepe’ningüzellikleri olacak, hem de yayla turizmi olacak. Kartepe’deki teleferikte diğerlerinden farklı olarak dört mevsim ve fizikselolarak göl ve deniz manzarası da var” açıklamasında bulundu.

İKİ FİRMA KATILDI
28 Eylül’de yapılan ihaleye Halatlı Taşımacılık ve Valter Asansör olarak iki firma katılmıştı. İhalede açıkartırmadan sonra verilen son kapalı zarf usulü teklifte Valter Asansör belediyeye yıllık 350 binlira kira dışında yıllık cirodan yüzde 17,2 pay verecek. Projenin 72 milyon liraya mal olmasıbekleniyor.

İLK ETAP YAPILACAK
Orman ve Su İşleri Bakanlığından tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent-Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firmatarafından29 yıllığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan teleferik hattı çift yönlü ve 3halatlı olacak. Teleferik hattında 2 tane 90 kişilik kabinler kullanılacak. Teleferik hattının ilketabının ardından ikinci etap çalışmaları başlayacak.     


Bu haber 373 defa okundu

DİĞER HABERLER

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

Yeni pastacı çırakları bu kursta yetişiyor

KO-MEK, Köseköy Kurs Merkezinde açmış olduğu Pastacı Çırağı Kursu ile bu sektöre yeni yüzler yetiştirmeye başladı.

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Sokak hayvanları soğukta aç kalmasın diye!

Büyükşehir Belediyesi soğuk havaların gelmesiyle yaşam koşulları zorlaşan sokak hayvanları için Kocaeli genelindeki hayvansever STK’lara, kedi ve köpek maması dağıtıyor.

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ 2018 için start verdi

SEDAŞ Elektrik dağıtım şebekelerinde kapasite artışı ve yenileme faaliyetleri ile müşteri memnuniyeti için 2018 yılı yatırım çalışmalarını başlattı.

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

Uğur Mumcu, Kocaeli'de anılacak

24 Ocak 1993 yılında Ankara'da bombalı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden Basın Şehidimiz Gazeteci-Yazar ve Hukukçu Uğur Mumcu için her yıl olduğu gibi bu yıl da Kocaeli'de anma etkinliğini düzenlenecek.

Kaya, yeniden seçildi

Kaya, yeniden seçildi

Şoförler Odasında Kemal Kaya başkan seçildi

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ

ANKET